اخبارچرخان

ارتش اسرائیل: در حال حمله به تمام نقاط نوار غزه

اسرائیل: با هر آتش بسی شدیدا مخالفیم! جاناتان کانریکوس، سخنگوی نیروهای نظامی اسرائیل در به‌روزرسانی عملیاتی روز سه‌شنبه گفت که ارتش اسرائیل در حال حمله به تمام بخش‌های نوار غزه است. …


به گزارش دویچه وله ،اسرائیل می‌گوید ۳۰۰ موضع حماس را هدف حمله قرار داده است.

نیروهای دفاعی اسرائیل (IDF) از درگیری‌های شدید در شمال غزه خبر دادند. به گزارش سی‌ان‌ان ارتش اسرائیل شب گذشته شمال غزه را با توپخانه، خمپاره و حملات هوایی بمباران کرد. تیم خبری این شبکه گزارش داد که شاهد انفجارهای بزرگ متعددی در آنجا بوده‌ است. ارتش اسرائیل اعلام کرد که نیروهایش حدود ۳۰۰ هدف، از جمله مجتمع‌های نظامی در داخل تونل‌های زیرزمینی حماس را در روز گذشته هدف قرار داده‌اند.

ویدئوهای منتشر شده توسط ارتش اسرائیل در صبح روز سه‌شنبه نشان می‌دهد که سربازان اسرائیلی در غزه با نفرات پیاده و تانک‌ها در مناطق روستایی و همچنین در منطقه‌ای که به نظر می‌رسد یک منطقه شهری به شدت آسیب‌دیده از جنگ است، در حال پیشروی هستند.

با وجود تشدید عملیات زمینی ارتش اسرائیل، حماس به شلیک راکت از غزه ادامه داده است. ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد که در جریان عملیات زمینی، سربازان این کشور “درگیری‌های متعددی با هسته‌های تروریستی داشتند که هم با موشک‌های ضد تانک و هم با مسلسل به سمت آنها شلیک می‌کردند.”

به گفته ارتش اسرائیل طی عملیات زمینی گسترده این کشور در روزهای اخیر در نوار غزه “تعداد زیادی از تروریست‌های حماس” کشته و صدها موضع نظامی هدف قرار گرفته‌اند.

آژانس امداد رسانی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی خواستار کمک بیشتر به غزه شد

فیلیپ لازارینی رئیس آژانس ویژه امداد رسانی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی (آنروا) بر ضرورت فوری گسترش کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه تاکید کرد. او شامگاه دوشنبه در نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل تاکید کرد که “تعداد انگشت شماری کاروان برای بیش از دو میلیون انسان نیازمند به هیچ وجه کافی نیست.”

لازارینی گفت: «مردم نوار غزه این احساس را دارند که مانند غیرنظامیان با آنها رفتار نمی‌شود. بیشتر آنها احساس می‌کنند در جنگی گرفتار شده‌اند که نمی‌خواهند درگیر آن باشند. آنها احساس می‌کنند که جهان همه آنها را با حماس یکسان می‌داند.»

او این رویکرد را “خطرناک” دانست و افزود: «این افراد معلم، پزشک، مددکار اجتماعی، مهندس و کارمند پشتیبانی و همینطور مادر و پدر هستند… اگر آنها در غزه نبودند، می‌توانستند همسایگان و دوستان شما باشند.»

هلال احمر فلسطینی از حمله به نزدیکی بیمارستان قدس خبر داد

هلال احمر فلسطینی از حملات سنگین به نزدیکی بیمارستان قدس در شمال غزه گزارش داد؛ محلی که حدود ۱۴ هزار غیرنظامی در آن پناه گرفته‌اند.

این نهاد امداد رسانی در شبکه اجتماعی اکس اعلام کرد حملات توپخانه‌ای و هوایی به اطراف بیمارستان قدس در منطقه تل الهوا در نوار غزه ادامه دارد و نوشت: «غیرنظامیانی که به این بیمارستان پناه آورده‌اند، دچار ترس و وحشت شده‌اند.» رئیس بیمارستان به خبرگزاری فرانسه گفت که ارتش اسرائیل به او دستور تخلیه ساختمان را داده است.

تدروس آدهانوم گبریسوس، رئیس سازمان جهانی بهداشت، این هشدار را “عمیقا نگران کننده” دانست و گفت که تخلیه بیمارستان بدون به خطر انداختن جان بیماران غیرممکن است. اسرائیل بارها شبه نظامیان حماس را به استفاده از بیمارستان‌ها به عنوان مکانی برای مخفی کردن تجهیزات نظامی یا اعضای خود متهم کرده است

هر ۱۰ دقیقه یک کودک در غزه کشته می‌شود

مقامات بهداشت و درمان در غزه می گویند تعداد کشته‌شدگان در بمباران های اسرائیل از ۸۳۰۰ نفر گذشته است؛ آژانس رسیدگی به فلسطینیان در سازمان ملل اسرائیل را به «جابجایی اجباری مردم غزه» متهم کرد؛ اسرائیل بیمارستان تخصصی درمان سرطان را بمباران کرد؛ کمیسر کل آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد (آنروا)، اسرائیل را به “مجازات دسته جمعی” مردم غزه متهم کرد؛ یک نماینده پارلمان بریتانیا و یک کارمند دولت به علت اظهارات‌شان درباره درگیری‌های غزه تعلیق و اخراج شدند.
مقامات بهداشت و درمان در غزه: تعداد کشته‌شدگان از ۸۳۰۰ نفر گذشته است

به گفته مسولان بهداشت و درمان در غزه که وابسته به گروه حماس هستند، از زمان آغاز حملات اسرائیل به این منطقه دست‌کم ۸۳۰۶ نفر از جمله ۳۴۵۷ کودک غزه کشته شده‌اند. آنها همچنین اعلام کرده‌اند که این آمار شامل ۲۱۳۶ زن و ۴۸۰ سالمند می‌شود. سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است که بیمارستان‌های غزه به دلیل کمبود برق و تجهیزات اولیه به سختی در حال فعالیت هستند. همچنین هیچ محموله سوختی از آغاز درگیری‌ها به این منطقه ارسال نشده تا برای تولید برق بیمارستان‌ها، پناهگاه‌ها، نانوایی‌ها، ایستگا‌ه‌های پمپاژ و تصفیه آب و سیستم فاضلاب مورد استفاده قرار بگیرد.
انجمن نجات کودکان: هر ۱۰ دقیقه یک کودک در غزه کشته می‌شود

سازمان خیریه نجات کودکان (Save The Children) که یکی از بزرگترین نهادهای امدادرسان به کودکان در جهان است می‌گوید «هر ۱۰ دقیقه یک کودک در غزه کشته می‌شود». جیسون لی، مدیر منطقه‌ای این سازمان در مناطق فلسطینی در گفتگویی از بیت‌المقدس با بی‌بی‌سی داشت همچنین گفته یک سوم ۲۰ هزار نفری که غزه مجروح شده اند کودک هستند؛ یعنی از هر سه نفر یک نفر کودک است. آقای لی گفته با ادامه حملات اسرائیل به غزه و بی‌جا شدن بیش از یک میلیون از سکنه این منطقه، آمار بیماریهای واگیردار هم رو به افزایش است چرا که شرایط رعایت اصول بهداشتی برای آوارگان مهیا نیست. او گفته بیم وخامت همه‌گیری آنفلونزا در میان جنگ‌زدگان طی روزهای اخیر افزایش یافته است. به گفته این مقام انجمن نجات کودکان، میزان دارو و اقلام بهداشتی که توسط کامیون‌های انسان‌دوستانه وارد غزه می شود هم چون «قطره‌ای در دریا» است و برای امدادرسانی به صدها هزار پناهجو هرگز کفایت نمی‌کند. «جراحان بدون استفاده از داروی بی‌هوشی عمل جراحی انجام می‌دهند. امدادگران از چراغ گوشی های همراه خود برای روشن کردن مراکز درمانی استفاده می‌کنند». «اقلام پزشکی آنها نظیر پانسمان و چسب زخم تمام شده و همزمان ۱۳۰ کودک نارس در دستگاه‌هایی حیاتی نگهداری می شوند که ممکن است (به علت قطعی برق) خاموش شوند.

آژانس رسیدگی به فلسطینیان در سازمان ملل اسرائیل را به «جابجایی اجباری مردم غزه» متهم کرد

رئیس آژانس رسیدگی به پناهندگان فلسطینی در سازمان ملل متحد امروز در جریان جلسه اضطراری شورای امنیت گفت بحران انسانی که در غزه شکل گرفته است «غیرقابل تحمل است». فیلیپه لازارینی، رئیس این آژانس تاکید کرد هیچ جای امنی در غزه نمانده است. او بمباران‌های اسرائیل و دستور تخلیه‌ای که از سوی ارتش این کشور صادر می‌شود را در کنار محاصره غزه، مجازات جمعی و جابجایی اجباری مردم غزه خواند. او به شورای امنیت گفت تعداد کودکان کشته شده در غزه تنها در سه هفته به ۳۸۰۰ نفر رسیده است و از تلفات سالانه کودکان در درگیری‌های مسلحانه در جهان از سال ۲۰۱۹ تا کنون بیشتر است. فیلیپه لازارینی گفت این آژانس ۶۴ نفر از کارکنان خود را در جریان بمباران‌های اسرائیل از دست داده است،‌ از جمله تازه‌ترین کشته که «تنها دو ساعت پیش در کنار همسر و هشت فرزندش کشته شده است.» این مقام سازمان ملل متحد به شورای امنیت گفت «مردم غزه احساس می‌کنند که جهان آنها را با حماس یکی می‌کند. حذف عملی یک جمعیت از انسانیت کاری بسیار خطرناک است. فجایع حماس اسرائیل را از عمل به تعهداتش در قبال قوانین بین‌المللی مبرا نمی‌کند.» فیلیپه لازارینی از اعضای شورای امنیت خواست که خط این بحران را تغییر دهند. او گفت «امروز و فردای فلسطینیان و اسرائیلی‌ها یه آتش‌بس فوری انسان‌دوستانه بستگی دارد.» او در عین حال خواستار جریان بی‌مانع امدادرسانی به غزه از جمله سوخت و حفاظت از جان غیرنظامیان و زیرساخت‌های مدنی شد.

تلاش مجدد کشورهای عربی در شورای امنیت برای آتش‌بس در غزه

شورای امنیت، دوشنبه ۸ آبان خود را برای نشست اضطراری دیگری درباره غزه آماده می‌کند. به گزارش شبکه خبری «سی‌ان‌ان» آمریکا، جلسه شورای امنیت بنا به درخواست امارات متحده عربی برگزار می‌شود که خواستار تشکیل یک جلسه توجیهی و استماع گزارش و سخنان معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه، هماهنگ‌کننده امداد اضطراری و یکی از مقامات آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی (آنروا) شده است. این شبکه به نقل از یک منبع که نام‌ آن را ذکر نکرد گفت که امارات به دنبال صدور قطعنامه‌ای الزام آور از دیگر اعضای شورای امنیت برای توقف درگیری و آتش‌بس بشردوستانه است. وزارت خارجه امارات در بیانیه‌ای عملیات زمینی اسرائیل در نوار غزه را محکوم کرده و ضمن اعلام نگرانی شدید از بحران انسانی در این منطقه، بر ضرورت برقراری آتش‌بس تاکید کرد. شورای امنیت سازمان ملل تاکنون دو بار در صدور قطعنامه‌ درباره غزه شکست خورده است. ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا پیش‌نویس قطعنامه روسیه برای توقف جنگ را لغو کردند و روسیه و چین با خنثی کردن پیش‌نویس قطعنامه آمریکایی برای آتش‌بس بشردوستانه پاسخ دادند. این در حالی است که در فاصله بین دو قطعنامه لغو شده، هزاران نفر در غزه جان خود را از دست داده و هزاران نفر دیگر مجروح شدند. شورای امنیت تنها عرصه سیاسی در بحران کنونی غزه نبود، بلکه مصر نیز یکشنبه بار دیگر اعلام کرد که به هیچ عنوان اجازه نخواهد داد که فلسطینی‌ها از نوار غزه به خاک مصر وارد شوند. عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، یکشنبه در تماس تلفنی با جو بایدن بر موضع مصر که اجازه آواره کردن فلسطینی‌ها از نوار غزه تا خاک مصر را نخواهد داد، تاکید کرد. سخنگوی ریاست جمهوری مصر گفت که السیسی بر موضع قاطع مصر در رد سیاست‌های مجازات جمعی و آوارگی تاکید کرد و گفت مصر اجازه جابجایی فلسطینی‌ها از نوار غزه به خاک مصر را نداده و نخواهد داد.
کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر تاکید کرد که کشورش قصد یا برنامه‌ای برای اعزام نیروی نظامی به اسرائیل یا غزه ندارد. او در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که ایالات متحده تلاش‌های خود را برای جلوگیری از گسترش درگیری در منطقه متمرکز کرده است. اما «سی‌ان‌ان» به نقل از مقامات آمریکایی روز یکشنبه اعلام کرد که نیروهای واکنش سریع تفنگداران دریایی آمریکا در حال حرکت به سمت شرق مدیترانه هستند. این دو مقام گفتند که یگان بیست و ششم تفنگداران دریایی در کشتی تهاجمی آبی خاکی «یو اس اس باتانا» در هفته‌های اخیر در دریای سرخ مستقر بود اما اواخر هفته گذشته حرکت به سمت کانال سوئز را آغاز کرد.
در اسرائیل، سخنگوی دفتر نتانیاهو به یک روزنامه محلی گفت که اسرائیل شدیدا درخواست آتش‌بس در نوار غزه را رد می‌کند. این روزنامه به نقل از این سخنگو گفت که رد آتش‌بس توسط اسرائیل به این دلیل است که این همان چیزی است که حماس می‌خواهد. او خاطرنشان کرد: «اسرائیل قصد ندارد برای همیشه در غزه بماند، اما فقط برای مدتی می‌مانیم تا حماس را از بین ببریم». او افزود: «می‌خواهیم واقعیت غزه را تغییر دهیم و به آنچه قبل از ۷ اکتبر بود باز نخواهیم گشت».

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا