دیدگاه‌ها

کشورهای عربی خواستار آتش‌بس فوری شدند؛ آمریکا مخالفت کرد

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجۀ آمریکا امروز در امان، پایتخت اردن، با وزرای امور خارجۀ مصر، عربستان، امارات، قطر و اردن دیدار و دربارۀ آیندۀ غزه پس از جنگ گفتگو کرد. در بیانیه‌ای که وزارت امور خارجۀ اردن به این مناسبت منتشر کرد، آمده است که هدف از این دیدار متوقف کردن جنگ در غزه است. در بیانیۀ خود وزارت امور خارجۀ اردن همچنین تصریح کرده است که در این دیدار چندجانبه یک نمایندۀ تشکیلات خودگردان فلسطین نیز حضور داشته است.

ناصر اعتمادی

به گزار ش رادیو فرانسه، یکی دیگر از حاضران این نشست نخست وزیر لبنان، نجیب میقاطی، بود که با آنتونی بلینکن گفتگوی جداگانه‌ای انجام داد. در این گفتگو وزیر امور خارجۀ آمریکا از تلاش های میقاطی برای جلوگیری از درگیر شدن لبنان در جنگ جاری میان اسرائیل و حماس قدردانی کرد. دولت آمریکا با اعزام دو ناو هواپیمابر خود به مدیترانۀ شرقی می‌کوشد حزب الله را از گشودن جبهۀ جدید جنگ علیه اسرائیل بازدارد.

وزیر امور خارجۀ آمریکا همچنین با همتای قطری خود گفتگوی جداگانه ای انجام داد. اغلب رهبران سیاسی حماس و جهاد اسلامی در قطر سکونت دارند و قطر میلیون‌ها دلار در نوار غزه طی سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری کرده است. به همین خاطر دولت قطر نقش مهمی به عنوان میانجی برای آزاد کردن گروگان های خارجی توسط حماس ایفاء کرده است. بلینکن سپس با عبدالله دوم پادشاه اردن ملاقات جداگانه ای انجام می‌دهد.

سخنگوی وزات امور خارجۀ آمریکا، متیو میلر، گفت که در امان وزیر امور خارجۀ آمریکا با همتایان عرب خود دربارۀ تضمین ارسال کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان غزه نیز گفتگو کرده است. در ملاقات با بلینکن، وزرای امور خارجۀ کشورهای عرب واکنش نظامی اسرائیل را به حملۀ حماس مصداق تنبیه عمومی مردم فلسطین و غیرقانونی دانسته و محکوم کردند.

آمریکا خواستار حمایت کشورهای عربی برای کاهش بحران و آلام جاری فلسطینیان در غزه و همچنین ادارۀ آن پس از بیرون راندن حماس از غزه توسط اسرائیل است. به گمان مقامات آمریکا از جمله آنتونی بلینکن ادارۀ غزه پس از جنگ باید به تشکیلات خودگردان فلسطین در هماهنگی و همکاری با نهادهای بین‌المللی و نیروهای حافظ صلح سپرده شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا