گوناگون

نامه حقوقدانان در مورد خطر گنوسید فلسطینی‌ها و وظیفه‌ٔ سازمان ملل در رابطه با جلوگیری از آن

۸۰۰ دانشمند حقوق در سطح بین‌المللی در ۱۰ اکتبر ۲۰۰۳ یک نامه به دادگاه دن هاگ ارسال کردند. در این نامه از خطر گنوسید احتمالی اسرائیل  حرف زده  و به بخش مهمی از جنایات اسرائیل در پی حمله‌ی حماس اشاره شده است.

در بخشی از این نامه‌ی ۴ صفحه‌ای آمده است: (ترجمه‌ی آزاد)

بر اساس بند ۲ میثاق گنوسید: گنوسید به معنای هر یک از اعمال زیر به قصد نابود کردن بخشی یا کل یک گروه ملی، قومی، نژادی یا دینی است مثل الف) کشتن اعضای گروه ب) آسیب جسمی و روحی به اعضای گروه  پ) تحمیل عامدانه‌ی شرایط زندگی گروه که منجر به نابودی فیزیکی بخشی یا کل گروه بشود ت) تحمیل تدابیری که منجر به مانع تولید مثل در گروه بشود ث) انتقال زوری بچه‌های گروه به گروه دیگر

بند یک میثاق در مورد ممانعت و مجازات جنایت گنوسید می‌گوید: امضاء کنندگان … ارتکاب به گنوسید را یک جنایت مربوط به قوانین بین‌المللی می‌دانند. دادگاه بین‌المللی روشن کرده که از وظایف دولت است که از جنایت جلوگیری بکند.  … هر گاه دولتی از امکان جدی گنوسید  با خبر بشود، در صورتیکه وسائل آن را دارد و شرایط اجازه می‌دهند، وظیفه دارد وارد عمل بشود.

سازمان‌های فلسطینی مدافع حقوق بشر، گروه‌های جامعه‌ی مدنی یهودی، دانشمندان حوزه‌ی بررسی هولوکاست و گنوسید و دیگران تا کنون نسبت به وجود خطر جدی گنوسید در غزه هشدار داده‌اند. ما بر وجود خطر جدی ارتکاب به گنوسید در نوار غزه تاکید می‌کنیم

تمام دول می‌باید بلافاصله بر اساس بند ۸ عمل بکنند و ارگان‌های ذیمدخل سازمان ملل به ویژه نشست عمومی سازمان ملل را فرا بخوانند برای جلوگیری از گنوسید تحت چارتای سازمان ملل عمل بکنند. ما بویژه نقش مجمع عمومی سازمان ملل را با توجه اینکه اعضای شورای امنیت (آمریکا و انگلیس) که نیروی نظامی برای حمایت از اسرائیل فرستاده‌اند ذکر می کنیم!

ما همچنین ذکر می‌کنیم که دولت فلسطین بر اساس بند ۹ میثاق حق دارد که مسئله را برای جلوگیری از آماده شدن برای گنوسید در مقابل دادگاه بین‌المللی پیگیری کند!

نویسندگان در آخر نامه خواهان دخالت ارگان‌های مربوط به جلوگیری از گنوسید سازمان ملل شده‌اند

در پایان نام امضا کنندگان آمده است

گزارشگران

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا