حقوق بشر

زنجان؛ اعتیاد پدر و عدم حضانت فرزند بە مادر قتل هولناک دختربچە را رقم زد

یک دختربچه هفت ساله به نام آوا یارقلی در شهر هیدج از توابع استان زنجان به طرز فجیعی توسط پدرش به قتل رسیده است. قاضی پیشتر علی رغم اعتیاد پدر حضانت این دختربچه را به مادرش نداده بود.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشر هه‌نگاو، ساعت ۱ بامداد جمعه ۲۱ مهر ۱۴۰۲ (۱۳ اکتبر ۲۰۲۳)، یک دختربچه ۷ ساله به نام آوا یارقلی در شهر هیدج از توابع شهرستان ابهر استان زنجان در حالی که خواب بوده به طرز فجیعی توسط پدر خود به قتل رسیده است.

هه‌نگاو مطلع شده است که پدر ۳۲ ساله آوا، ابتدا وی را به‌شدت مورد ضرب و شتم قرار داده و سپس با سر وی را با چاقو بریده است.

قابل ذکر است که فرد قاتل توسط نیروهای پلیس بازداشت و ضمن اعتراف به قتل این دختر بچه اعلام کرده است که در هنگام ارتکاب جرم تحت تاثیر استعمال ماده مخدر از نوع شیشه بوده است.

مادر آوا پیشتر به دلیل اعتیاد از همسرش جدا شده بود. علی‌رغم پیگیری‌های مداوم مادر آوا برای حضانت دختر هفت ساله‌اش، قاضی پرونده بدون توجه به اعتیاد پدر آوا با درخواست مادرش مخالفت کرده بود.

غیر عادلانه بودن حق حضانت و و انکار حقوق مادرانه همواره موجب تضییع حقوق زنان در ایران شده است. بر اساس قوانین جاری معیار برخورداری از حق حضانت بر گرفته از مفاهیم مردانه فقهی نظیر ولایت پدر است. “حقوق مادرانه” و “بالاترین مصلحت کودک” هیچ‌گاه جایگاهی در نظام حقوقی جمهوری اسلامی نداشته است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا