دیدگاه‌ها

رهبر حزب‌الله می‌گوید در صورت ادامه حمله به غزه جنگ ممکن است گسترده‌تر شود

حسن نصرالله از حمله حماس به اسرائیل دفاع کرد و به آمریکا هشدار داد که اگر اسرائیل حملات خود به غزه را متوقف نکند، در جبهه لبنان نبردها به جنگ گسترده‌تری تبدیل خواهد شد. از سوی دیگر وزیر خارجه آمریکا تنها راه حل بحران خاورمیانه را راه حل دو کشور مستقل دانست.

سیدحسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان جمعه ۱۲ آبان / ۳ نوامبر برای نخستین بار از زمان آغاز جنگ اسرائیل و غزه سخنرانی کرد و گفت: «ما برای همه احتمال‌ها آماده هستیم.»

به گزارش رادیو زمانه، حسن نصرالله ایالات متحده را مسئول جنگ در غزه و تلفات بالای غیرنظامیان دانست و گفت کاهش تنش در منطقه محاصره‌شده غزه برای جلوگیری از جنگ منطقه‌ای حیاتی است. او گفت:

شما آمریکایی‌ها می‌توانید تجاوز به غزه را متوقف کنید زیرا این تجاوز شماست.

رهبر حزب‌الله افزود این گروه از قدرت آتش دریایی آمریکا که واشنگتن از آغاز بحران جدید در منطقه متمرکز کرده است، هراسی ندارد.

حسن نصرالله گفت تشدید تنش در امتداد مرز لبنان و اسرائیل مشروط به آن‌چه در نوار غزه رخ می‌دهد، خواهد بود.

نصرالله مقابله با نیروهای اسرائیلی را «واضح‌ترین مصداق نبرد در راه خداوند» و «از لحاظ انسانی، اخلاقی و دینی نبردی کاملاً شرعی» دانست.

او همچنین از حمله ۱۵ مهر / ۷ اکتبر حماس به شهروندان اسرائیلی با عنوان «عملیات طوفان الاقصی» حمایت کرد و گفت «تصمیم و انجام این عملیات صددرصد از سوی فلسطینی‌ها انجام شده است».

بلینکن: راه حل دو کشور مستقل باید فوراً دنبال شود

گفته‌های نصرالله با سفر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا به اسرائیل همزمان شد. بلینکن گفت که ایالات متحده مصمم است جبهه دوم یا سومی در این جنگ ایجاد نشود.

او پس از دیدار با رهبران اسرائیل در تل‌آویو ضمن تأکید مجدد بر حمایت آمریکا از حق اسرائیل برای دفاع از خود گفت که واشنگتن متعهد به جلوگیری از تجاوز از هر طرف است.

او همچنین از اسرائیل خواست تا در ادامه بمباران غزه، اقدام‌های لازم برای محافظت از غیرنظامیان را انجام دهد.

وزیر خارجه آمریکا با بیان این‌که طرح دوباره راه حل دو کشور مستقل برای مناقشه اسرائیل و فلسطین بسیار مهم است، این طرح را «تنها ضامن» امنیت اسرائیل و فلسطین مستقل خواند و تأکید کرد که کار روی آن باید «نه از فردا، که از امروز» آغاز شود.

بلینکن ضمن تأکید بر این‌که باید اقدام‌هایی برای جلوگیری از تشدید تنش در منطقه انجام شود، در مورد حمله‌های نیروهای نیابتی ایران به پایگاه‌های آمریکا گفت:

آمریکا به نیروهای نیابتی ایران در منطقه پاسخ داده و خواهد داد.

وزیر خارجه آمریکا برای دستیابی به توافق درباره آتش‌بس موقت به اسرائیل سفر کرده است اما روز جمعه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفت «اسرائیل بدون آزادی گروگان‌های در دست حماس آتش‌بس را رد می‌کند». او افزود:

نیروهای ما در تمام جبهه‌ها با قدرت کامل عمل می‌کنند.

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل نیز به آنتونی بلینکن گفت «تا زمانی که گروگان‌ها آزاد نشوند، آتش‌بس برقرار نخواهد شد.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا