حقوق بشر

درخواست اعاده دادرسی سعیده شفیعی، روزنامه نگار در دیوان عالی کشور رد شد

جلسه بدوی رسیدگی به اتهامات سعیده شفیعی و نسیم سلطان بیگی، دو زن روزنامه نگار در تاریخ دوازدهم تیرماه سال جاری در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری برگزار شد. این جلسه که عمدتا بر مطالب نوشته شده توسط این افراد تمرکز داشت، در میانه دادرسی با طرح موضوع حجاب و مخالفت این افراد با حجاب اجباری از سوی قاضی، به مجادله و حاشیه کشیده شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه چهاردهم آبان ۱۴۰۲، درخواست اعاده دادرسی سعیده شفیعی، روزنامه نگار توسط دیوان عالی کشور رد شد.

این روزنامه نگار در صفحه منتسب به خود از رد درخواست اعاده خود در دیوان عالی کشور خبر داد. خانم شفیعی در اوایل شهریورماه سال جاری، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل هفت ماه و شانزده روز حبس تعزیری و به اتهام اجتماع و تبانی به تحمل سه سال و شش ماه حبس تعزیری و مجازات های تکمیلی (دو سال منع عضویت در گروه و دسته جات سیاسی و اجتماعی و دو سال منع خروج از کشور ) محکوم شد.

این حکم در اواخر شهریورماه سال جاری، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران تایید شد. در حکم صادره تاکید شده، عفو “بهمن ماه” سال گذشته شامل این روزنامه نگار نخواهد شد.

در تاریخ شانزدهم مهر، پرونده سعیده شفیعی، جهت اجرای حکم حبس به شعبه یکم اجرای احکام دادسرای اوین ارجاع داده شد.

لازم به یادآوری است، جلسه بدوی رسیدگی به اتهامات سعیده شفیعی و نسیم سلطان بیگی، دو زن روزنامه نگار در تاریخ دوازدهم تیرماه سال جاری در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری برگزار شد.

این جلسه که عمدتا بر مطالب نوشته شده توسط این افراد تمرکز داشت، در میانه دادرسی با طرح موضوع حجاب و مخالفت این افراد با حجاب اجباری از سوی قاضی، به مجادله و حاشیه کشیده شد.

در میانه جلسه قاضی افشاری به موضوع مخالفت این افراد با حجاب اجباری که در قالب پست ها و مطالب آنها در شبکه های اجتماعی منتشر شده پرداخت، مسئله ای که تا آن لحظه در چارچوب اتهامات مطروحه علیه آنان نبود. از میانه جلسه مورد اشاره بحث مخالفت آنان با حجاب اجباری موضوعیت اصلی یافت تا جاییکه قاضی دادگاه اقدام به توهین به متهمان بواسطه نظرات آنان در رابطه با حجاب نمود.

پیش از این سازمان دیده بان حقوق بشر با نگارش بیانیه ای برخورد قضایی صورت گرفته با این روزنامه نگاران را محکوم کرد و نوشت: “مقامات باید این اتهامات ناشی از گزارشگری و نوشته‌های این روزنامه‌نگاران در شبکه‌های اجتماعی را لغو کنند، و آزار، پیگرد، و مجازات افراد به خاطر اجرای حق آزادی بیانشان را پایان بخشند.”

همچنین در یکصد و سی و نهمین جلسه کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد، وضعیت خانم شفیعی بعنوان سئوال از نمایندگان دولت ایران مطرح شد با این حال این نمایندگان از پاسخگویی به سوالات کمیته در مورد وی خودداری کردند.

در رابطه با سعیده شفیعی قابل اشاره است که او داستان‌نویس، روزنامه‌نگار حوزه‌ی اقتصادی و دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی «اقتصاد کشاورزی» از دانشگاه علامه طباطبایی تهران (۱۳۸۰-۱۳۸۴) در مقطع کارشناسی و «اقتصاد انرژی و بازاریابی منابع هیدروکربوری» از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز (۱۳۸۵-۱۳۸۷) در مقطع کارشناسی ارشد است. خانم شفیعی در کنکور کارشناسی ارشد سال ۱۳۸۵ موفق به اخذ رتبه‌ی کنکور ۳ دانشگاه آزاد شد.

او عضو پیوسته‌ی انجمن بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ) از سال ۲۰۱۹ و هم‌چنین عضو پیوسته‌ی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران از سال ۱۳۹۸ است. به علاوه، وی به مدت چهار سال (۱۳۹۳-۱۳۸۹) عضو «انجمن اقتصاد انرژی ایران» بود.

وی نویسنده‌ی گزارش‌های خبری و مقالات علمی متعدد و هم‌چنین چندین کتاب منجمله دو کتاب داستان به نام‌های «دخترپیچ» و «ایستگاه گورخوان» است و سابقه‌ی همکاری با رسانه‌های داخلی بسیاری از جمله روزنامه‌ی شرق، دنیای اقتصاد، نسیم بیداری، ارمغان بیداری، فراز، ایران فردا، انصاف نیوز، اطلاعات سیاسی–اقتصادی، خبرگزاری ایلنا و روزنامه‌ی توسعه ایرانی را دارد.

خانم شفیعی در تاریخ دوم بهمن ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی وابسته به نهاد اطلاعات سپاه در منزل شخصی خود در تهران بازداشت و به بند ۲ الف در زندان اوین منتقل شد. او در تاریخ هجدهم بهمن ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه‌ی ۵۰۰ میلیون تومانی تا زمان پایان دادرسی موقتاً آزاد شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا