اخبار

بایدن وارد تل‌آویو شد؛ سران عراب دیدارهای برنامه ریزی شده با او را لغو کردند

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای گفتگو با مقامات اسرائیلی وارد تل آویو شد. نتانیاهو شخصا به استقبال بایدن در فرودگاه رفت….

سفر بایدن به اسرائیل در بحبوحه تشدید درگیری در نوار غزه و چندین ساعت پس از اصابت راکت به بیمارستان غزه که کشته شدن صدها غیرنظامی فلسطینی را به دنبال داشت، صورت می گیرد.
بمباران بیمارستان الاهلی در غزه که به گفته ی مقامات فلسطینی به مرگ ۵۰۰ نفر انجامیده است، جنگ در غزه را وارد مرحلۀ بحرانی تری کرده و تلاش ها برای آتش بس را دشوار کرده است.
اسرائیل در حالی که شبانه روز در حالی بمباران و شخم زدن خاک غزه است و حتی فراریانی که بنابه دستور خود او به جنوب غزه می گریزند، مورد حمله قرار می دهد و مدارس را با خاک یکسان می کند، مسئولیت حمله به بیمارستان الاهلی را نپذیرفته و می گوید که حماس و جهاد اسلامی مسبب این بمباران هستند. این هر دو گروه ادعاهای اسرائیل را رد کرده اند. این بیمارستان یکی از بیمارستان هایی بوده است که ارتش اسرائیل دستور تخلیه آن را داده بود.
بحران سیاسی ناشی از این جنایت هولناک بلافاصله بروز کرده است. بایدن راهی اسرائیل شده، سران عرب دیدارهای برنامه ریزی شده با او را لغو کرده اند و دبیرکل سازمان ملل متحد موضع خود را علیه بمباران های بی وقفه ی غزه توسط اسرائیل تندتر کرده است. اعتراضات علیه کشتار مردم غزه افزایش یافته است.

لغو اجلاس سران در اردن

به دنبال بمباران بیمارستان الاهلی، سران عرب اعلام کردند از دیدار با بایدن خودداری می کنند. این دیدار قرار بود با شرکت پادشاه اردن، رئیس جمهور مصر و محمود عباس با رئیس جمهور آمریکا در اردن برگزار شود. ایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن، گفت آنها زمانی ملاقات خواهند کرد که طرف‌ها بتوانند بر سر پایان “جنگ و قتل عام فلسطینی‌ها» توافق کنند. او اسرائیل را به سوق دادن منطقه به «لبه پرتگاه» متهم کرد. کاخ سفید اعلام کرد که تیم امنیت ملی آمریکا آقای بایدن را در جریان انفجار قرار داده و او با ملک عبدالله دوم پادشاه اردن و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل صحبت کرده است. رئیس جمهور آمریکا گفت: «موضع روشن ایالات متحده حفاظت از جان غیرنظامیان در جریان مناقشه است و ما برای بیماران، پرسنل پزشکی و سایر بی‌گناهانی که در این تراژدی کشته یا زخمی شدند سوگواریم و همدردی می‌کنیم.»
کاخ سفید تایید کرده است که جو بایدن برنامه سفر خود به اردن برای دیدار با ملک عبدالله دوم پادشاه این کشور، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی و عبدالفتاح سیسی رئیس جمهور مصر را معلق کرده است.
سردبیر بخش بین المللی بی بی سی در مورد لغو دیدار سران عرب با بایدن نوشت: همه علائم حیاتی است – آژیرهای خطر در سراسر خاورمیانه به صدا در آمده – و بایدن درحال سفر به کانون همه این تحولات است. و این واقعیت که اعراب به راحتی اجلاس با رئیس جمهور آمریکا را لغو کردند هم گویاست. این منعکس‌کننده وخامت وضعیت در منطقه است، اما همچنین قدرت درحال افول آمریکا را نشان می‌دهد. فکر نمی‌کنم این رهبران تا چند سال پیش به خود اجازه می‌دادند آنچه را که عملا کم محلی به رئیس جمهور آمریکاست به نمایش بگذارند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا