اجتماعی

آبخیزداری و آبخوان‌داری‌ها را سرلوحه امور قرار دهیم

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: براثر بارندگی‌های مردادماه در کشور، ۱۷۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی و هشت هزار کیلومتر راه و شبکه‌های آب، برق و گاز آسیب دید.

به گزارش ایسنا؛ محمدحسن نامی امروز (شنبه، ۲۷ آبان‌ ماه) در جلسه ستاد پیشگیری و هماهنگی مدیریت بحران استان زنجان، اظهار کرد: براثر بیابان‌زایی، گرد و غبار و ریزگردها زیاد می‌شود و این شرایط، سلامت مردم را تهدید می‌کند. از طرفی روزبه‌روز با مخاطره‌های بیشتری روبه‌رو می‌شویم که خسارت‌های زیادی به کشور وارد می‌کند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: ۶۸ درصد جغرافیای ایران روی گسل زلزله یا در حریم‌ آن قرار دارد. با توجه به این شرایط باید مهندسی ساختمان و سازه‌ها را به نحوی انجام داد که در هنگام حوادث، ایمنی لازم را داشته باشد.

وی اظهار کرد: باید به سمت کشت‌های هیدروپونیک و گلخانه‌ای برویم، چون هم مصرف آب کمتر و هم راندمان تولید بیشتری دارند. در بخش کشاورزی نباید از دنیا عقب بمانیم.

او با بیان اینکه در آینده‌ای نه‌چندان دور، دنیا با کمبود مواد غذایی به‌طور خاص در بخش غلات مواجه می‌شود و کسانی در عرصه جهانی موفق خواهند بود که در این زمینه قدرتمند شده باشند، گفت: نیمی از اشتغال کشور در بخش کشاورزی است. از این‌ رو، اقتدار در این حوزه و در کنار آن، صنعت بیمه می‌تواند دستاوردهای درخشانی را برای کشور رقم بزند.

وی بحران فعلی را در جهان، بحران زنجیره تولید مواد غذایی دانست که براثر جنگ اوکراین به‌وجود آمده است و اضافه کرد: بخش کشاورزی پس از بعد نظامی، اهمیت ویژه‌ای برای کشورها دارد. دولت جمهوری اسلامی ایران نیز تحت هر شرایطی در کنار کشاورزان است.

نامی مدیریت موفق بحران‌های ناشی از سوانح طبیعی را نیازمند بهره‌گیری از همه ظرفیت‌ها و ابزارهای موجود، بخصوص استفاده از فناوری‌های نوین و مدیریت هوشمند ارزیابی و بیان کرد: از ۶۶ مخاطره، ۴۴ مورد در کشور ما به وقوع پیوسته است. همین امر، ضرورت حفظ آمادگی، پیشگیری، بازسازی و بازتوانی در کشور را دوچندان می‌کند.

معاون وزیر کشور تاکید کرد: در همه مخاطره‌های مستعد ایجاد بحران باید برای اقدامات پیشگیرانه برنامه‌ریزی کرد؛ در حوزه سیلاب باید رودخانه‌ها بررسی شود و ما باید آماده باشیم چون اولین مخاطره پیش‌ رو،‌ سیلاب است.

وی با اشاره به پیش‌بینی طرح‌های نو، تصریح کرد: امسال علاوه بر استان‌هایی که با تنش آبی مواجه‌اند، استان‌های سیستان و بلوچستان و سمنان با خشکی شدیدی مواجه شده‌اند.

او با اشاره به بحران زنجیره غذایی، توضیح داد: این بحران در حال پیدا کردن ابعاد جدیدی است و نمی‌توان انتظار پایان این بحران را در کوتاه‌مدت داشت که مدیریت آن نیاز به تصمیم‌های سخت دارد.‌

نامی با بیان اینکه باید آبخیزداری و آبخوان‌داری را سرلوحه کارهای اصلی و ضروری قرار دهیم، گفت: ۶۶ تا ۶۸ درصد جغرافیای ایران روی گسل یا حریم‌های گسل زلزله قرار دارد. بنابراین باید در ساخت‌وسازها دقت لازم شود که ساختمان‌ها در زلزله‌های بالای هفت ریشتر مقاومت لازم را داشته باشند.

وی با بیان اینکه در ۲۲۰ سال گذشته براساس مطالعات انجام‌شده ۱۲ مورد زلزله با قدرت هفت ریشتر در کشور رخ داده است، اظهار کرد: آخرین زلزله ۷.۷ ریشتر بود. این موضوع به ما مسیری را نشان می‌دهد که اگر مصالح ساختمانی و سازه به صورتی انتخاب شود که در برابر زلزله هشت ریشتری مقاوم باشد، دیگر زلزله یک بلا نیست، بلکه یک پدیده است.

نامی با بیان اینکه بشر دائما فضای جغرافیایی، اقلیم و جو را دست‌کاری می‌کند، افزود: دائما شاهد تغییرات آب و هوایی در کشور هستیم که این متوازن نبودن و ناهماهنگی زیان زیادی را وارد می‌کند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا