حقوق بشر

ده شهروند بهائی در دادسرا تفهیم اتهام شدند

بابک زینلی، صهبا طائف، شروین شبرخ، نیکا اسماعیل‌ پور، ایمان احسانی،‌ ایرن رحمانی،‌ فواد طائفی، علی باقر کاشی، رضا و فهیمه یزدی، شهروندان بهائی ساکن کرج در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریار تفهیم اتهام شدند.

خبرگزاری هرانا – این ده شهروند از بابت اتهامات فعالیت تبلیغی علیه نظام، اقدام علیه امنیت ملی و عضویت در گروه های مخالف نظام، در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریار تفهیم اتهام شدند.

بازداشت بابک زینلی، صهبا طائف، شروین شبرخ، نیکا اسماعیل‌ پور، ایمان احسانی،‌ ایرن رحمانی،‌ فواد طائفی، علی باقر کاشی، رضا و فهیمه یزدی در تاریخ شانزدهم آبان ماه، در منزل آقای زینلی توسط نیروهای امنیتی صورت گرفته است.

ماموران پس از بازداشت این افراد، منزل آقای زینلی را مورد تفتیش قرار داده و برخی از وسایل شخصی از جمله وسایل الکتریکی، اسناد بانکی و هویتی وی را ضبط کردند. همچنین ماموران در زمان بازداشت این شهروندان، اقدام به ضرب و شتم بصیر، فرزند آقای زینلی کرده اند.

پیشتر یک منبع مطلع در خصوص آخرین وضعیت این شهروندان بهایی به هرانا گفته بود:‌ “علیرغم گذشت بیش از یک هفته از زمان دستگیری این شهروندان، فقط نیکا اسماعیل‌ پور، رضا و فهیمه یزدی یک تماس تلفنی کوتاه بدون اشاره به محل نگهداری خود با خانواده هایشان داشتند. دیگر شهروندان نیز هیچ تماس تلفنی با خانواده خود نداشته اند. امری که منجر به افزایش نگرانی خانواده و بستگان آنها شده است.”

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا