زنان

«تا دنیا بداند»

پدران و مادران در غزه نام کودکان‌شان را بر تن آنان می‌نویسند

همچنان که بمباران مداوم تمامی دنیا را در دور و بر آنان به دود و خون کشانده بود سارا خلیلی و چهار فرزندش در اتاقی در خانه‌شان در محله طال الهوا، سخت، در وحشت، یکدیگر را در آغوش گرفته بودند.

تمامی شب بمباران ادامه داشت و به گفته سارا کمربندی از آتش تمامی منطقه راحاطه کرده بود: «یک لحظه این فکر کردم که اگر بمبی بر خانه ما بیافتد تمامی بچه‌هایم کشته خواهند شد و هیچکس نخواهد توانست که تشخیص بدهد این بچه‌ها کی بودند و چه نامی داشتند».

سارا و فرزندانش آن شب نجات یافتند و توانستند صبح راهی شهرک «خان یونس» در جنوب غزه بشوند تا با اسکان در خانه خویشان در آنجا از خطر کشته شدن در زیر بمباران توسط اسرائیلی‌ها در امان باشند. اما در آنجا با دیدن صحنه‌ای نامانوس سارا به شوک فرو رفت: پدرها و مادرها در «خان یونس» نام فرزندانشان را بر بازوان، ران‌ها، شکم و کمر آن‌ها می‌نویسند.

سارا به گریه افتاد. او فکر می‌کرد اگر او نیز نام فرزندانش را بر بدن آن‌ها بنویسد، بدشگونی را برای آن‌ها به ارمغان خواهد آورد و این کار حکم مرگ دادن به کودکان‌اش خواهد بود. تنها بعد از دیدن آن که پزشکی در بیمارستان ال‌شفا نام کودکان را بر بدن آنان می‌نویسد سارا به خود قبولاند که او نیز باید همین کار را با کودکان خود انجام دهد.

سارا اکنون می‌گوید «دنیا باید بداند که این کودکان که در این‌جا بدست اسرائیلی‌ها کشته می‌شوند تنها یک سری اعداد نیستند بلکه آن‌ها اسم داشتند، داستان‌ها و آرزوها داشتند. همه این‌ها با اشغال غزه توسط اسرائیل نابود شد.»

خلاصه خبر از الجزیره:

https://www.aljazeera.com/news/2023/10/28/so-world-knows-gaza-parents-mark-childrens-names-on-bodies-amid-bombing

مطلب رسیده

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا