چرخاندیدگاه‌ها

تحریم اقتصادی کوبا شکل غیرقانونی جنگ

دادگاه بین المللی محاصره کوبا توسط آمریکا را محکوم کرد. قضات صحبت از نسل‌کشی می‌کنند.

نویسنده‌: نیک براون

مترجم: سیمین

ایالات متحده با تحریم سیاسی و اقتصادی کوبای سوسیالیستی، تحریم‌هایی که بیش از ۶۰ سال است ادامه دارد، قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند. این نتیجه‌ای بود که از سوی نورمن پاچ (Norman Paech) رئیس “دادگاه بین‌المللی علیه محاصره‌ی کوبا”‌ و وکیل بین‌المللی از هامبورگ روز جمعه در اتاق‌های پارلمان اتحادیه‌ی اروپا در بروکسل اعلام شد.

دادگاه بین المللی محاصره کوبا توسط آمریکا را محکوم کرد. قضات صحبت از نسل‌کشی می‌کنند.

به مدت دو روز شاهدان عینی و کارشناسان درباره تأثیرات این محاصره بر سیستم بهداشت، کشاورزی و پژوهش‌های علمی در کوبا صحبت کردند. آن‌ها همچنین مشکلات تجارتی و مراودات مالی با کوبا را تشریح نمودند. مشکلاتی که به دلیل پیروی موسسات مالی اروپایی از قوانین ایالات متحده آمریکا تشدید می‌شوند. وکیل امور اداری از پرتغال، ریکاردو آولاس نونس (Ricardo Avelas Nunes) به عنوان یکی از قضات اظهار نمود: «توضیحات شاهدان نشان دهنده‌ی یک حمله هماهنگ به جامعه کوبا با هدف جلوگیری از توسعه‌ی بیشتر این کشور است.» به گفته‌ی قضات، این محاصره، که حتی به حق استقلال کشورهای اتحادیه‌ی اروپا نیز تجاوز می‌کند، ناقض توافقنامه‌های اقتصادی بین‌المللی است.

پاچ گفت: «تحریماتی اینچنین که با هدف اعلام شده‌ی سرنگونی سیستم اعمال می‌شود در واقع شکل جنگی‌ست غیرقانونی. این امر به طور مستقیم و یا غیرمستقیم منجر به از دست‌دادن جان افراد زیادی می‌شود.» بر این اساس است که قضات نیز طبق تعریف سازمان ملل، این جرم را نسل‌کشی می‌دانند. در این حکم آمده است که قوانین ایالات متحده از جمله قانون هلمز-برتون (Helms-Burton-Act) در سال ۱۹۹۶ غیرقانونی بوده و باید لغو شوند. اضافه بر آن ایالات متحده باید به کوبا برای خساراتی که متحمل شده است غرامت بپردازد.

این حکم که از سوی تقریباً ۳۰۰ شرکت کننده از ۲۱ کشور در دادگاهی تحت عنوان »Cuba si! Bloqueo no!« صادر شد به همان اندازه بدون پشتوانه‌ی حقوقی‌ست که قطعنامه‌ی مجمع عمومی سازمان ملل متحد علیه محاصره با ۱۸۷ رأی موافق و ۲ رای مخالف در دو هفته‌ی پیش. فرناندو گونزالس (Fernando Gonzales)، رئیس موسسه‌ی کوبایی “دوستی خلق‌ها” (ICAP) گفت: دادگاه کمک می‌کند تا کوبا را علی‌رغم تمام بحران‌های جاری از نظر دور نداریم. چون این بود نظر روزنامه‌نگار دانیلا دان (Daniela Dahn)، تنها فرد بدون رتبه‌ی قضایی در دادگاه، که در مقابل “دنیای جوان” (Junge Welt) گفت: «[ما اثرات مخرب تحریم‌ها را دنبال می‌کنیم] چرا که در اثر آن‌ها کودکان نیز در کوبا قربانی می‌شوند.»

منبع: روزنامه‌ی “دنیای جوان”

نویسنده‌ی خبر: نیک براون (Nick Brauns) از بروکسل

مترجم: سیمین

شنبه ۱۸ نوامبر ۲۰۲۳  / ۲۷ آبان ۱۴۰۲

مطلب اختصاصی برای صدای مردم 

استفاده از مطلب با ذکرمنبع بلامانع است

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا