اجتماعی

مکیدن جان زمین خراسان شمالی در سایه کمبود اعتبارات مسدودسازی چاه‌های غیرمجاز

مسدودسازی هر حلقه از چاه‌های غیرمجاز در حدود ۹ میلیارد تومان هزینه در بر دارد و کمبود اعتبارات در این بخش سبب شده تا روند مسدود کردن چاه های غیرمجاز با کندی پیش رفته و تخریب ناشی از ادامه فعالیت آنان تداوم یابد.

ایسنا، با این حال این منابع تجدیدناپذیر از سوی برخی از افراد مورد بی مهری قرار گرفته اند؛ به گونه ای که اکنون چاه های مجاز و غیرمجاز مانند زالو به جان این سفره ها افتاده و شیره جان آن ها را می‌مکند.

خراسان شمالی یکی از استان هایی است که هم اکنون خشکسالی و کم آبی در آن بسیار جدی است بطوریکه در حال حاضر از ۱۱ دشت موجود در این استان هشت دشت ممنوعه و ممنوعه بحرانی است و شرایط کنونی استان به گونه ای است که خراسان شمالی تا سال گذشته هر ساله با ۷۰ میلیون مترمکعب کسری آب مواجه می شود.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: طی امسال ۷۷ حلقه چاه غیرمجاز در این استان مسدود شده است.

وحید واسطه گفت: با مسدود شدن این چاه ها ۳۰۰ هزار متر مکعب آب صرفه جویی شده است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا این شرکت با وجود اینکه چاه های غیرمجاز را شناسایی کرده اقدام به مسدود کردن تمامی آن ها نمی کند؟ بیان کرد: برای مسدود کردن چاه های غیرمجاز نیاز به اعتبار داریم که متاسفانه برای تامین اعتبار لازم با کمبود مواجه هستیم.

واسطه افزود: به طور متوسط برای مسدود کردن یک چاه غیرمجاز به اعتبار هفت تا ۹ میلیون تومان اعتبار نیاز است.

وی خاطرنشان کرد: اعتبارات موجود برای مسدود کردن چاه های غیرمجاز اندک است به همین دلیل برای انسداد آن ها به صورت سالانه برنامه ریزی می شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: متاسفانه اعتبار موجود برای مسدود کردن چاه های غیرمجاز با تعداد آن ها هم خوانی ندارد.

وی ادامه داد: علاوه بر آن با بررسی های صورت گرفته طی شش ماه نخست امسال چاه های مجاز استان نیز ۶۵۰ هزار متر مکعب اضافه برداشت داشته اند.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی با بیان اینکه حفر چاه های غیرمجاز یک فرآیند پویا است، گفت: هر چقدر این شرکت چاه های غیرمجاز را مسدود می کند از سوی دیگر شاهد حفر چاه های غیرمجاز جدید است.

وی مباحث اجتماعی را از دیگر مشکلات بر سر راه مسدود کردن چاه های غیرمجاز در این استان دانست.

این مقام مسئول گفت: این استان هر ساله تا سال گذشته با ۷۰ میلیون مترمکعب کسری آب زیرزمینی مواجه است و از ابتدای تشکیل استان تا سال گذشته یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون مترمکعب میزان کسری مخازن آب های زیرزمینی است که محاسبات سال جاری از آبان ماه ارائه می شود.

وی با بیان اینکه روند حفر چاه های غیرمجاز در این استان به علت بروز خشکسالی ها افزایشی است، ادامه داد: حفر چاه های غیرمجاز طی سال گذشته ۲.۵ درصد افزایش داشته است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی با اشاره به اینکه ۹۰ درصد از چاه های آب موجود در استان متعلق به بخش کشاورزی هستند، اظهارکرد: سه هزار و ۳۸۰ چاه آب مجاز در استان وجود دارد که بیش از یک هزار چاه کشاورزی در استان چاه برقی بوده که کنتور هوشمند بر روی آن نصب است.

واسطه افزود: بنابراین هرگونه اضافه برداشتی که از چاه های برقی کشاورزی در استان انجام شود، محاسبه خواهد شد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا