حقوق بشر

کرج؛ پنج شهروند بهائی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند

ایمان احسانی،‌ ایرن رحمانی،‌ فواد طائفی، رضا و فهیمه یزدی، شهروندان بهائی ساکن کرج توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ایمان احسانی،‌ ایرن رحمانی،‌ فواد طائفی، رضا و فهیمه یزدی، شهروندان بهائی ساکن کرج بازداشت شدند.

یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: “روز سه شنبه شانزدهم آبان ماه، این شهروندان توسط نیروهای اداره اطلاعات کرج بازداشت شدند. تاکنون اطلاعی از محل نگهداری آنان در دست نیست. امری که منجر به نگرانی خانواده های آنها شده است.”

این منبع مطلع در ادامه افزود: “ایمان احسانی، و ایرن رحمانی دارای دو فرزند پسر ۲ و ۴ ساله هستند. در نبود آنها نگهداری این کودکان برای اطرافیان این زوج بهائی سخت شده است.”

هرانا در گزارشی در همان تاریخ از بازداشت چهار شهروند دیگر ساکن کرج خبر داده بود.

تاکنون از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی حاصل نشده است.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا