گوناگون

هلیل رود بلوچستان دیگر جان ندارد

به گزارش رصد بلوچستان،اهالی رودبار زمین می گویند انتقال آب هلیل روزد که جان رگ های تالاب جازموریان لقب گرفته زندگی‌ بیش از یک میلیون نفر را دشوارتر از گذشته خواهد کرد و باعث خشکی بیشتر تالاب جازموریان خواهد شد….

محلی‌ها و فعالان محیط زیست در سال‌های گذشته فقط متاسفانه به‌شکل مقطعی توانسته‌اند مقابل لوله‌های بزرگ انتقال آب بایستند و بعد از مدتی بار دیگر ماشین‌های سنگین راهشان به منطقه باز شده است.

هدف عمده ی آب هلیل رود برای استفادۀ صنایع فولاد و معادن و همچنین ساخت‌وساز است در حالی که آبی که مردم بلوچ ساکن رودبار زمین برای گذران زندگی به آن محتاج هستند و کشاورزی‌ و زیست جازموریان اسیر آن است، قرار است خرج طرح‌هایی شود که فقط به عده‌ای محدود نفع می‌رساند.

این انتقال آب به طور مستقیم بر زندگی ساکنان ۱۴ شهر از رودبار زمین گرفته تا مکران زمین و گیاوان زمین که بر بستر هلیل رود زندگی می کنند اثر مستقیم دارد پوشش جنگلی تمام مناطق از جیرفت‌ تا پهره وابسته به آب هلیل رود است و ازبین‌رفتن این پوشش، باعث ایجاد گرد و غبار در تمام مملکت بلوچستان خواهد شد .

ما به عنوان خبرگذاری رصد هشدار می دهیم این انتقال آب عواقب جبران ناپذیری برای تمام اهالی بلوچستان دارد و با وجود مخالفت زیاد مردم تلاش ها برای انتقال آب گسترده است جازموریان رو به خشکی می رود و کشاورزان خسته تر از قبل هستند بهانه ها برای انتقال آب پر رنگ است که اگر جلوی آن گرفته نشود باعث به خطر افتادن تعداد زندگی زیادی از مردم خواهد شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا