چرخانمقالات

به گفتۀ سپال و سازمان بین‌المللی کار، رشد اقتصادی پایین در امریکای لاتین بر کیفیت شغل تأثیر خواهد گذاشت

نویسنده: هیئت تحریریه

مترجم: ایرج زارع

بر اساس گزارش کمیسیون اقتصادی امریکای لاتین (Cepal)، وابسته به سازمان ملل و سازمان بین‌المللی کار پیش‌بینی‌های رشد برای اقتصادهای امریکای لاتین و کارائیب حاکی از پیشرفت اندک ۱،۲درصدی در سال ۲۰۲۳ است، سناریویی که همراه با نرخ تورم نسبتاً بالا به کارگران آسیب می‌رساند، زیرا آن‌ها باید در شغل‌هایی با کیفیت نگران‌کننده کار کنند.

این تحقیق توضیح می‌دهد که سه سال پس از بحران ناشی از همه‌گیری، شاخص‌های نیروی کار بار دیگر به سطوح سال ۲۰۱۹ رسیده‌اند، اگرچه بهبود یکنواخت نیست و در برخی کشورها این شاخص‌ها به آن حد نرسیده‌اند. به همین نحو، این افزایش در میان زنان بیشتر از مردان و در میان جوانان بیشتر از بزرگسالان بوده است.

سیاست‌هایی که از سال ۲۰۲۰ باعث ایجاد شغل شدند و در سال ۲۰۲۱ به بخش‌هایی که بیشتر تحت تأثیر این همه‌گیری قرار گرفتند، تعمیم داده شدند، به بهبود بیشتر سطح اشتغال، به‌ویژه در میان زنان و جوانان کمک کردند.

کافی نیست

این گزارش با بیان اینکه نرخ اشتغال غیررسمی همچنان بسیار بالا است، افزون بر شکاف‌های جنسی و سنی زیاد، و دستمزدها و بهره‌وری به سطح پیش از بحران بازگشته‌اند، می‌گوید: «اما بازگشت به سطوح قبل از همه‌گیری کافی نیست و این نشانگر رکود است.»

در سال ۲۰۲۲، دستمزدهای واقعی پس از افزایش در سال قبل از آن، راکد شدند، در حالی که تورم افزایش یافت و بر قدرت خرید کارگران امریکای لاتین و کارائیب تأثیر گذاشتند. در بیشتر اقتصادهای منطقه، تورم از میانگین مشاهده شده از زمان بحران مالی جهانی (۳،۹درصد) فراتر رفت و در ژوئن ۲۰۲۲ به سطح ۸،۶درصد و در پایان سال به ۶،۵درصد رسید.

برای خنثی نمودن تأثیر بر کارگران کم‌درآمد، ارزش‌های اسمی حداقل دستمزد در سراسر منطقه افزایش یافت و میانگین منطقه‌ای برای تغییر حداقل دستمزد اسمی در طول سال ۲۰۲۲، ۹،۰درصد بود که بیسار بیشتر از تغییرهای مشاهده شده در دورۀ پنج سالۀ پیش از همه‌گیری بود. در برزیل، شیلی، کلمبیا و مکزیک، تغییرها دو رقمی بود. در رابطه با اقتصادهای آرژانتین و ونزوئلا، حداقل دستمزد اسمی به ترتیب ۶۸ و ۱۶۵۰درصد افزایش یافت.

کاهش سرعت در بازار کار

امسال، رشد اقتصادی‌ای که انتظار می‌رفت، جای خود را به کاهش رشد اشتغال خواهد داد: سپال و سازمان بین‌المللی کار تخمین می‌زنند که این رشد بین ۱ تا ۱،۹درصد باشد.

این گزارش حاکی از آن است که پیشرفت اشتغال به‌طور عمده در بخش خدمات رخ داده است که ۶۰درصد از کل شاغلان منطقه را گرد هم می‌آورد.

سایر فعالیت‌ها مانند صنعت تولید و بخش ساخت‌وساز نیز طی سال ۲۰۲۲ نرخ رشد مثبتی را نشان دادند، در حالی که فعالیت‌هایی مانند کشاورزی و خدمات مالی و تجاری نسبت به سطوحی که در سال ۲۰۲۱ گزارش ‌شده بود، کاهش یافت و در مورد کشاورزی از سطوح ثبت‌شده در سال ۲۰۱۹ کمتر است.

در رابطه با غیررسمی بودن اشتغال، این سازمان‌ها کاهش اندکی را در طول سال ۲۰۲۲ گزارش می‌دهند که از ۴۸،۸درصد در سال ۲۰۲۱ به ۴۸،۷ در سال ۲۰۲۲ رسیده است و موردهای کلمبیا که اشتغال غیررسمی ۲درصد کاهش یافته و کستاریکا با ۱،۷درصد برجسته است. از سوی دیگر، این نرخ در سه کشور افزایش یافته است که در میان آن‌ها آرژانتین با افزایش ۴،۱درصدی برجسته است.

حمایت اجتماعی کمتر

کمیسیون اقتصادی امریکای لاتین و سازمان بین‌المللی کار استدلال می‌کنند که محیط اقتصادی و کاری قابل پیش‌بینی موجب آسیب‌پذیری کارگران خواهد شد و اینکه از حمایت اجتماعی کمتری برخوردار خواهند شد و در بخش‌های کمتر تولیدی به کار گرفته خواهند شد که به نوبۀ خود باعث افزایش فقر و نابرابری در منطقه می‌شود.

برای رویارویی با این وضعیت، این سازمان‌ها از ترویج سیاست‌هایی دفاع می‌کنند که سرمایه‌گذاری، نوآوری، افزایش بهره‌وری و ثبات مالی کلان را به همراه سیاست‌های فعال کار که موجب ایجاد شغل بیشتر و بازارهای کار بیشتر و عادلانه‌تر و رسمی‌تر شوند، پشتیبانی می‌کنند.

(با استفاده از اطلاعات سازمان ملل)

نویسنده: هیئت تحریریه

مترجم: ایرج زارع

منبع: سایت کوبادباته (Cubadebate)، وابسته به حزب کمونیست کوبا

تأکیدها از متن اصلی است. م.

مطلب اختصاصی برای صدای مردم 

استفاده از مطلب با ذکرمنبع بلامانع است

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا