گوناگون

زاهدان: راهپیمایی سکوت در آستانه سالگرد جمعه خونین خاش

راه‌های منتهی به مساجد خاش و زاهدان در کنترل نیروهای امنیتی و نظامی است. امام جمعه اهل سنت زاهدان از دولت‌های جهان خواست جلوی اسرائیل را بگیرند.

جمعی از مردم زاهدان جمعه ۱۲ آبان ۱۴۰۲ راهپیمایی سکوت برگزار کردند. این راهپیمایی یک روز پیش از سالگرد «جمعه خونین خاش» برگزار شد.

«جمعه خونین خاش» عبارتی است که حملات نیروهای انتظامی و نظامی جمهوری اسلامی به مردم معترض خاش در ۱۳ آبان ۱۴۰۱ را توصیف می‌کند. عفو بین‌الملل شمار کشته‌شدگان آن روز را ۱۸ نفر اعلام کرده است. بیش از ۷۰ نفر نیز مجروح شدند.

به گزارش زمانه، در آستانه سالگرد این واقعه، وضعیت در شهر خاش «امنیتی» اعلام شده است. ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان از حضور گسترده نیروهای امنیتی و نظامی در سطح شهرهای خاش و زاهدان دارد.

رسانه «حال‌وش» که به طور ویژه اخبار سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد نوشته است که نیروهای امنیتی و نظامی با حضور در خیابان‌های خاش و اطراف مسجد جامع الخلیل این شهر شهروندان را بازرسی بدنی می‌کنند.

همچنین در زاهدان نیز نیروهای نظامی و امنیتی اقدام به ایجاد ایست بازرسی و برپایی چادر در کوچه‌ها و خیابان‌های اطراف مصلی و مسجد مکی کرده‌اند و شهروندان را مورد تفتیش و بازدید بدنی قرار می‌دهند.

با وجود این جو سنگین امنیتی، مردم زاهدان برای دومین هفته متوالی به درخواست عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در سکوت راهپیمایی کردند.

عبدالحمید: دولت‌های دنیا جلوی «جنایات اسرائیل» را بگیرند

عبدالحمید اسماعیل‌زهی در سخنرانی نماز جمعه این هفته خود باز هم به جنگ اسرائیل و غزه پرداخت و اقدامات اسرائیل در نوار غزه را «جنایت بزرگ علیه بشریت» خواند. او در همین رابطه گفت:

اسرائیل می‌گوید ما با حماس دشمن هستیم، اما شما با چه مجوزی به‌خاطر تعداد معدودی از نیروهای حماس، شهری با بیش از دو میلیون نفر که اکثریت قریب به اتفاق آنها غیرنظامی هستند را ویران می‌کنید و این‌همه مردم را از بین می‌برید و سرمایه‌ی زندگی‌شان را نابود می‌کنید؟

او در ادامه صحبت‌هایش از «کشورهای اسلامی و غیراسلامی» و از ایالات متحده که «همواره از انسان‌دوستی و حقوق بشر صحبت می‌کند» خواست جلوی اسرائیل را بگیرند تا مسائل از راه «گفتمان و مذاکره» حل‌وفصل شوند.

او با اشاره به طرحی که کشورهای عربی به‌تازگی به سازمان ملل برده‌اند و جمهوری اسلامی نیز آن را تأیید کرده است، راهکار «دو دولت» و تشکیل دولت مستقل فلسطینی به پایتختی بیت‌المقدس را بهترین راه خروج از بحران دانست.

او در بخش دیگر صحبت‌هایش، پس از این‌که «الله» و «ملت» را دو رکن اساسی‌ای دانست که تمام حکومت‌ها باید به آن اتکا کنند، گفت: «دولت‌ها زمانی می‌توانند ملت را ببینند که از خودشان گذشت و سعه‌صدر نشان بدهند و تنگ‌نظری نباشد.»

او دلیل اصلی مشکلات کشور را «تنگ‌نظری» دانست که باعث می‌شود مقام‌های حکومتی فقط قشر و گروهی را که با خودشان هم‌نظرند به کار بگمارند.

اسماعیل‌زهی با اشاره به این‌که «آزادی» و «عدالت» از خواسته‌های محوری ملت ایران هستند، ادامه داد:

باید عدالت اجرا شود و تبعیض‌های موجود برطرف شوند. تأمین آزادی‌ها خواسته‌ی عموم مردم است. صحبت‌ها و انتقادها باید تحمل بشود تا روزنامه‌نگاران و اهل قلم بتوانند واقعیت‌ها را انعکاس بدهند. آزادی روزنامه‌نگاران و زندانیان سیاسی نیز خواسته‌ای عمومی است.

عبدالحمید همچنین به دو مشکل هفته‌های اخیر مردم بلوچ و اهل سنت اشاره کرد. او بسته‌شدن نمازخانه اهل سنت در پونک تهران را یادآوری کرد و گفت که بازگشایی این نمازخانه خواست همه مردم است.

او همینطور در ادامه سخنانش به تخریب منازل روستایی در اطراف زاهدان اشاره کرد و گفت: «توصیه بنده به مسئولان آن است که اگر قرار است قانون اجرا بشود قبل از ساخت‌وساز اجرا شود، اما وقتی خانه ساخته شد نباید تخریب بشود. لذا درخواست بنده از مسئولان آن است که جلوی اینگونه تخریب‌ها را بگیرند.»

سه‌شنبه نهم آبان، ده‌ها خودرو نیروهای سپاه پاسداران و منابع طبیعی به همراه دادستان زاهدان با یورش به روستاهای پنی و ابراهیم‌آباد واقع در دهستان چشمه زیارت شهرستان زاهدان با استفاده از لودر تمام منزل مسکونی شهروندان بلوچ این دو روستا را تخریب کرده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا