جوانان

۱۰۰ هزار کلاس درس بدون معلم است

عضو کمیسیون آموزش مجلس: ۶۸ هزار معلم در شروع سال تحصیلی از سیستم خارج شده‌اند ….

محمد وحیدی ، عضو کمیسیون آموزش مجلس : اکنون چالش کمبود معلم در سطح کشور جدی است. اگر این موضوع وجود نداشت، خانواده‌ها این‌قدر گزارش نمی‌کردند. ۲۳ هزار معلم خرید خدمات آموزشی داشتیم و در سال جاری کلاً این‌ها را از ورود به کلاس درس منع کرده بودند. گفتند هر که در آزمون استخدام قبول شد که هیچ، اگر قبول نشد به سلامت و برود خانه.
قریب ۹۰ هزار نفر از معلمان مشمول بازنشستگی بودند. ۶۸ هزار معلم در شروع سال تحصیلی از سیستم خارج شده‌اند. یعنی ۶۸ هزار کلاس درس خالی و بدون معلم. اگر بعضی‌ها دو کلاس درس هم پوشش می‌دادند، می‌شود ۱۰۰ هزار کلاس خالی.
تمام این‌ها برنامه‌ریزی می‌خواهد که در سطح ستاد، خوب انجام نشده است و مربوط به ستاد آموزش و پرورش است.
این موارد به استان و شهرستان مربوط نمی‌شود، چون عملیات اجرایی دست این‌ها نیست.
در چنین وضعیتی است که معلمان متعهد و آگاه در زندان ها به سر می برند و یا از کار برکنار می شوند. روزی نیست از قشرهای گوناگون از جمله معلمان در زندان ها خبر رسانی نشود. در این راستا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش کرده که قرار است ۲۰ دی‌ماه ۱۴۰۲، دادگاه محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان در تهران برگزاری شود.
به گزارش ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دادگاه رسیدگی به اتهامات محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران بیستم دی‌ماه برگزار می شود.
هرانا گفته این دادگاه قرار است در شعبه دوم دادگاه انقلاب شهرستان شهریار انجام شود.
محمد حبیبی در اواسط فروردین ماه امسال، توسط ماموران امنیتی در محل کار خود بازداشت و اواخر اردیبهشت ماه با قرار تامین از بند ۲۰۹ زندان اوین آزاد شد.
این پرونده مربوط به «بازداشت این فعال صنفی در ۱۶ فروردین‌ماه سال جاری است و مصادیق درج شده در پرونده مربوط به تجمعات معلمان در اعتراض به مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان مدارس دخترانه در ۱۶ اسفندماه سال ۱۴۰۱ است.» این معلم و فعال صنفی که در سال‌های اخیر بارها از سوی نهادهای امنیتی بازداشت و زندانی شده، یکم خردادماه امسال بعد از ۴۵ روز بازداشت با قرار وثیقه یک میلیارد تومانی از بازداشتگاه ۲۰۹ اوین آزاد شد. معلمان به عنوان سازمان‌یافته‌ترین گروه صنفی در ایران طی سال‌های اخیر بارها با سرکوب نیروهای امنیتی روبه‌رو شده‌اند. طی سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ بیش از ۳۰۰ معلم به دست نیروهای امنیتی بازداشت و صدها معلم به نهادهای نظارتی، امنیتی و قضایی احضار شده‌اند. وزارت آموزش و پرورش قبل از آغاز سال تحصیلی جدید ده‌ها معلم را با عنوان تخلف انضباطی به‌صورت موقت یا دائم تعلیق و اخراج کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا