اخبار

حمله جنگنده های آمریکایی به مواضع مرتبط با جمهوری اسلامی در سوریه

درحالی که نگرانی‌ها از گسترش درگیری حماس و اسرائیل و تبدیل آن به یک جنگ تمام عیار منطقه‌ای رو به افزایش است، جنگنده‌های آمریکایی به تاسیسات «متعلق به سپاه پاسداران ایران» در شرق سوریه حمله کردند. ….

به گزارش یورو نیوز، این حمله در تلافی حملات هفته گذشته شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه بود.
مقامات ارشد آمریکایی به رویترز گفتند مشخص نیست آیا اتباع ایرانی کشته شده‌اند یا خیر، این حملات به یک انبار اسلحه و یک انبار مهمات مورد استفاده سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان مورد حمایت آن صورت گرفته است. این حملات توسط دو جنگنده ال ۱۶ «با مهمات دقیق» حدود ساعت ۴:۳۰ صبح روز جمعه در نزدیکی ابوکمال، یکی از شهرک‌های سوریه در مرز با عراق انجام شد.
لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «حملات دقیق دفاعی» در اوایل روز جمعه پاسخی به حملات پهپادی و موشکی گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت ایران علیه پایگاه‌ها و پرسنل آمریکایی در سوریه و عراق بود که هفته گذشته آغاز شد. او گفت که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، دستور این حملات را داده است تا مشخص کند ایالات متحده حملات به نیروها و پایگاه های خود را تحمل نکرده و از خود، پرسنل و منافع خود دفاع خواهد کرد. به گفته پنتاگون از ۱۷ اکتبر حداقل ۱۲ حمله به پایگاه ها و پرسنل آمریکایی در عراق و چهار حمله در سوریه صورت گرفته است. بیش از ۲۴ سرباز آمریکایی جراحات جزئی برداشتند و یک نفر در هنگام جستجوی سرپناه در برابر حمله احتمالی هواپیماهای بدون سرنشین دچار ایست قلبی شده و جان باخته است.
مقامات وزارت دفاع آمریکا در یک نشست خبری گفته‌اند که قبل از حمله به مقر نیروهای ایرانی و وابسته به ایران در شرق سوریه، اسرائیل را از آن مطلع نکردند. آنها بار دیگر تاکید کردند که این حمله به درگیری اسرائیل و حماس ارتباط ندارد. پیشتر، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا هم در بیانیه‌ای تاکید کرده بود که این حملات «جدا و متمایز» از رویدادهای غزه است و افزوده بود که «باعث تغییر رویکرد ما» به درگیری غزه نمی‌شود. مقامات پنتاگون همچنین گفتند که هدف از این حملات ارسال پیامی روشن به ایران بوده است. یکی از مقامات وزارت دفاع آمریکا گفت: «آنچه ما می‌خواهیم این است که ایران اقدامات کاملا مشخصی صورت دهد تا شبه‌نظامیان و نیروهای نیابتی آن دست از اقدامات خود بردارند.»
کاخ سفید: بایدن مستقیما برای خامنه‌ای پیام هشدارآمیز فرستاد
کاخ سفید می گوید جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، با ارسال پیامی کم‌سابقه به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، به او در مورد هدف قرار دادن پرسنل آمریکایی در خاورمیانه هشدار داده است. جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، در نشستی در شامگاه گذشته گفت که این پیام «به طورمستقیم» ارسال شده اما در مورد محتوای پیام، زمان و نحوه ارسال آن جزئیات بیشتری نداد. پیشتر، وزارت دفاع آمریکا – پنتاگون – اعلام کرده بود که با افزایش تنش در منطقه، حدود ۹۰۰ نیروی اضافی آمریکایی یا در منطقه هستند یا برای تقویت دفاع هوایی جهت محافظت از پرسنل آمریکایی به منطقه اعزام خواهند شد. به گفته پنتاگون، نیروهای آمریکایی در هفته گذشته حداقل ۱۲ بار در عراق و چهار بار در سوریه مورد حمله قرار گرفتند. جو بایدن روز گذشته نیز در سخنانی به «آیت‌الله» هشدار داده بود که در صورت ادامه هدف قرار دادن نیروهای آمریکایی، ایالات متحده به آن پاسخ خواهد داد. ساعاتی پس از اظهارات سخنگوی شورای امنیت کاخ سفید، وزارت دفاع آمریکا از حمله هوایی به مقر نیروهای ایرانی و گروه‌های نیابتی در شرق سوریه خبر داد. روز گذشته، محمد جمشیدی معاون سیاسی دفتر ابراهیم رئیسی، در شبکه اکس (توییتر) نوشت: «پیام‌های ارسالی آمریکا نه خطاب به رهبر معظم انقلاب اسلامی بود و نه چیزی جز درخواست و تقاضا از ایران؛ اگر بایدن فکر می‌کند که به ایران هشدار داده بهتر است از تیمش بخواهد متن نهایی پیام‌ها را به وی نشان دهند.»
نیروهای زمینی ارتش اسرائیل وارد بخش مرکزی غزه شدند
به گفته مقامات نظامی اسرائیل نیروهای زمینی این کشور صبح روز جمعه در «عملیاتی هدفمند» وارد بخش مرکزی نوار غزه شدند و پس از هدف فراردادن نیروهای حماس به مواضع قبلی خود بازگشتند.
ارتش اسرائیل گفته است نیروهای زمینی این کشور برای دومین بار به ده ها هدف شبه نظامی در غزه حمله کردند. در بیانیه ارتش آمده است که نیروهای زمینی ارتش اسرائیل با همراهی جت های جنگنده و پهپاد «حمله ای هدفمند در مرکز نوار غزه» انجام دادند. در ادامه این بیانیه آمده است: هواپیماها و توپخانه ارتش اسرائیل اهداف تروریستی متعلق به حماس را در منطقه شجاعیه هدف قرار دادند. بنا به گزارش آسوشیتدپرس، ارتش اسرائیل یک روز پیش از حمله به شمال غزه در اوایل روز پنجشنبه خبر داد و اعلام کرد نیروهای زمینی در عملیاتی که ساعت ها به طول انجامید با شبه نظامیان حماس درگیر شدند و سایت های موشک های ضد تانک را مورد حمله قرار دادند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا