حقوق بشرزنان

رسانه‌ها در ایران: مرگ مغزی آرمیتا گراوند قطعی است

به گزارش رسانه‌ها در ایران، مرگ مغزی آرمیتا گراوند “قطعی” است. خبرگزاری تسنیم، نوشته که “با وجود تلاش‌های کادر پزشکی معالج، مرگ مغزی آرمیتا گراوند قطعی به نظر می‌رسد”. از طرف خانواده او هنوز هیچ واکنشی منعکس نشده است.

آنگونه که رسانه‌ها در ایران خبر می‌دهند، آرمیتا گراوند دانش‌آموز ۱۶ ساله‌ای که در مترو بیهوش شده و طبق تصاویر و ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، سرش به سکوی لبه قطار مترو برخورد کرده بود، دچار “مرگ مغزی” شده است.

به گزارش دویچه وله، سایت‌های داخل ایران با اعلام این خبر نوشته‌اند تلاش کادرپزشکی نتیجه‌ای نداشته و “مرگ مغزی آرمیتا گراوند قطعی است”.

آرمیتا گراوند، صبح روز یک‌شنبه ۹ مهر پس از ورود به قطار مترو در ایستگاه میدان شهدای تهران بیهوش شده و سرش به لبه قطار برخورد کرد. او به بیمارستان فجر ارتش منتقل شد و بلافاصله تمامی راه‌های ارتباطی خانواده‌اش با بیمارستان و رسانه‌ها مسدود شد. خبرنگاری هم که برای تهیه خبر به بیمارستان رفته بود، چند ساعتی بازداشت شد.

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران روز یکشنبه ۳۰ مهرماه با انتشار گزارشی نوشت که وضعیت سلامتی آرمیتا گراوند “روند امیدوارکننده‌ای ندارد و مرگ مغزی آرمیتا گراوند قطعی به نظر می‌رسد

.”

طبق گزارش‌ها، آرمیتا بدون حجاب اجباری بوده و با توجه به نوع برخورد حاکمیت با خانواده او و بازداشت موقت خبرنگار، این ظن قوت گرفت که آرمیتا نیز همانند ژینا مهسا امینی در جریان مشاجره با ماموران موسوم به “حجاب‌بان” مترو با آنان درگیر شده و این ماموران، او را هل داده‌اند.

روزنامه گاردین نیز در گفت‌وگو با دو شاهد عینی تایید کرد که یک مامور حجاب‌بان زن، آرمیتا را “به شدت هل داده است.”

رسانه‌های دولتی چند نوبت پدر و مادر و دوستان آرمیتا را جلوی دوربین آوردند و آنها ادعا کردند که هیچ برخوردی صورت نگرفته و آرمیتا به علت افت فشار خون بیهوش شده و به زمین افتاده است.

مدتهاست این گمانه‌زنی‌ وجود دارد که آرمیتا عملا فوت شده و تنها به دلیل ترس از واکنش مردمی خبر مرگ او رسما اعلام نمی‌شود؛ حال، خبر مرگ مغزی آرمیتا درست در روزی اعلام می‌شود که حکم شش و هفت سال زندان برای دو خبرنگاری که از مهسا امینی در بیمارستان عکس و گزارش تهیه کرده و به مراسم تدفینش رفته بودند، اعلام شده است.

این هم‌زمانی بار دیگر این ظن را تقویت کرده که حکومت با اعلام این حکم، احتمالا قصد ترساندن خبرنگارانی را دارند که شاید بخواهند به بیمارستان محل بستری شدن آرمیتا بروند و ماجرا را از نزدیک بررسی کنند.

شمار زیادی از نهادها و مقام‌های مسئول در سراسر جهان تا کنون نسبت به وضعیت آرمیتا گراوند واکنش نشان داده‌اند. از جمله آنها، سازمان حقوق بشر ایران خواستار تحقیق مستقل در خصوص اتفاقاتی شد که به آسیب‌دیدگی این دختر ۱۶ ساله انجامید. وزیر امور خارجه آلمان نیز این موضوع را “تحمل‌ناپذیر” دانست

.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا