گوناگون

برآورد اولیه انتخابات پارلمانی لهستان: پایان کار راست افراطی پس از هشت سال

نظرسنجی‌های انجام‌شده در خروجی حوزه‌های رأی‌گیری انتخابات پارلمانی در لهستان نشان می‌دهد که حزب قانون و عدالت (PiS) که دست‌‌راستی است و در هشت سال گذشته دولت را در اختیار داشته گرچه بیشترین کرسی‌های پارلمانی را به نسبت احزاب دیگر به‌دست آورده است ولی نمی‌تواند به‌تنهایی دولت تشکیل دهد….

از دیگر سو، ائتلاف رقیب حزب حاکم به رهبری دونالد تاسک که جریان‌های میانه‌رو را نمایندگی می‌کند با رشد قابل توجه در آرا به اندازه‌ای موفق بوده که در اتحاد با دیگر احزاب مخالف حزب حاکم قادر خواهد بود دولت را در اختیار بگیرد. براساس این نظرسنجی‌های اولیه، حزب قانون و عدالت حدود ۳۶ درصد و حزب دونالد تاسک به نام ائتلاف مدنی ۳۲ آرا را به‌دست آورده‌اند.

اگر این نتایج بازتابی از نتیجه نهایی انتخابات باشد، ائتلاف مدنی در اتحاد با حزب راه سوم (راست میانه) و چپ خواهد توانست دولت تشکیل دهد. راه سوم و حزب چپ لهستان هم در این انتخابات نتایج به‌نسبت خوبی به‌دست آوردند و ۱۴ درصد و ۹ درصد رأی‌دهندگان به آن‌ها اقبال نشان دادند. دونالد تاسک پس از انتشار این نظرسنجی در جمع حامیانش گفت که «ما دموکراسی را به‌دست آوردیم، آزادی را به‌دست آوردیم، ما لهستان عزیز و آزاد خود را به‌دست آوردیم … این روز در تاریخ به‌عنوان یک روز روشن، تولد دوباره لهستان، به یاد خواهد ماند.» ناظران این انتخابات پارلمانی را بسیار مهم ارزیابی کردند.

بالاترین

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا