اخبار

آمریکا قطعنامه شورای امنیت برای ارسال کمک‌های انسانی به غزه را وتو کرد

در نشست روز چهارشنبه ۲۶ مهر / ۱۸ اکتبر شورای امنیت سازمان ملل درباره بحران خاورمیانه، آمریکا به قطعنامه پیشنهادی برزیل که خواستار ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه شده و حملات حماس علیه اسرائیل را محکوم کرده بود، رأی منفی داد و آن را وتو کرد….

از ۱۵ کشور عضو شورای امنیت، فرانسه، چین، آلبانی، برزیل، اکوادور، گابن، غنا، ژاپن، مالت، موزامبیک، سوئیس، امارات متحده عربی به این قطعنامه رأی مثبت و بریتانیا و روسیه رأی ممتنع دادند. دلیل آمریکا برای وتوی این قطعنامه از جمله این بود که در قطعنامه به حق دفاع از خود اسرائیل اشاره‌ای نشده بود.

اسرائیل گفته است که بدون آزادی گروگان‌ها اجازه ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه داده نمی‌شود. با این حال، ارسال کمک‌های محدود از مصر به نوار غزه مجاز خواهد بود. دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل چهارشنبه ۲۶ مهر / ۱۸ اکتبر اعلام کرد که اسرائیل به مصر اجازه می‌دهد تا مقادیر محدودی کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه ارسال کند. در این بیانیه‌ آمده است که این تصمیم با توجه به درخواست جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا تصویب شده است. بدین ترتیب اسرائیل فقط اجازه ارسال مواد غذایی، آب و دارو از مصر به غیرنظامیان جنوب غزه را خواهد داد.

بایدن رئیس جمهور آمریکا در تل آویو تاکید کرد که این کمک‌ها منحصراً برای مردم در نظر گرفته شده است و نباید به حماس برسد. او در این باره با کابینه اسرائیل مذاکره کرد. آمریکا همچنین گفته است که به غزه و کرانه باختری ۱۰۰ میلیون دلار کمک بشردوستانه خواهد کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا