اخبار

تشدید درگیری‌ها در مرز لبنان و اسرائیل

ارتش اسرائیل اعلام کرد توپخانه ارتش به “اهداف تروریستی” در لبنان حمله کرده است. در این راستا،ارتش اسرائیل بار دیگر از ساکنان چندین محله در شهر غزه خواست تا محل را تخلیه کنند ….

ارتش اسرائیل در پلتفرم X نوشت: «اهالی برای تامین امنیت خود باید تا ساعت ۱۶ بعدازظهر به وقت محلی (۱۵ بعدازظهر به وقت اروپای مرکزی) محله‌های شمال نوار غزه را به سمت جنوب ترک کنند.

به گزارش دویچه وله، این بیانیه که به زبان عربی نیز منتشر شده غیرنظامیانی که توسط حماس از فرار منع می‌شوند.

اما پیش از این اسرائیل از ساکنان شهر خان‌یونس واقع در جنوب نوار غزه هم خواسته بود این شهر را به سوی مناطق غزب غزه ترک کنند. اسرائیل گفته است فلسطینیان در آنجا به مراکز توزیع کمک‌های بشردوستانه نزدیک‌تر هستند.

تشدید درگیری‌ها در مرز لبنان و اسرائیل

 

ارتش اسرائیل اعلام کرد توپخانه ارتش به “اهداف تروریستی” در لبنان حمله کرده است. گفته می‌شود شلیک ۲۵ موشک از لبنان به سمت اسرائیل ثبت شده اما درباره تلفات آن تا کنون گزارشی منتشر نشده است.

شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان که مورد حمایت ایران هستند، تائید کردند نیروهای اسرائیلی و دیگر مواضع نظامی را هدف قرار داده‌اند.

به گزارش شبکه “المیادین” حزب‌الله لبنان، صبح روز شنبه ۲۷ آبان (۱۸ نوامبر) در بیانیه‌ای اعلام کرده است که پهپاد “هرمس ۴۵۰” اسرائیلی را با موشک زمین به هوا سرنگون کرده است. ارتش اسرائیل این ادعای حزب‌الله لبنان را تا کنون تائید نکرده است.

پزشکان بدون مرزاعلام کرده است که در مجموع ۱۳۷ نفر از جمله ۶۵ کودک وابسته به این نهاد بین‌المللی به دلیل درگیری‌های شدید در شهر غزه مانده‌اند و نمی‌توانند منطقه را ترک کنند.

این نهاد بین‌المللی اعلام کرده است که تلاش‌های قبلی برای تخلیه کارمندان و خانواده‌های آنها نتیجه‌ای نداده است.

سازمان پزشکان بدون مرز خواستار آتش‌بس در غزه شده است تا بتوان هزاران غیرنظامی را تخلیه کرد. این سازمان همچنین هشدار داده است که هزاران غیرنظامی که در بیمارستان‌ها و مکان‌های دیگر در شهر غزه گرفتار شده‌اند در معرض خطر مرگ هستند.

پزشکان بدون مرز که در سال ۱۹۷۱ تاسیس شده، یکی از مهم‌ترین نهادهای غیردولتی در سطح جهان است که در مناطق بحران‌زده جهان خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می‌دهد. بیش از ۲۶ هزار پزشک و پرستار، کادر بهداشت و درمان و مدیر و مهندس در این سازمان عضو هستند.

اردن درباره اخراج فلسطینیان به اسرائیل هشدار داد

 

اردن به اسرائیل نسبت به اخراج مجدد فلسطینیان هشدار داد. ایمن صفدی، وزیر امور خارجه اردن در نشست امنیتی “گفتگوی منامه” در پایتخت بحرین گفت: «اردن هرگز اجازه کوچاندن فلسطینیان را نخواهد داد این نه تنها یک جنایت جنگی است، بلکه تهدیدی مستقیم برای امنیت ملی اردن خواهد بود.»

او همچنین تاکید کرد کشورش هر کاری که لازم باشد برای جلوگیری از اخراج فلسطینیان انجام می‌دهد.

وزیر خارجه اردن افزود: «اسرائیل می‌خواهد حماس را از بین ببرد اما افراد نظامی زیادی در اینجا هستند، من فقط نمی‌دانم چگونه می‌توان به این هدف دست یافت.»

 

بورل: تنها تشکیلات خودگردان فلسطینی می‌تواند پس از جنگ غزه را اداره می‌کند

 

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه ۲۷ آبان (۱۸ نوامبر) در نشست “گفتگوی امنیتی” منامه در بحرین گفت که او تنها پس از پایان جنگ، تشکیلات خودگردان فلسطینی را در نقش رهبری در غزه می‌بیند.

بورل در کنفرانس سالانه سیاست خارجی و امنیتی منامه در بحرین خاطرنشان کرد: «حماس دیگر نمی‌تواند غزه را کنترل کند. می‌پرسید پس چه کسی غزه را کنترل خواهد کرد؟ من فکر می‌کنم فقط یک گزینه داریم و آن اینکه فقط تشکیلات خودگردان فلسطینی می‌تواند این کار را بکند».

 

بحرین خواستار تبادل زندانی بین اسرائیل و حماس شد

 

شاهزاده سلمان بن حمد آل‌خلیفه ولیعهد و نخست‌وزیر بحرین از گروه حماس خواست زنان و کودکان گروگان گرفته‌شده اسرائیلی را آزاد و اسرائیل نیز در مقابل زنان و کودکان فلسطینی را از زندان‌های خود آزاد کند.

به گفته ولیعهد بحرین تبادل گروگان‌های اسرائیلی با زندانیان فلسطینی برای پایان دادن به درگیری و “وضعیت غیرقابل تحمل” در نوار غزه ضروری است.

نخست‌وزیر بحرین حملات “وحشیانه” هفتم اکتبر و حملات هوایی به نوار غزه که منجر به کشته شدن هزاران نفر شده را به شدت محکوم کرد.

 

حزب چپ آلمان خواستار توقف جنگ غزه و آزادی گروگان‌ها شد

 

حزب چپ آلمان در کنفرانس خود در شهر آوگسبورگ درباره رویکرد و مواضع این حزب درقبال بحران غزه به توافق رسید. اکثریت نمایندگان این حزب پس از بحث‌های طولانی در بیانیه‌ای خواستار آتش‌بس فوری و آزادی گروگان‌های اسرائیلی ربوده شده توسط حماس شدند.

در این بیانیه بر “حق موجودیت اسرائیل و راه حل دو دولتی” نیز تاکید شده است. این حزب ضمن محکوم کردن یهودی‌ستیزی در آلمان نسبت به احساسات ضدمسلمانان نیز هشدار داده است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا