اخبار

نرگس محمدی برنده جایزه صلح نوبل در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زد

نرگس محمدی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات خود دست به اعتصاب غذا زد….

به گزارش هرانا، نرگس محمدی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات خود دست به اعتصاب زد.
دوشنبه هفته گذشته نرگس محمدی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، به دلیل عدم رعایت حجاب اجباری از انتقال به بیمارستان محروم ماند. این محرومیت با دستور مسئولان زندان کماکان ادامه دارد.

اعضای خانواده نرگس محمدی که در پاریس زندگی می‌کنند، روز دوشنبه ۱۵ آبان با انتشار بیانیه‌ای در اینستاگرام نوشتند: «پس از یک هفته پیگیری‌های نرگس از زندان و وکیلش از مراجع قضایی تا امروز دادستان با اعزام او مخالفت کرده و مجوز اعزام صادر نمی‌کند.»

این فعال حقوق بشر که در حال گذراندن محکومیت زندان است، پیشتر نیز بارها بازداشت و زندانی شده و در زندان اعتصاب غذا کرده بود.

بر اساس این بیانیه، عدم رسیدگی پزشکی به خانم محمدی در حالی است که «نرگس طبق تشخیص و اکوی پزشک معتمد سازمان زندان‌ها از یک هفته پیش اعزام اورژانسی به مرکز قلب و ریه دارد.»

خانواده نرگس محمدی نوشتند اعتصاب غذای او برای اعتراض به دو مسئله است: «سیاست جمهوری اسلامی برای تعلل و عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت زندانیان بیمار و از دست رفتن سلامتی و جان انسانها» و «سیاست یا “مرگ” یا حجاب اجباری برای زنان ایران.

نرگس محمدی در مهر سال ۹۹، پس از تحمل حدود پنج سال و نیم حبس از زندان زنجان آزاد شد.

او پس از مدتی در خصوص پرونده ای که در طول دوران تحمل حبس علیه وی گشوده شده بود، توسط شعبه ۱۱۷۷ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی قدس تهران به ۳۰ ماه حبس تعزیری، ۸۰ ضربه شلاق و پرداخت دو فقره جزای نقدی محکوم شد.

خانم محمدی در آبان‌ماه ۱۴۰۰، در جریان برگزاری مراسم یادبود دومین سالگرد جانباختن ابراهیم کتابدار، از جانباختگان اعتراضات آبان ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در کرج بازداشت شد. وی پس از مدتی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به هشت سال حبس تعزیری، هفتاد و چهار ضربه شلاق، دو سال تبعید و سایر محرومیت‌های اجتماعی محکوم شد.

خانم محمدی بابت پرونده دیگری که در دوران حبس علیه وی گشوده شده، در مهر ماه سال ۱۴۰۱ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به یک سال و سه ماه حبس تعزیری به همراه سایر مجازت های تکمیلی محکوم شد.

همچنین وی در مرداد امسال در خصوص پرونده ای دیگر که در طول دوران حبس علیه وی گشوده شده است، توسط دادگاه انقلاب تهران به یک سال حبس تعزیزی محکوم شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا