اخبار

نگرانی از گسترش جنگ؛ هم اسرائیل هم حماس مقصر اصلی و مرتکب جنایت جنگی اند

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل می‌گوید که هم اسرائیل و هم حماس مرتکب «جنایت جنگی» شده‌اند. فولکر تورک امروز (چهارشنبه، ۱۷ آبان) در گذرگاه رفح گفت: «بی‌رحمی‌هایی که گروه‌های مسلح فلسطینی در هفتم اکتبر مرتکب شدند شنیع بود، جنایت جنگی بود، همانطور که آزاد نکردن گروگان‌ها هم جنایت جنگی است.»…

او افزود: «مجازات جمعی فلسطینی‌ها به دست اسرائیل هم جنایت جنگی است، همانطور که جابجا کردن اجباری و غیرقانونی شهروندان هم جنایت جنگی است.» آقای تورک درباره امدادرسانی به غزه گفت: «رشته حیات غزه ناعادلانه و ظالمانه باریک شده است.» او خواستار توافق برای آتش‌بس فوری شد و گفت اینجا مسئله حقوق بشر مطرح است، «رساندن کمک کافی به غزه، آزاد کردن گروگان‌ها و پایان پایدار اشغال». آقای تورک گفت که «ما به پرتگاه خطرناکی افتاده‌ایم. عمل یک طرف توجیه‌کننده عمل طرف مقابل نیست.»

در شبانه‌روز گذشته ۲۴۱ نفر در باریکه غزه کشته شدند

مقام‌های درمانی غزه می‌گویند شمار کشته‌شدگان به ۱۰ هزار و ۵۶۹ نفر رسیده است. بنابر اعلام مقام‌های حماس بیش از چهار هزار و ۳۲۴ نفر از کشته‌شدگان کودک بودند. بر اساس این آمار، از روز گذشته تا امروز ۲۴۱ نفر به شمار کشته‌شدگان افزوده شده است. جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا پیشتر ارقام اداره بهداشت غزه را زیر سوال برده بود اما سازمان بهداشت جهانی معتقد است این ارقام قابل اعتماد هستند.

درگیری‌ شدید در شرق و شمال غزه؛ شنیده‌شدن آژیر خطر در شهرک‌های اسرائیلی

به گزارش دویچه وله، ارتش اسرائیل، چهارشنبه ۱۷ آبان اعلام کرد که نیروهایش در مرکز غزه حضور دارند و شماری از رسانه‌های فلسطینی نیز از وقوع درگیری‌ شدید و صدای چندین انفجار در شرق و شمال نوار غزه خبر دادند. خبرگزاری فلسطین نیز از بمباران یک منزل مسکونی در اردوگاه جبالیا خبر داد که در جریان آن ۹ نفر کشته و چندین نفر دیگر زخمی شدند. به گزارش این خبرگزاری، اطراف «دانشگاه قدس» در منطقه «النصر» واقع در غرب غزه نیز هدف حملات هوایی اسرائیل قرار گرفت که بر اثر آن شماری از فلسطینیان زخمی شدند.
ارتش اسرائیل چهارشنبه در کانال «تلگرام» خود اعلام کرد که آژیر خطر در شهرک‌های اطراف نوار غزه به صدا در آمده است. ارتش جزئیات بیشتری منتشر نکرده است. روزنامه «تایمز اسرائیل» نیز امروز گزارش داد که یک سرباز اسرائیلی طی درگیری در شمال غزه کشته شده است. طبق آمارها، شمار سربازان کشته‌شده اسرائیلی از آغاز حمله زمینی به غزه به ۳۱ نفر رسید. شبکه تلویزیونی «آی ۲۴» اسرائیل روز گذشته خبر داد که تل‌آویو، پایتخت اسرائیل و مناطق اطراف آن، همچنین مناطق جنوبی اسرائیل با موجی از حملات موشکی مواجه شدند.
گردان‌های القسام، شاخه نظامی گروه حماس اطلاع داد که تل‌آویو و مناطق اطراف آن را به‌دلیل ادامه حمله اسرائیل به غیرنظامیان هدف قرار داده است. سرایا القدس، شاخه نظامی گروه الجهاد نیز از حمله موشکی به شهرک‌های گوش‌دان، سدروت و مفلاسیم در جنوب اسرائیل خبر داد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا