از هر دری سخنی

رکورد گرمای زمین شکسته شد؛ ۱۲ ماه گذشته، گرم‌ترین دوران کره زمین

پیش از این تصور می‌شد از سال ۱۸۸۰ میلادی تاکنون (مارس ۲۰۱۷)، سال ۲۰۱۶ به‌طور متوسط جهانی گرم‌ترین سال بوده‌است، اما در تحقیقات تازه مشخص شد ۱۲ ماه گذشته گرم‌ترین دوران گرمای کره زمین بوده است.

رویداد۲۴ بر اساس تحلیلی که روز گذشته (پنجشنبه) از سوی سازمان غیرانتفاعی «Climate Central» منتشر شد، ۱۲ ماه گذشته، گرم ترین ماه‌های ثبت شده زمین بوده است.

کارشناسان میانگین دمای جهانی را از نوامبر ۲۰۲۲ تا اکتبر تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند که حدود ۱.۳۲ درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین قبل از دوران صنعتی شدن بوده است.

این تحلیل نشان داد که در ۱۲ ماه گذشته، ۹۰ درصد از جمعیت جهان حداقل ۱۰ روز را با درجه حرارت بالا تجربه کرده‌اند که بدون تأثیر تغییرات آب و هوایی وقوع چنین وضعیتی بعید بود.

«اندرو پرشینگ»، معاون علمی این سازمان در یک کنفرانس خبری گفت: این گرمترین دمایی است که سیاره ما در حدود ۱۲۵ هزار سال گذشته تجربه کرده است.

کارشناسان می‌گویند تغییرات آب و هوایی ناشی از سوزاندن سوخت‌های فسیلی عامل اصلی افزایش دما است. همچنین پدیده «ال نینو» نیز در این زمینه موثر بوده است.

داده‌های این بررسی جای تعجبی ندارد. به گفته کارشناسان، تا زمان کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، زمین رکوردهای جدیدی از گرما را تجربه می‌کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا