گوناگون

مکرون خواهان آتش بس و معاون نخست وزیر بلژیک خواهان تحریم اسرائیل شد

نبردهای خیابانی سربازان اسرائیلی در شهر غزه با جنگجویان حماس که از تونل‌ها برای کمین علیه نیروهای اسرائیلی استفاده می‌کنند، ادامه دارد. ارتش اسرائیل از نفوذ نیروهایش تا قلب شهر غزه، سنگر اصلی حماس و شهر در محاصره، خبر می‌دهد و در مقابل، حماس مدعی است که به نیروهای اسرائیلی خسارات سنگینی را وارد کرده است….

در شرایطی که ارتش اسرائیل سیطره خود را بر شمال غزه تقویت می‌کند، هزاران فلسطینی به امید یافتن سرپناه همچنان در حال ترک شمال نوار غزه جایی که پس از بیش از یک ماه بمباران و محاصره زندگی در آن غیرممکن شده است. به گفته ارتش اسرائیل تنها در روز چهارشنبه ۵۰ هزار فلسطینی شهر غزه را ترک کرده‌اند. سازمان ملل نیز مجموع افرادی را که از شهر غزه خارج شده‌اند را در مجموع ۷۲ هزار نفر اعلام کرد. اسرائیل به دنبال به دست گرفتن کنترل تمام و کمال امنیت نوار غزه پس از شکست حماس است و غرب هم معتقد است که اداره نوار غزه پس از حذف حماس باید به فلسطینی‌ها سپرده شود.

مذاکرات «پیچیده» با اسرائیل برای برقراری وقفه بشردوستانه در جریان است

 به گزارش یورو نیوز، خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دو مقام مصری، یک مقام سازمان ملل و یک دیپلمات غربی نوشت که مذاکرات برای دستیابی به وقفه بشردوستانه سه روزه در غزه، در ازای آزادی حدود ۱۲ نفر از گروگان‌هایی که در دست حماس هستند، در جریان است. به گفته این مقامات ناشناس، این امر با میانجیگری قطر، مصر و ایالات متحده در حال انجام است. یکی از مقامات مصری خاطرنشان ساخت که جزئیات این توافق احتمالی همین هفته در قاهره با رئیس سازمان سیا آمریکا و یک هیات اسرائیلی مورد بحث قرار گرفت. این مقام گفت که میانجی‌ها هم اکنون در حال نهایی کردن پیش‌نویس توافق هستند. یک مقام ارشد آمریکایی نیز گفت که دولت بایدن هیچ چارچوب زمانی خاصی را برای توقف عملیات نظامی اسرائیل مطرح نکرده است، اما به اسرائیل پیشنهاد کرده است که مدت زمان وقفه در حملات را متناسب با تعداد نفراتی که قرار است از دست حماس آزاد شوند، تعیین کند. به گفته این مقام مسئول، اگر بر سر تعداد روزهای این وقفه بشردوستانه و تعداد گروگان‌هایی که باید آزاد شوند توافق شود و همه چیز نیز به درستی پیش برود، می‌توان از همین سازوکار برای وقفه‌ها و آزادی‌های بیشتر بهره برد. به گفته این مقامات، بر اساس متن پیشنهادی توافق آتش‌بس، حماس ده‌ها گروگان غیرنظامی که بیشتر آن‌ها دارای پاسپورت خارجی هستند را می‌بایست آزاد کند و فهرست کاملی از گروگان‌ها را در اختیار میانجیگران قرار دهد. کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز اجازه ملاقات با گروگان‌ها را خواهد داشت.

 چند سازمان فلسطینی شکایت خود را از اسرائیل به دیوان بین‌المللی کیفری تسلیم کردند

 یک وکیل فرانسوی روز پنجشنبه اعلام کرد که از طرف سه سازمان غیردولتی فلسطینی شکایتی را به دیوان کیفری بین‌المللی ارسال کرده است تا از این طریق بتوانند «جنایات جنگی» و «جنایت علیه بشریت» را که به گفته آن‌ها توسط ارتش اسرائیل در نوار غزه انجام شده، محکوم کنند. در این نامه از دیوان کیفری بین‌المللی خواسته شده تا حکم بازداشت «مسئولان این جنایات» از جمله بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر و  اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل را صادر کند. امانوئل داوود، وکیل این سازمان‌ها به خبرگزاری فرانسه گفت: سازمان‌های غیردولتی «حق»، «میزان» و «مرکز فلسطینی برای حقوق بشر» امیدوارند که «مقام‌های اسرائیلی که با دارا بودن مصونیت کامل، این جنگ را به راه انداخته‌اند، بفهمند که باید شخصا در برابر عدالت بین‌المللی پاسخگوی اقدامات خود باشند.» علاوه بر این، این موسسات در طرح دعوی خود، استفاده از «گاز سمی» و تخریب «خان‌های متعدد» و ساختمان‌های غیر نظامی را محکوم کردند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا