حقوق بشر

اتهام “بغی”؛ نائب عسکری، زندانی سیاسی مجددا به اعدام محکوم شد

نائب عسکری، زندانی سیاسی پس از برگزاری جلسه واخواهی در شعبه دوم دادگاه انقلاب ارومیه، از بابت اتهام “بغی” به اعدام محکوم شد. وی پیشتر به صورت غیابی توسط مرجع قضایی مذکور از بابت مصادیق اتهامی همین پرونده به اتهام “محاربه” به اعدام محکوم شده بود.

خبرگزاری هرانا – آقای عسکری در تاریخ بیست و ششم فروردین ماه سال جاری به صورت غیابی توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب ارومیه از بابت اتهام “محاربه” به اعدام محکوم شده بود.

پس از اعتراض این زندانی سیاسی به حکم صادره و ارائه درخواست واخواهی، چند جلسه دادرسی به اتهامات وی در مرجع قضایی مذکور بدون حضور وکیل مدافع او برگزار شد. در نهایت دادگاه اتهام او را از محاربه به بغی تغییر و مجدد او را به اعدام محکوم کرد.

عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون کردستان، از مصادیق اتهامی آقای عسکری برای این پرونده عنوان شده است.

نائب عسکری در تاریخ هفتم فروردین‌ ماه ۱۴۰۰، توسط ماموران اطلاعات سپاه در ارومیه بازداشت و به یکی از بازداشتگاه‌های این نهاد امنیتی منتقل شده بود. وی نهایتا در ۲۷ خردادماه همان سال، با اتمام مراحل بازجویی از بازداشتگاه اطلاعات سپاه به زندان این شهر منتقل شد.

یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی با تایید این موضوع به هرانا گفت: “نائب پرونده دیگری هم غیر از این مورد بغی دارد که در دادگاه کیفری ارومیه از بابت اتهام مشارکت در قتل یکی از اعضای سپاه پاسداران به نام «مصطفی سلطانی» مقتوح و کماکان در جریان است.”

این منبع مطلع در ادامه سخنان خود افزود: “مصطفی سلطانی که بعنوان کادر به قتل رسیده سپاه در پرونده مفتوح مطرح شده است، در سال ۱۳۹۳ در جریان درگیری با اعضای یکی از احزاب اپوزیسیون کردستان مجروح شد و چند سال بعد یعنی در سال ۱۳۹۹ به دلیل ابتلا به کرونا فوت کرد، علیرغم این فاصله زمانی، خانواده سلطانی با تنظیم شکایتی علیه آقای عسکری اعلام کردند که وی در درگیری منجر به مجروحیت مصطفی سلطانی مشارکت داشته و مرگ وی نه بر اثر کرونا بلکه بر اثر جراحات به جا مانده از این درگیری بوده است.”

نائب عسکری همچنین در ایام حبس، در تاریخ ۲۱ تیرماه ۱۴۰۰، در خصوص پرونده ای که با شکایت امیر سهرابی، رئیس زندان ارومیه گشوده شد،توسط شعبه ۱۱۹ دادگاه کیفری دو شهرستان ارومیه از بابت اتهاماتی از جمله “اخلال در نظم زندان” به ۳ ماه حبس تعزیری و تحمل ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد.

آقای عسکری،‌ پدر دو فرزند ۱۱ و ۸ ساله است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا