گوناگون

کاخ سفید: اسرائیل با «وقفه‌های» روزانه چهار ساعته در جنگ غزه موافقت کرد

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز پنجشنبه بار دیگر و این بار صریح‌تر از گذشته گفت که «هیچ امکانی» برای آتش‌بس در غزه وجود ندارد. همزمان اما کاخ سفید گفت که اسرائیل با «وقفه‌های» چهار ساعته در روز در شمال غزه موافقت کرده است.

اسماعیل هنیه، رهبر جنبش حماس با رئیس اطلاعات مصر در قاهره دیدار کرد؛ «روسای سیا، موساد و نخست‌وزیر قطر هم در دوحه دیدار کردند»

ارتش اسرائیل از نفوذ نیروهایش تا قلب شهر غزه، سنگر اصلی حماس و شهر در محاصره، خبر می‌دهد و در مقابل، حماس مدعی است که به نیروهای اسرائیلی خسارات سنگینی را وارد کرده است.

به گزارش یورونیوز، در شرایطی که ارتش اسرائیل سیطره خود را بر شمال غزه تقویت می‌کند، هزاران فلسطینی به امید یافتن سرپناه همچنان در حال ترک شمال نوار غزه جایی که پس از بیش از یک ماه بمباران و محاصره زندگی در آن غیرممکن شده است.

به گفته ارتش اسرائیل تنها در روز چهارشنبه ۵۰ هزار فلسطینی شهر غزه را ترک کرده‌اند. سازمان ملل نیز مجموع افرادی را که از شهر غزه خارج شده‌اند را در مجموع ۷۲ هزار نفر اعلام کرد.

اسرائیل به دنبال به دست گرفتن کنترل تمام و کمال امنیت نوار غزه پس از شکست حماس است و غرب هم معتقد است که اداره نوار غزه پس از حذف حماس باید به فلسطینی‌ها سپرده شود.

تا کنون تلاش‌های بین‌المللی تنها در زمینه ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه برای مردم غزه کارساز بوده و در برقراری آتش‌بس ناکام مانده است. چرا که اسرائیل تاکید دارد، تا زمانی که حماس ۲۴۰ نفری را که در جریان حمله ۷ اکتبر گروگان گرفته آزاد نکند، با آتش‌بس موافقت نخواهد کرد. در مقابل، حماس هم می‌گوید، تا زمانی که غزه مورد حمله است، گروگان‌ها را آزاد و حملات خود را متوقف نخواهد کرد.

بایدن صریح‌تر از گذشته: امکان آتش‌بس در غزه وجود ندارد

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز پنجشنبه بار دیگر و این بار صریح‌تر از گذشته گفت که «هیچ امکانی» برای آتش‌بس در غزه وجود ندارد.

رئیس جمهوری دموکرات آمریکا که تا به امروز با ایده آتش‌بس مخالفت کرده است، در پاسخ به این سوال که نظرش در مورد احتمال آتش بس چیست، گفت: «هیچ امکانی وجود ندارد.»

همزمان اما کاخ سفید گفت که اسرائیل با «وقفه‌های» چهار ساعته در روز در شمال غزه موافقت کرده است.

اسماعیل هنیه، رهبر جنبش حماس با رئیس اطلاعات مصر در قاهره دیدار کرد؛ «روسای سیا، موساد و نخست‌وزیر قطر هم در دوحه دیدار کردند»

اسماعیل هنیه، رهبر حماس که در قطر اقامت دارد روز پنجشنبه با سفر به مصر در قاهره با رئیس اطلاعات این کشور درباره وضعیت غزه و در بحبوحه جنگ بین جنبش حماس و اسرائیل صحبت کرد.

در بیانیه آمده است که «رئیس دفتر سیاسی حماس صبح پنجشنبه در راس هیئتی وارد مصر شد و با ژنرال عباس کامل، رئیس سازمان اطلاعات [این کشور] درباره وضعیت نوار غزه گفتگو کرد.»

همزمان یک منبع آگاه به خبرگزاری رویترز گفت که نشست سه‌جانبه‌ای بین روسای سیا و موساد و نخست‌وزیر قطر در دوحه و بر سر آزادی گروگان‌ها و توقف حملات در غزه برگزار شده است. به گزارش رویترز در این دیدار بر سر ورود کالاهای بشردوستانه و سوخت به غزه نیز گفتگو شده است.

نماینده سازمان ملل: تحولات جاری در غزه مجازات دسته جمعی است

رئیس آژانس سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی (به اختصار: اونروا) در سخنرانی خود در کنفرانس پاریس، که با موضوع کمک‌رسانی به نوار غزه در حال برگزاری است، از حملات تلاقی‌جویانه اسرائیل انتقاد کرد.

در حساب اونروا در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) به نقل از فیلیپ لاتزارینی آمده است: «کشته شدن هزاران کودک را نمی‌توان به حساب خسارات جنبی [جنگ] قلمداد کرد.»

وی گفته: «بیرون راندن یک میلیون نفر از خانه‌هایشان و ازدحام آن‌ها در مناطقی که از زیرساخت‌های کافی بی‌بهره‌اند، آوارگی اجباری محسوب می‌شود.»

آقای لاتزارینی «محدود کردن شدید دسترسی به آذوقه، آب و دارو را مجازات دسته جمعی خواند.»

وی در ادامه سخنان خود گفت: «من عمیقا نگران سرریز احتمالی درگیری‌ها [به سایر مناطق] هستم»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا