اخبار

توافق ارمنستان و آذربایجان بر سر اصول اساسی صلح

نخست‌وزیر ارمنستان می‌گوید که این کشور و آذربایجان بر سر اصول اساسی صلح با یکدیگر به توافق رسیده‌اند، اگرچه مقام‌های دو طرف همچنان با زبان دیپلماتیک متفاوتی با یکدیگر سخن می‌گویند….

به گزارش دویچه وله،یکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان روز شنبه ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان‌ماه) اعلام کرد که ارمنستان و آذربایجان پس از چند دور مذاکره سرانجام توانسته‌اند بر سر اصول اساسی یک معاهده صلح به توافق برسند اما این دو کشور “هنوز به زبان دیپلماتیک متفاوتی با یکدیگر صحبت می‌کنند.”

مقام‌های ارمنستان و آذربایجان در روزهای اخیر از تمایل خود برای امضای یک قرارداد صلح با هدف پایان دادن به درگیری‌ها میان این دو کشور خبر داده بودند.

ارمنستان و آذربایجان در دهه‌های گذشته بارها بر سر منطقه کوهستانی قره‌باغ، با یکدیگر وارد درگیری شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تاس روسیه، نخست‌وزیر ارمنستان با اشاره به اینکه دو کشور برای دستیابی به یک معاهده صلح، به پیشرفت‌های قابل‌توجهی دست یافته‌اند در عین حال افزود که ایروان و باکو همچنان در تلاش برای توافق درباره برخی از مسائل هستند.

نیکول پاشینیان تصریح کرد: «ما هم اخبار خوبی از دستیابی به توافق برای صلح داریم و هم اخبار بد؛ بخش خوب قضیه این است که بر سر اصول اساسی صلح به توافق رسیده‌ایم و خبر بد این است که ما هنوز با زبان‌های دیپلماتیک متفاوتی با همدیگر سخن می‌گوییم.»

به گفته او، این توافق با میانجی‌گری شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا و همچنین در پی دیدارهایش با رئیس جمهور آذربایجان به دست آمده است.

الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان و نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان تا کنون چند دور با حضور شارل میشل با یکدیگر در خصوص پایان دادن به درگیری میان دو کشور مذاکره کرده‌اند.

نیکول پاشینیان همچنین افزود ارمنستان پیشنهاد مبادله تمامی اسرای میان دو کشور را ارائه داده است.

در آخرین دور از درگیری نظامی میان دو کشور، در روز ۱۹ سپتامبر سال جاری، ارتش جمهوری آذربایجان عملیاتی برق‌آسا را برای تسخیر منطقه قره‌باغ کوهستانی آغاز کرد.

مناقشه بر سر منطقه کوهستانی قره‌باغ به دوران پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در اوایل دهه ۹۰ میلادی بازمی‌گردد.

پس از فروپاشی شوروی، ارتش ارمنستان این منطقه را که به لحاظ حقوق بین‌الملل جزو خاک جمهوری آذربایجان محسوب می‌شد، اشغال کرد.

در جریان جنگی که سال ۱۹۹۲ بر سر قره‌باغ بین دو کشور همسایه درگرفت و دو سال ادامه یافت حدود ۳۰ هزار نفر کشته و بیش از یک میلیون نفر آواره شدند که اکثراً آذربایجانی بودند.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان اگرچه سال ۱۹۹۴ و بعدتر در سال ۲۰۲۰ بر سر برقراری آتش‌بس به توافق رسیدند اما این آتش‌بس در سال‌های گذشته بارها نقض شده است.

در پی آخرین دور از درگیری‌های نظامی میان دو کشور در سپتامبر گذشته، بیش از ١٢٠ هزار نفر از ساکنان ارمنی قرەبا‌غ کوهستانی، از ترس تنش‌های قومی و نگرانی از آینده شان، خانە و کاشانه خود را ترک و به ارمنستان پناه‌ بردند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا