گوناگون

برگزارکنندگان نمایشگاه کتاب فرانکفورت از اهدای جایزه به نویسنده‌ی فلسطینی خودداری کردند

همراه با موج گسترش عرب ستیزی در کشورها و دولت های غربی، برگزارکنندگان نمایشگاه کتاب در اقدامی بی سابقه که مورد اعتراض قرار گرفته، از اهدای جایزه به آدانیا شیبلی نویسنده‌ی فلسطینی خودداری کردند….
آدانیا شیبلی نویسنده فلسطینی، پیش‌تر جایزه‌‌های «انجمن لیت پروم»، «جایزه‌ی ملی کتاب» و «جایزه‌ی بین‌المللی بوکر» را برای کتاب‌هایش دریافت کرده است.

موضوع کتاب درباره‌‌ی تجاوز گروهی و قتل دختر فلسطینی توسط سربازان اسراییلی است. برخی برگزار کنندگان نمایشگاه و همچنین تعدادی از مطبوعات آلمانی کتاب او را «ضد یهودی» خوانده اند.

روزنامه ی تاتس نوشته است: آدانیا شیبلی نویسنده فلسطینی طبق برنامه در نمایشگاه کتاب فرانکفورت مورد تجلیل قرار نخواهد گرفت. در ۲۰ اکتبر به او جایزه “LiBeraturpreis” از انجمن Litprom اهدا شد که جایزه ای برای نویسندگانی از جنوب جهان است.

رمان او “یک موضوع جزئی” بسیار مورد تحسین منتقدان قرار گرفت.

رمان شیبلی به تجاوز دسته جمعی و قتل یک زن جوان بادیه نشین توسط سربازان اسرائیلی در سال ۱۹۴۹ می پردازد. این کتاب قبلاً نامزد جایزه کتاب ملی آمریکا و جایزه بین المللی بوکر شده است. به گفته ناشر آن، این رمان “مراقبه ای غم انگیز درباره جنگ، خشونت و مسئله عدالت در داستان نویسی” است.

انجمن نویسندگان (PEN) برلین از رمان شیبلی دفاع کرد. اوا مناس، نویسنده اتریشی و سخنگوی PEN برلین روز جمعه گفت: «یک کتاب یا شایسته جایزه است یا نه. به نظر من تصمیم هیئت داوران برای شبلی که هفته ها پیش گرفته شد، تصمیم بسیار خوبی بود. محروم کردن او از این جایزه اساساً اشتباه است، چه از نظر سیاسی و چه از نظر ادبی.»

در همین حال یکی از برگزارکنندگان نمایشگاه گفت: ما ترور وحشیانه حماس علیه اسرائیل را به شدیدترین وجه ممکن محکوم می کنیم. “ترور علیه اسرائیل با تمام ارزش های نمایشگاه کتاب فرانکفورت در تضاد است.” وی افزود: این نمایشگاه “در همبستگی کامل با اسرائیل می ایستد.” بنابراین نمایشگاه کتاب می‌خواهد «صدای یهودیان و اسرائیلی‌ها را در نمایشگاه کتاب منعکس کند». او از لیزی دورون، نویسنده و فعال صلح، که در تل آویو و برلین زندگی می کند، یاد کرد و گفت در جشن ادبی روز شنبه به رویدادهای جاری اسرائیل اشاره خواهد کرد.

کانون نویسندگان ایران در خبری پیرامون این واقعه نوشته است: شیبلی در رمان‌ها، نمایشنامه‌ها و مقالاتش همواره از فلسطین اشغال شده، تبعید، آوارگی و خانه می‌نویسد.

زندگی مردم فلسطین دغدغه‌ی اصلی اوست. داوران نمایشگاه کتاب فرانکفورت در حالی اهدای جایزه به این نویسنده را لغو کردند که جنگ در فلسطین هر روز ابعاد دهشتناک‌تری می‌یابد.

کانون خبر داده است: به‌دنبال لغو اهدای جایزه به آدانیا شیبلی، ناشران عرب اعلام کردند که در نمایشگاه حضور نمی‌یابند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا