گوناگون

جو سنگین امنیتی در زاهدان – عبدالحمید به «نبود آزادی قلم و بیان» اعتراض کرد

جمعه ۱۹ آبان ۱۴۰۲، رسانه‌های بلوچ از وضعیت امنیتی شدید و حضور گسترده نیروهای نظامی در خیابان‌های زاهدان خبر دادند….

به گزارش «حال‌وش» که به طور ویژه اخبار سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد، نیروهای امنیتی و نظامی با حضور گسترده در معابر و خیابان‌های اطراف مصلا و مسجد مکی زاهدان جو امنیتی سنگینی را بر این شهر حاکم کردند.
به علاوه، به گفته این رسانه نیروهای نظامی و امنیتی در خیابان‌های خیام، بلوار بهداشت، توحید، مدنی، خرمشهر، رازی و مدرس با برپایی چادر در کوچه‌ها و خیابان‌های اطراف مصلا و مسجد مکی اقدام به ایجاد ایست بازرسی کرده‌اند و شهروندان را مورد تفتیش و بازرسی بدنی قرار می‌دادند. همچنین ده‌ها نیروی نظامی نیز در مدرسه دانش واقع در خیابان بهداشت زاهدان در محدوده مسجد مکی مستقر شده بودند. عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه امروز به شایعه‌های رسانه‌های حکومتی ایران از جمله خبرگزاری «فارس» درباره استخراج رمز ارز با استفاده از برق رایگان مسجد مکی واکنش نشان داد و گفت: «در عجبم که برخی رسانه‌های حکومتی و وابسته به نهادهای امنیتی و ارگان‌های بانفوذ، با صراحت علیه مخالفان، منتقدان، عدالت‌خواهان و طرفداران آزادی‌های مشروع فرافکنی، دروغ‌پردازی و اتهام‌زنی می‌کنند.»
فارس همچنین مدعی شده بود که نیروهای امنیتی ۲۲ دستگاه ارتباطی آژانس امنیت ملی آمریکا و دریافت کننده اینترنت استارلینک را ضبط کرده‌اند که مقصد دو محموله آن دفتر امام جمعه اهل سنت زاهدان بوده است. عبدالحمید با انتشار بیانیه‌هایی، هر دو موضوع را تکذیب کرد و آن‌ها را «پرونده‌سازی، عقده‌گشایی، تلاش برای محدود کردن مطالبه‌گری، اعمال و تشدید فشار» خواند. امام جمعه اهل سنت زاهدان همچنین با انتقاد از سرکوب آزادی بیان، بازداشت‌های گسترده و فیلترکردن وب‌سایت‌های متعلق به دارالعلوم مسجد مکی، آزادی رسانه را «از ابتدایی‌ترین آزادی‌های هر تمدنی» دانست و خطاب به مسئولان جمهوری اسلامی گفت: «حداقل به قوانین خودتان احترام بگذارید و اصحاب رسانه و روزنامه‌نگارانی که واقعیت را می‌گویند، احضار و بازداشت نکنید و افراد دستگیر شده را هم آزاد کنید.» بنابر گزارش‌های موجود، مردم زاهدان پس از پایان نماز جمعه این هفته، مصلا را در سکوت ترک کردند.
دو روز پیش خبرگزاری فارس از قول «یک منبع آگاه» نوشته بود «مسجد مکی با راه‌اندازی تعداد۸۰ دستگاه ماینر و با سوءاستفاده از برق رایگان مسجد و مدرسه مکی اقدام به استخراج رمز ارز کرده است».
در بیانیه دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان گفته شده بود که «حنای این خبرگزاری‌ها دیگر رنگی در بین جامعه نداشته باشد».
امروز همانند هفته‌های گذشته نماز جمعه زاهدان از طریق پلتفرم‌هایی مانند اینستاگرام به صورت آنلاین پخش نشد و براساس گزارش‌ها از زاهدان، دسترسی مردم به شبکه اینترنت با اختلال شدید روبرو بود و نیروهای امنیتی با ایجاد ایست و بازرسی مردم و نمازگزاران مورد تفتیش و بازدید بدنی قرار می دادند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا