گوناگون

حراج نفت و غارت پول آن

حشمت‌الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی می‌گوید: کاسبان تحریم و مخالفان برجام باید محاکمه شوند چراکه با دروغ گفتن به کرسی‌های مدیریتی و اجرایی رسیدند. باید برای محاکمه این افراد که منافع ملی را قربانی منافع جناحی کردند دادگاه تشکیل شود…..

او گفت: عده‌ای در کشور کاسبان تحریم هستند که نام نمی‌برم برای مثال برای کشوری که مجبور است نفت خود را با تخفیف بفروشد، به دلیل قرار گرفتن در لیست سیاه FATF مجبور به کار کردن با دلالان است، کاسبان تحریم نقش واسطه را ایفا می‌کنند. به عبارت دیگر افرادی که با تاراج و سوآپ نفت تحریم شده کشورهای همسایه در دهه ۱۳۷۰ به پول‌های باد آورده رسیدند، به این حد از طمع رسیدند که به نفت و منافع ملی ایران هم رحم نکردند و اکنون بر سر دادن تخفیف بیشتر بر سر نفت ایران رقابت می‌کنند. بنابراین معتقد هستم متهمان اصلی دادگاه منافع ملی عبارتند از کسانی که منافع ملی را قربانی منافع جناحی کردند، کاسبان تحریمی که از تاراج و تحریم کشور سود می‌برند و افرادی که با ادعاهای دروغ مانع از شکل‌گیری سیاست خارجی عقلانی در کشور شدند.

به گزارش بهار نیوز، فلاحت پیشه در باره دلایل مرگ برجام هم گفت: کشورهای اروپایی در مورد برجام در راستای سیاست بازیگرانی اقدام کردند که به دنبال برجام ۲ و ۳ بودند یعنی افرادی که تلاش کردند برجام هسته‌ای را به برجام موشکی و سایر برجام‌ها ربط بدهند، البته این امر صورت گرفت. نکته جالب این است در شرایطی که با مرگ برجام مواجه هستیم در داخل کشور افرادی که حتی نسبت به نام برجام هم حساسیت داشتند در حال حاضر از این عنوان استفاده می‌کنند در صورتیکه بنده معتقد هستم افراطیون ایران و آمریکا هر کدام به سهم خود در مرگ برجام ایفای نقش کردند و شرایط حاکی از مرگ برجام وضعیتی را به وجود آورده که اعتماد میان ایران و کشورهای اروپایی هیچ‌وقت شکل نگرفت و اتفاقاتی که روز به روز میان طرفین صورت گرفت در مسیر تثبیت بی‌اعتمادی میان آنها بود. کما اینکه در حال حاضر موج بی‌اعتمادی در قضایایی نظیر فلسطین و اوکراین مشاهده می‌کنیم.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا