زحمتکشان

تظاهرات کارگران بلژیکی در اعتراض به قانون منع حق اعتصاب

کارگران بلژیکی روز یکشنبه (بیست و دوم اکتبر) در اعتراض به «تعرض به قانون حق اعتصاب» به خیابان‌های بروکسل آمدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از یورونیوز، بیش از بیست هزار کارگر بلژیکی در پایتخت این کشور صبح امروز در اعتراض به قانون محدودیت حق اعتصاب و عدم تغییر شرایط شغلی خود به خیابان‌ها آمدند.

تظاهرکنندگان به این مسئله معترض بودند که شرایط کاری آن‌ها در سال‌های اخیر به میزان قابل توجهی بدتر شده است.

کارگران بلژیکی روز یکشنبه (بیست و دوم اکتبر) در اعتراض به «تعرض به قانون حق اعتصاب» به خیابان‌های بروکسل آمدند.

در این تظاهرات بیش از ۲۰ هزار نفر در اعتصاب عمومی شرکت کردند زیرا پس از اعلام دولت فدرال برای اجرای قانون جدیدی که اعتصابیون را از شرکت در تظاهرات منع می‌کند و حق اعتصاب را در برخی واحدهای حساس لغو می‌کند، اتحادیه‌های کارگری برای حضور عمومی اعضای خود فراخوان گسترده‌ای را صادر کردند.

در این اجتماعات بسیاری از کارگران شرکت کننده برای نشان دادن نظر خود، لباس‌های زندان را پوشیدند تا به دولت نشان دهند با قوانین جدید نیروی کار در این کشور به بند کشیده شده و زندانی صاحبان سرمایه شده است.

فیلیپ باربیون، از اتحادیه FGTB بلژیک، می‌گوید: «این همان چیزی است که ما پیش‌بینی کرده بودیم که اتفاق می‌افتد، اگر ما برای جلوگیری از قوانین در حال اجرا تلاش نکنیم به مرور مانند کشورهای توسعه نیافته همه حقوقی که کارگران اروپایی قرن‌ها از انقلاب صنعتی به این سو برای آن مبارزه کرده بودند، رفته رفته لغو می‌شود. مذاکره با قانون‌گذاران سرکوب‌گر به نتیجه نرسیده و بنابراین امروز می‌خواستیم نشان دهیم که اگر کاری نکنیم، فردا به خاطر اعتصاب و تظاهرات، همه به زندان می‌رویم.»

«ساچوت» یک کارگر خدماتی بلژیکی به یورونیوز می‌گوید: «ما برای خرابکاری اینجا نیستیم. ما اینجا هستیم تا حقوق خود را مطالبه کنیم. این حق اعتصاب برای دولت و جامعه خطرناک نیست که آن را بخواهند از ما بگیرند!»

از سال ۲۰۲۰ و آغاز روند رکود اقتصاد جهانی در اقتصادهای اتحادیه اروپا، بسیاری از این کشورها در قوانین مربوط به حق اعتراض و اعتصاب خود بازنگری کرده و حقوق مدنی پیشین نیروی کار خود را محدود ساختند که با واکنش گسترده تشکل‌های کارگری این کشورها مواجه شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا