فرهنگی

ثبت «کندوان» در فهرست بهترین دهکده‌های گردشگری جهان

کندوان در دنیا بی مثال است، نه به خاطر صخره‌ای بودنش که از این منظر «کاپادوکیا» و «داکوتا» دو رقیب خالی از سکنه‌اش هستند بلکه به خاطر ۲۰۰خانواده کندوانی که زندگی را میان صخره‌ها در جریان نگه داشته‌اند و در کنار بلد بودن چگونگی انس گرفتن و یکپارچگی با محیط اطراف و حفظ ارزش‌های فرهنگی و بومی، رویی گشاده برای میزبانی از گردشگران دارند.

نمایشگاه زنده زندگی صخره‌ای در بستر سنگ‌ها، سرزمینی که آوای قرون را از دهان غارها می‌توان شنید، سرزمین معماران و هنرمندان گمنام تاریخ، به راستی کندوان خود تاریخ است، اینجا میعادگاه انسان و طبیعت است. روستای کندوان استان آذربایجان‌شرقی در رقابت با بیش از ۲۰۰روستا از کشورهای مختلف توانست در فهرست دهکده‌های جهانی سازمان جهانی گردشگری جای بگیرد. در بیست‌وپنجمین اجلاس مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در تاشکند پایتخت کشور ازبکستان، روستای کندوان آذربایجان شرقی به عنوان برترین روستای گردشگری جهان به ثبت رسید.

به گزارش همدلی، روستای کندوان توانسته است امتیاز بالایی از ۹شاخصه اصلی سازمان جهانی گردشگری از جمله دارا بودن منابع فرهنگی و ترویج و حفاظت از آن، پایداری اقتصادی، محیطی، اجتماعی، پتانسیل گردشگری و توسعه و  یکپارچگی زنجیره ارزش، حاکمیت و اولویت‌بندی گردشگری و نیز امور بهداشت، ایمنی و امنیت بود، کسب کند. تا به امروز ۷۶روستا از ۴۰کشور به عنوان بهترین روستاهای جهانی گردشگری معرفی شده‌اند و حالا جمهوری اسلامی ایران نیز با معرفی کندوان در این مجموعه جایگاه ویژه‌ای دارد.

از مزایای انتخاب شدن به عنوان روستای جهانی می‌توان به معرفی در سطح بین‌المللی به عنوان نمونه‌ای برجسته از یک مقصد گردشگری روستایی، ارائه گواهی امضا شده توسط دبیرکل سازمان جهانی گردشگری، دارا شدن فضایی برای تبادل تجربیات و آموزش، امکان شرکت در رویدادهای مرتبط با توسعه روستایی و گردشگری و در نهایت معرفی کشور صاحب روستا در ابعاد و زوایای مختلف گردشگری اشاره کرد. کندوان در دنیا بی مثال است، نه به خاطر صخره‌ای بودنش که از این منظر «کاپادوکیا» و «داکوتا» دو رقیب خالی از سکنه‌اش هستند بلکه به خاطر ۲۰۰خانواده کندوانی که زندگی را میان صخره‌ها در جریان نگه داشته‌اند و در کنار بلد بودن چگونگی انس گرفتن و یکپارچگی با محیط اطراف و حفظ ارزش‌های فرهنگی و بومی، رویی گشاده برای میزبانی از گردشگران دارند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا