زنان

چالش های اشتغال زنان

در یک سیستم کارآمد و سالم ایجاد تعاونی های محلی  الگوی موفقی برای ایجاد اشتغال و پاسداشت میراث بشری فرهنگی همیاری و همکاری انسانی  است.

مهتا بذرافکن

در تعاونی ها سرمایه های بسیار اندک را می شود جمع و کارهای درخشان کرد. نمونه های بسیار موفقی در چین، ویتنام، مراکش و… هست مثلا مورد چینی کارخانه تولید پوشاک کودکان در شهر کوچک لوکا محصولاتش به بازار اروپا، کانادا آمریکا و تایلند  صادر می کند با سرمایه اندک و اولیه زنان فدراسیون شهر ایجاد شد.

۲۰۰  زن که خود سهامدار در تعاونی  سرمایه اولیه را تامین کردند و از صندوق جمعیت سازمان ملل وام گرفتند و این شرکت تعاونی را بنا نهادند. این تعاونی یکی از موفق ترین موارد تعاونی های زنان با بیش از ۲۰۰ عضو است که تولید مسئولانه را شعار خود قرار داده و بسیار موفق عمل کرده است.

البته در ایران نیز اندک تعاونی موفق های زنان نیز مشغول به کارند و موفقیت شان نیز نتیجه تلاش جمعی است.

اما نکته جالب این  است تا قبل از حمله مغول و خانه نشینی زنان از ترس،  در همه جای ایران زنان و دختران ایرانی کارگاههای تولید صنایع دستی به صورت گروهی فعال بوده و صنایع دستی ایران مانند سوزن دوزی، لحاف دوزی، خوس دوزی،  دوخت پیش بخارى، کف طاقچه ای، رو بالشی و.. به صورت انبوه و بسیار مرغوب تولید می شد و به کشورهای دیگر صادر می گردید.

در واقع زنان چه در روستاها و چه در شهرها در برابری کامل با مردان اشتغال داشتند. اگرچه بعد از حمله مغول این فرهنگ ناب به فراموشی سپرده شده و زنان به کارخانگی انفرادی بسنده کرده و هرگز به طور جدی و با نگرش  صادرات  و ایجاد ارزش افزوده قابل توجه به کارگاهها باز نگشتند.

با وجود محدودیت‌های بسیار از جمله تحریم، قاچاق کالا، محدودیت‌های قانونی، ناکارآمدی و نابکاری سیستمی و عدم توان رقابت و.. موجب شده که حتی صادرات فرش ایران که روزگاری آوازه آن در دنیا پیچیده  نیز هم اکنون به احتضار بیفتد و صادرات فرش هم اکنون به نیم درصد رسیده است!!/مطالعات زنان

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا