فرهنگی

درخواست دویست اهل قلم برای آزادی روزنامه نگار زندانی

 

۲۰۰ روزنامه‌نگار، خبرنگار و نویسنده در نامه سرگشاده‌ای خواستار آزادی نیلوفر حامدی و الهه محمدی شده‌اند. این دو خبرنگار در رابطه با پرونده قتل ژینا مهسا امینی بیش از یک سال است که در زندان به‌سر می‌برند….

روزنامه شرق متن نامه ۲۰۰ روزنامه‌نگار، خبرنگار، نویسنده و دیگر اهالی قلم در ایران را منتشر کرده که خواستار آزادی الهه محمدی و نیلوفر حامدی، دو همکار دربند روزنامه هم‌میهن و شرق شده‌اند.

این دو خبرنگار بیش از یک سال است که در رابطه با پرونده قتل ژینا مهسا امینی در بازداشت به‌سر می‌برند و علیرغم گذشت تقریبا سه ماه از برگزاری آخرین جلسه دادگاه، همچنان بدون صدور هرگونه حکمی تحت عنوان “بازداشت موقت” در زندان نگهداری می‌شوند.

در نامه مذکور آمده است: «ما روزنامه‌نگاران، خبرنگاران، نویسندگان و اهالی قلم ایران معتقدیم فضای آزاد رسانه‌ای، اطلاع‌رسانی و بیان مسائل و مشکلات کشور و امکان نقد عملکردها، کلید اصلی رفعِ “کاستی‌ها، ناکارآمدی‌ها و اقدامات غیرقانونی” است.

نگارندگان نامه نوشته‌اند: «ما بر این باوریم که دستگیری و زندانی کردن این دو روزنامه‌نگار ضربه‌ای بزرگ به این رسالت مهم بوده و تداوم این بازداشت، بیش از همه فضا را برای جولان دادن بدخواهان مردم و کشور هموار می‌کند.»

در این نامه ضمن بیان این که “تداوم بازداشت موقت این دو روزنامه‌نگار بعد از یک سال توجیهی ندارد” تاکید شده است: «نگذاریم برخوردهای سلیقه‌‌ای، فراقانونی و مغایر با آزادی‌های مصرح در قانون اساسی، عرصه مناسبی را برای بدخواهان مردم فراهم آورد، خواستار آزادی الهه محمدی و نیلوفر حامدی هستیم.»

نیلوفر حامدی و الهه محمدی به دلیل تهیه گزارش درباره جان‌باختن و خاکسپاری مهسا امینی بازداشت و با اتهامات سنگین امنیتی از جمله “همکاری با دولت متخاصم آمریکا” روبرو شدند.

دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا