فرهنگی

هنر در میهن ما به قهقرا می‌رود؟

اداره کل صنایع خلاق و ورزشی با مرکز ملی فرش، زیرمجموعه‌های وزارت صمت با هم ادغام و تبدیل به مرکز ملی صنایع خلاق و فرش ایران شدند.به گزارش اقتصاد۲۴این ادغام با مخالفت‌هایی از سوی بخش خصوصی و دست‌اندرکاران و فعالان بخش خصوصی مرتبط با صنعت فرش مواجه شده است….

به گزارش بهار نیوز،آنگونه که سیدمرتضی حاجی آقامیری، رئیس کمیسیون فرش، هنر و صنایع دستی اتاق بازرگانی ایران می‌گوید معنای این ادغام تنزل جایگاه مرکز ملی فرش است که مورد پذیرش ما نیست و خواستار واگذاری امور حوزه فرش به سازمان متولی فرش هستیم و لغو این ادغام در پیگیری‌های جدی ما قرار دارد.

در نامه برادران، معاون صنایع عمومی وزیر صمت خطاب به زارع برزشی سرپرست مرکز ملی صنایع خلاق و فرش ایران آمده است: با توجه به ابلاغ ساختار جدید وزارت صنعت معدن و تجارت و ادغام مرکز ملی فرش ایران و اداره کل صنایع خلاق و ورزشی و نظر به شایستگی تعهد و تجارب ارزنده جنابعالی به موجب این حکم به سمت سرپرست مرکز ملی صنایع خلاق و فرش ایران منصوب می‌شوید.

توافق فاطمی امین و ضرغامی که پنبه اش را زدند
حاجی آقامیری، رئیس کمیسیون فرش، هنر و صنایع دستی اتاق بازرگانی ایران در واکنش به این ادغام عنوان کرد: موضوع ادغام مرکز ملی فرش در مراکز دیگر سابقه‌ای دارد که حائز اهمیت است. در سال ۸۲ براساس مصوبه شورای عالی اداری، مرکز ملی فرش به درخواست بخش خصوصی تشکیل شد تا همه امور مربوط به سیاستگذاری، تصمیم‌گیری، اجرا، آموزش و فرهنگ‌سازی به مرکز ملی فرش محول شود که در حوزه مرکزی معاونت وقت در حد معاونت وزیر تشکیل شود.

در طول سالیان سال ایراداتی به ساختار و عملکرد این مرکز وجود داشت، اما در سال ۱۴۰۰ آقایان فاطمی‌ امین و ضرغامی، وزرای صمت و میراث فرهنگی و گردشگری با هم تفاهم کردند تا مرکز ملی فرش از وزارت صمت منفک و به وزارت میراث فرهنگی ملحق شود، تفاهمی که البته به نتیجه نرسید.حاجی آقامیری عنوان کرد: این مصوبه خلاف قانون بود به این دلیل که شورای عالی اداری باید این مصوبه را تأیید می‌کرد و مصوبه جدیدی اتخاذ می‌شد. در آن زمان بخش خصوصی نیز مخالفت شدید خود را اعلام کرد و به همین دلیل ادغام مرکز ملی فرش به وزارت میراث فرهنگی و گردشگری ملغی شد.

مرکز ملی فرش به زیرمجموعه معاونت صنایع عمومی منتقل شد
رئیس کمیسیون فرش، هنر و صنایع دستی اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: در چارت جدید وزارت صمت به دلیل توافقی که حاصل شده بود مرکز ملی فرش و چند مرکز دیگر مانند دخانیات حذف شده بود و وزارت صمت نمی‌دانست که باید با مرکز ملی فرش چه اقدامی انجام دهد به همین دلیل مرکز ملی فرش به زیرمجموعه معاونت صنایع عمومی وزارت صمت منتقل شد.

حاجی آقامیری افزود: در چارت جدید ادغام دو مرکز صنایع خلاق و ورزشی که از اسباب‌بازی تا صنایع ورزشی را شامل می‌شود با مرکز ملی فرش هدفگذاری شده و این مرکز به چند رتبه پایین‌تر تنزل داده شده است. نکته قابل توجه این است که جایگاه صنعت فرش در کشور به آن میزان نازل نیست که از اسباب‌بازی و پویانمایی و لوازم ورزشی با هم دیده شود و این ادغام هم خلاف منافع ملی و هم برخلاف قانون است.

بی‌توجهی و بی‌مهری به صنعت فرش ادامه دارد
رئیس کمیسیون فرش، هنر و صنایع دستی اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد:‌ چگونه می‌توان یک مرکز را از معاونت وزیر به زیرمجموعه یک معاونت تنزل داد. این ظلمی آشکار و بی‌توجهی و بی‌مهری به صنعت فرش است.

بخش خصوصی با ادغام اداره کل صنایع خلاق و ورزشی با مرکز ملی فرش مخالف است
وی عنوان کرد: زنجیره اشتغال گسترده‌ای در صنعت فرش وجود دارد که بخش عمده شاغلان آن نیز روستاییان و اقشار آسیب‌پذیر هستند و نباید با بی‌مهری مواجه شوند. این شرایط پذیرفتنی نیست و بخش خصوصی با این ادغام مخالف است.حاجی آقامیری با بیان اینکه ما در اتاق بازرگانی پیگیر خواهیم بود که در تعامل با مجلس از این ادغام جلوگیری کنیم، گفت: اگرچه ایراداتی به کارکرد و عملکرد مرکز ملی فرش در سال‌های گذشته وارد است، اما ما با ادغام کنونی نیز مخالف هستیم. این مرکز فضا و اختیارات کافی را در سال‌های گذشته در وزارت صمت نداشته است.

سازمان ملی فرش زیرمجموعه ریاست جمهوری ایجاد شود
رئیس کمیسیون فرش، هنر و صنایع دستی اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: سال گذشته طرحی به دفتر معاونت ریاست جمهوری ارسال شد تا سازمان ملی برای فرش زیرمجموعه ریاست جمهوری ایجاد شود. ما به ساختار مرکز ملی فرش نیز ایرادات بسیاری داریم و آمار صادرات نیز نشان می‌دهد این مرکز در تحقق مهمترین کارکردش که بهبود صادرات فرش بوده موفق عمل نکرده است.

رئیس کمیسیون فرش، هنر و صنایع دستی اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد: در مواردی نیز با همکاری مرکز ملی فرش توفیقاتی حاصل شده، اما کافی نبوده است. همچنین وزارت صمت نیز توجه جدی را به مرکز ملی فرش به عنوان متولی خود نداشته یا آنکه به دلیل ضعف مدیران کارآمدی لازم وجود نداشته است.وی تاکید کرد: معنای این ادغام تنزل جایگاه مرکز ملی فرش است که مورد پذیرش ما نیست و خواستار ایجاد سازمانی به عنوان متولی فرش هستیم و این موضوع در پیگیری‌های جدی ما قرار دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا