حقوق بشر

کرامت انسانی؛ عدم اعطای شناسنامه به یک خانواده کوتاه قامت در نصرت آباد زاهدان

یک خانواده کوتاه قامت بلوچ در شهر نصرت آباد از توابع زاهدان علیرغم سال‌ها پیگیری و تحمل هزینه‌های سنگین رفت و آمد و سایر خرج های اداری، همچنان در انتظار دریافت شناسنامه هستند.

در کنار کوتاه قامتی و نداشتن شغل و کار مناسب، بی توجهی مسئولان ادارات ذیربط به نداشتن شناسنامه و انجام سریعتر این پروسه علیرغم تلاش ها و پیگیری های زیاد این خانواده، به مشکلات آنها افزوده است.

بر اساس این گزارش، آبا و اجداد این خانواده از قدیم الایام از عشایر منطقه نهبندان، زابل، نصرت آباد و زاهدان بوده‌اند که پس از انقلاب پدر خانواده به نام «شیراحمد نارویی» تصمیم به یکجانشینی در نصرت آباد گرفته و از دهه شصت به بعد نیز درخواست صدور شناسنامه کرده است ولی نبود امکانات و بی تفاوتی مسئولان سبب شده تا با گذشت چندین دهه و علیرغم فراهم شدن برخی امکانات در زاهدان از جمله «تست دی ان ای» و غیره، همچنان بدون شناسنامه بمانند.

این در حالی است که اقوام درجه یک این خانواده اکثرأ در کارهای دولتی مانند معلمی مشغول به کار هستند که این خود نشان می دهد این خانواده بلوچ و بومی منطقه بوده و بدلیل عشایر بودن در قبل از دهه شصت نتوانسته اند که شناسنامه بگیرند.

لازم به ذکر است که اعضای این خانواده همه کارهای لازمه قانونی را انجام داده‌اند و مسئولان ذیربط همچنان در اعطای شناسنامه به آنها کوتاهی می‌کنند و به جهت شرایط جسمانی قامت کوتاه توان انجام کاری را ندارند که همین امر به بزرگترین چالش برای امرار معاش زندگی آنان تبدیل شده است.

گفتنی است شمار زیادی از شهروندان بلوچ ساکن ایران فاقد شناسنامه و اوراق هویتی هستند که بر اساس شواهد و اظهارات مسئولین کشوری صرفا به دلایل سیاسی و مذهبی ،جمهوری اسلامی با وجود این شهروندان بلوچ بومی منطقه هستند اتاکنون از اعطای مدارک هویتی به این قشر محروم خودداری کرده است و طی یکسال اخیر و از شروع اعتراضات در بلوچستان ادارات مربوطه با دستور دستگاه های امنیتی روند بررسی پرونده های شهروندان بی شناسنامه بلوچ را در استان متوقف کرده اند.

حال وش

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا