فرهنگییادمان و رویدادها

حضور خانواده‌های دادخواه با وجود “منع برگزاری سالگرد” بر مزار معترضان جان باخته

با وجود اقدامات دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی در بازداشت شماری از خانواده‌های دادخواه و “منع” برگزاری سالگرد معترضان جان باخته، خانواده‌های تعدادی از کشته‌شدگان اعتراضات بر آرامگاه معترضان کشته شده، حضور یافتند….

خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ و اعتراضات زن، زندگی، آزادی روز پنج‌شنبه ۲۵ آبان در شهرهای کرج، رشت، اصفهان، سنندج، قزوین، تبریز، مهاباد، لنگرود، فومن و دیگر شهرهای ایران بر آرامگاه معترضان کشته شده، حاضر شدند.

در همین حال جمعی از خانواده‌های دادخواه معترضان کشته شده در “اعتراضات آبان ۹۸ ” و “اعتراضات زن، زندگی، آزادی” متن مشترکی را با عنوان “آبان ادامه دارد” در صفحات خود در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند.

در این متن، خانواده‌های دادخواه نوشتند: «عزیزان ما پا در راهی گذاشتند که پیش‌تر به خون بچه‌های آبان آغشته شده بود. پا در راهی گذاشتند که در آن ترس معنایش را از دست می‌داد و برای رسیدن به زندگی باید از مرگ می‌گذشتند.» آنها با تاکید بر اینکه «محسن محمدپورها و پویا بختیاری‌ها پرچم‌دار» این راه بوده‌اند و «هزاران نفر جان عزیزشان را فدای آن کردند»، افزودند: «راهی که در آن نه آبان مختص بنزین بود و نه شهریور مختص حجاب. راهی که انتهای آن آزادی است و سرنگونی ظلم.» این خانواده‌ها در پایان متن مشترک خود خطاب به مقام‌های حکومتی نوشتند: ما اعضای خانواده‌ معترضانی که «توسط جمهوری‌ اسلامی» کشته شدند، در اینجا اعلام می‌کنیم که شما خودتان هم می‌دانید با آبان نابود شدید و این آبان ادامه دارد.» خانواده‌های دادخواه جواد حیدری، فریدون محمدی، مینو مجیدی، علی سیدی، یلدا آقافضلی، پوریا ناصری‌خواه، مهدی نیکویی، مجید کاظمی، عرفان خزاعی، محمدحسین ترکمان، محمدرضا اسکندری، علی سرتیپی، سارو قهرمانی و شمار دیگری از خانواده‌های دادخواه این متن را منتشر کرده‌اند.

***

سرخ‌تر از برگِ چناری که چرخید و بر سنگ‌فرش جان داد،

آبان شد!

و از ابرهای کیپِ کینه

بر خیابان‌های متورم رگبار زخم ‌بارید

همین زخم‌هایی که خورده‌ای!

همین زخم‌هایی که خورده‌ایم!

همین زخم‌هایی که با دهان‌های بازِ رو در رو،

شهر را دیگر بار به میدانِ نعره فرا ‌می‌خواند

سرخ‌تر از برگی که بر زمین افتاد،

آبان ماند!

و فراخوان زخم‌های گشوده،

زخم‌های شخم‌خورده،

زخم‌های ناسور،

هنوز در کوچه‌ها از پنجره تا پنجره منعکس است

آبان ادامه یافت در آذر

آبان ادامه یافت در دی‌ماه

آبان ادامه دارد در این زمستان،

با سیلِ خون‌های ریخته در رگ‌های منبسط اعتراض

آبان ادامه خواهد یافت تا بهار

در کوچه‌های رگ‌کرده‌‌ی خواستن!

پویا مقدسی

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا