حقوق بشر

سوء‌قصد به جان سهراب رحمتی فعال سیاسی و از وکلای کُرد در اقلیم کُردستان

سهراب رحمتی از فعالین سیاسی و همچنین از وکلای عضو کانون وکلای اقلیم کُردستان عراق، در شهر اربیل (هولیر) پایتخت حکومت اقلیم کُردستان مورد سوقصد قرار گرفت. وی پیشتر بارها توسط عوامل جمهوری اسلامی ایران تهدید به ترور شده بود.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، غروب روز پنج‌شنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۲ (۱۶ نوامبر ۲۰۲۳)، سهراب رحمتی از فعالین سیاسی و وکلای عضو کانون در مقابل منزل خود واقع در مجتمع مسکونی هاناسیتی واقع در شهر هولیر توسط فرد یا افراد مسلح مورد سوقصد قرار گرفت. وی طی سال‌های گذشته بارها توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران تهدید به ترور شده بود.

هه‌نگاو مطلع شده است که مهاجمین از اسلحه کلت با خفه‌کن استفاده کرده و دو گلوله به شکم سهراب رحمتی شلیک کرده‌اند و به شدت مجروح شده است. این وکیل دادگستری و از اعضای حزب دمکرات کُردستان ایران هم‌اکنون در یکی از مراکز درمانی شهر هولیر تحت مراقبت‌های پزشکی قرار دارد.

قابل ذکر است که سهراب رحمتی از وکلایی بوده که طی سال‌های اخیر وکالت شماری از خانواده‌هایی را که عضوی از خانواده‌هایشان توسط عوامل جمهوری اسلامی ایران در اقلیم کُردستان ترور شده بودند بر عهده داشته است که در یکی از آنها جمهوری اسلامی ایران محکوم گردید.

سهراب رحمتی پیشتر درباره پرونده ترور قادر قادری از فرماندهان ارشد حزب دمکرات که توسط عوامل جمهوری اسلامی ایران ترورشد به هه‌نگاو گفته بود “سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران طراح اصلی ترور قادر قادری بوده و متهمین صراحتاً به این امر اعترف کرده‌اند که ایران به آنها در قبال ترور قادر قادری پیشنهاد مالی قابل توجهی داده است”.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا