بین‌المللی

اکونومیست: اسرائیل مجبور خواهد شد عملیاتش در غزه را محدود کند

یک رسانه آمریکایی به نقل از منابع نظامی اسرائیلی گزارش داده تل‌آویو مجبور خواهد شد عملیاتش در غزه را محدود کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، نشریه اکونومیست گزارش داده منابع نظامی اسرائیل می‌گویند که پنجره فرصت برای آنها برای انجام عملیات با گروه‌های بزرگ نظامیان در داخل غزه محدود و کوتاه است.

مطابق این گزارش، ژنرال‌های اسرائیلی پیش‌بینی می‌کنند در هفته‌های آینده فشارهای بین‌المللی اسرائیل را مجبور خواهد کرد حضور بسیار محدودتری در داخل غزه داشته باشد.

طبق نوشته اکونومیست، جنگ به حملات علیه هدف‌های مشخص محدود خواهد شد. ژنرال‌های اسرائیلی پیش‌بینی می‌کنند این عملیات چندین ماه و حتی یک سال به طول خواهد انجامید.

اکونومیست در بخش دیگری از این گزارش به نقل از منابع آگاه از بروز اختلاف‌ها و ناکارآمدی‌ها در کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل بعد از عملیات طوفان الاقصی خبر داده است.

نشریه اکونومیست نوشته با گسترده‌تر شدن دامنه جنگ در غزه بر حجم ناکارآمدی‌های دولت بنیامین نتانیاهو نیز افزوده می‌شود.

طبق این گزارش، بسیاری از اسرائیلی‌ها بنیامین نتانیاهو را مقصر عملیات حماس در ۷ اکتبر می‌دانند. با آنکه سران ارتش و دستگاه‌های اطلاعاتی هم تقصیر دارند اما محبوبیت آنها بسیار بیشتر از نتانیاهو است.

اکونومیست تصریح کرده همین مسئله باعث خشم نتانیاهو شده و اختلاف‌ها در کابینه جنگی اسرائیل را پیچیده‌تر کرده است.

این گزارش‌ می‌افزاید مقام‌هایی که در جلسات کابینه جنگی اسرائیل حضور دارند فضا را در این جلسات «تروماتیک» توصیف می‌کنند.

رسانه آمریکایی گزارش داده این اختلاف‌ها بر روند تصمیم‌گیری‌های نظامی اسرائیل اثرگذار بوده‌اند و در واقع دلیل اینکه نظامی‌های اسرائیلی دو هفته در نزدیکی نوار غزه برای آغاز عملیات زمینی منتظر ماندند نیز همین است.

یک مقام ارشد اسرائیلی گفت: «ارتش ضربه سختی خورد ولی الان روی دو پا ایستاده است. البته، این حرف را نمی‌توان درباره بقیه بخش‌های دولت زد.»

وبگاه نشریه «پولیتیکو» هم بامداد پنجشنبه گزارش داده بود که «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا و دستیاران ارشد او، درباره این احتمال که روزهای حضور «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم موقت اسرائیل در قدرت به شمارش افتاده، بحث کرده‌اند.

مقام‌های کنونی و پیشین دولت آمریکا به این رسانه گفتند که بایدن این موضوع را با خود نتانیاهو نیز در میان گذاشته است.

بر این اساس، موضوع کوتاه‌شدن عمر سیاسی نتانیاهو در جلسات اخیر کاخ سفید با حضور بایدن مطرح شده و این شامل بحث‌هایی است که از زمان سفر بایدن به فلسطین اشغالی صورت گرفته است.

پولیتیکو به نقل از دو مقام ارشد آمریکایی نوشت: «بایدن تا آنجا پیش رفته که به نتانیاهو پیشنهاد داده است که در مورد درس‌هایی که باید با جانشین غیرقابل اجتناب خود در میان بگذارد، فکر کند».

طبق این گزارش، دولت بایدن بر این باور است که نتانیاهو دیگر فرصت زیادی برای حضور در قدرت ندارد و انتظار کاخ سفید این است که او احتمالاً چند ماه یا حداقل تا پایان مرحله اولیه جنگ غزه دوام بیاورد.

این نشریه ادامه داد: «در مقطعی از سفر [به فلسطین اشغالی]، بایدن به نتانیاهو توصیه کرد سناریویی را که برای جانشین خود می‌گذارد در نظر بگیرد که تلویحا بدان معنی است که نتانیاهو ممکن است مدت زمان زیادی در قدرت نماند».

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا