گوناگون

حمله نظامی ترکیه به پ.ک.ک. در خاک اقلیم کردستان

حمله ترکیه به مواضع پ‌ک‌ک در شمال عراق ۱۳ کشته بر جای گذاشت، وزارت دفاع ملی ترکیه روز جمعه ۱۷ نوامبر/۲۶ آبان اعلام کرد که طی عملیاتی هوایی در شمال عراق ۱۳ نفر از اعضای پ‌ک‌ک (حزب کارگران کردستان) را کشته است….

این حمله هوایی منطقه خاکورک در شمال عراق را هدف قرار داد و بخشی از عملیات نظامی است که طبق بیانیه وزارت دفاع ترکیه در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق)، ادامه‌دار خواهد بود.

براساس اعلام منابع امنیتی ترکیه، علی سوباشی، مسئول عقیدتی پ‌ک‌ک در سوریه که سابق بر این در لیست «تروریست‌های تحت تعقیب» ترکیه قرار داشت در این عملیات کشته شده است.

پ‌ک‌ک در ترکیه پایگاه‌هایی در کردستان عراق دارد و از نزدیک به ۴۰ سال پیش تاکنون در حال مبارزه مسلحانه با ارتش ترکیه است. این حزب در اتحادیه اروپا، آمریکا و ترکیه به‌عنوان یک سازمان تروریستی شناخته می‌شود.

از سال ۱۹۸۴ تاکنون بیش از ۴۰ هزار نفر در دیگری‌های میان این حزب و ارتش ترکیه جان باخته‌اند. پس از بمب‌گذاری یکم اکتبر در نزدیکی یک ساختمان دولتی در آنکارا، ترکیه حملاتش به نیروهای کرد در سوریه و عراق را شدت بخشیده است.

ماه گذشته، پارلمان ترکیه اجازه عملیات نظامی ارتش در مرزهای سوریه و عراق را دو سال دیگر تمدید کرد. این اجازه از سال ۲۰۱۳ و با هدف حمایت مبارزه علیه داعش صادر شد و از آن سال هر ساله تمدید می‌شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا