فرهنگی

سه سینماگر ایرانی در میان برندگان جشنواره فیلم توکیو

زر امیرابراهیمی و یسنا میرطهماسب به عنوان بهترین هنرپیشه‌ زن و مرد جشنواره فیلم توکیو انتخاب شدند. فیلم ایرانی”ماریا” از مهدی اصغری ازغدی و فیلم “تاتامی” به کارگردانی گای ناتیو و امیرابراهیمی هم جزو “بهترین‌ها” بودند….

به گزارش دویچه وله، مراسم اختتامیه و اهدای جوایز فستیوال فیلم توکیو روز چهارشنبه اول نوامبر (۱۰ آبان) در پایتخت ژاپن برگزار شد.

نشان افتخار بهترین بازیگر زن این رویداد هنری به زر امیرابراهیمی به دیل نقش‌آفرینی در فیلم “تاتامی” رسید.

یسنا میرطهماسب هم برای بازی در فیلم “رکسانا” جایزه بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد. “رکسانا” ساخته فیلمساز ایرانی پرویز شهبازی است و این اولین نمایش جهانی فیلم بوده است.

فیلم “تاتامی” که ساخته مشترک زر امیرابراهیمی و گای ناتیو، فیلمساز اسرائیلی است، جایزه هیات داوران این جشنواره را به خود اختصاص داد.
“تاتامی” داستان یک جودوکار ایرانی به نام لیلا (با بازی آرین مندی) و مربی او مریم (زر امیرابراهیمی) است که در مسابقات جهانی با دستور مقامات جمهوری اسلامی از رویارویی با حریف اسرائیلی‌اش منع می‌شود.

لیلا که خانواده‌اش در ایران در خطر هستند، در مقابل این تصمیم قرار می‌گیرد که همانگونه که مربی‌اش هم از او خواسته، به دستور مقامات جمهوری اسلامی عمل کند یا اینکه با سرپیچی از این دستور راه قهرمانی جهان را پیش گیرد.

فیلم ایرانی “ماریا” برنده بخش مسابقه “آینده آسیا”

فیلم ایرانی”ماریا” به نویسندگی و کارگردانی مهدی اصغری ازغدی در بخش مسابقه “آینده آسیا” به عنوان بهترین فیلم برگزیده شد. ماریا اولین فیلم بلند داستانی این کارگردان جوان ایرانی است.

این فیلم داستان یک دختر جوان علاقه‌مند به بازیگری را روایت می‌کند که روزی در تمرین‌های هنرپیشگی‌اش نقش یک روسپی خیابانی را اتود می‌زند و کلیپی از این تمرین‌ها در شبکه‌های مجازی با واقعیت اشتباه گرفته می‌شود.

ریاست هیأت داوران این دور از جشنواره توکیو را ویم وندرس، یکی از برجسته‌ترین کارگردانان سینمای معاصر آلمان، بر عهده داشت.

جشنواره بین‌المللی فیلم توکیو ۲۰۲۳ از ۲۳ اکتبر تا ۱ نوامبر برابر با ۱ تا ۱۰ آبان در پایتخت ژاپن برگزار شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا