حقوق بشر

بازداشت ۳۰۳ شهروند در ماه اکتبر ۲۰۲۳ توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران

طی ماه اکتبر ۲۰۲۳ دست‌کم ۳۰۳ شهروند در کل ایران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند و این آمار نسبت به ماه سپتامبر که ۴۶۳ شهروند بازداشت شده ‌بودند، ۱۶۰ مورد معادل ۳۴.۵٪ کاهش داشته است.

بر طبق گزارش هه‌نگاو، دست‌کم ۴١ شهروند کُرد، ١٨۴ شهروند بلوچ و همچنین ٢٣ زن، ۴٧ کودک و ١٧ شهروند بهایی طی ماه اکتبر توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت و یا ربوده شده‌اند.

بیش از ۷۴٪ شهروندان بازداشت شده شهروندان کُرد و بلوچ بوده‌اند

با استناد به آمار هه‌نگاو،طی ماه اکتبر دست‌کم ۱۸۴ شهروند بلوچ توسط نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده‌اند که این آمار معادل ۶۱٪ کل شهروندان بازداشت شده در سراسر ایران طی ماه گذشته می‌باشد.

در ماه سپتامبر دست‌کم ۴۱ شهروند کُرد نیز توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده‌اند که معادل ۱۳.۵٪ کل بازداشتی‌ها می‌باشد.

همچنین طی ماه گذشته دست‌کم ۵ شهروند لر و بختیاری و ۶ شهروند تُرک توسط نهادهای امنیتی در ایران بازداشت شده‌اند.

بازداشت اقلیت‌های دینی و مذهبی

بازداشت پیروان اقلیت‌های مذهبی و دینی در ماه اکتبر به مانند ماه‌های گذشته توسط نهادهای حکومتی استمرار داشته و طی ماه گذشته دست‌کم ۲۹ فعال مذهبی توسط نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده‌اند.

برطبق این گزارش، ۱۷ نفر از فعالین مذهبی که بازداشت شده‌اند از پیروان آیین بهایی بوده‌اند که ۱۳نفر از آنها زن و ۴ نفر نیز مرد بوده‌اند. همچنین طی ماه گذشته دست‌کم ۱۰ فعال اهل سنت در شهرهای مختلف زاهدان و همچن یک درویش گنابادی و یک شهروند پیرو جریان یمانی بازداشت شده‌اند.

بازداشت ۲۳ زن و ۴۷ کودک در ماه سپتامبر

با استناد به آمار به ثبت رسیده در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، طی ماه گذشته میلادی دست‌کم ۲۳ زن در سراسر ایران توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده‌اند که معادل ۷.۵٪ کل بازداشتی‌ها می‌باشد.

قابل ذکر است که، در ماه گذشته دست‌کم ۱۳ فعال زن بهایی توسط نهادهای حکومتی بازداشت شده‌اند.

همچنین در این بازه زمانی دست‌کم ۴۷ کودک زیر ۱۸ سال در سراسر ایران توسط نهادهای امنیتی و حکومتی بازداشت و یا ربوده شده‌اند.

برطبق این گزارش ۴۵ نفر (از کودکانی که در سراسر ایران بازداشت شده‌اند کودکان بلوچ بوده‌اند. همچنین ۲ کودک کُرد نیز بازداشت شده‌اند.

بازداشت معلمان، دانشجویان و فعالین رسانه‌ای

طی ماه اکتبر امسال و با استناد به آمار هه‌نگاو، دست‌کم ٨ دانشجو در شهرهای ککرج، زاهدان، تهران و بمپور، سنندج و مهاباد و همچنین ۷ معلم در شهرهای نوشهر، شیراز، فنوج، نجف‌آباد و تهران بازداشت شده‌اند.

قابل ذکر است که طی ماه گذشته دست‌کم ۷روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای و ۳ هنرمند و بازیگر در شهرهای مختلف ایران توسط نهادهای حکومتی بازداشت شده‌اند.

هویت تمامی این ۳۰۳ مورد در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هه‌نگاو ثبت شده است. استفاده از این آمار با ذکر منبع مجاز است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا