اخبارچرخان

آخرین آمار قربانیان حملات اسرائیل به غزه

مقام‌های حماس در نوار غزه روز یکشنبه اعلام کردند که شمار کشته‌شدگان در پی عملیات نظامی اسرائیل در این باریکه به «۱۳ هزار نفر» رسید. بنا به همین گزارش بیش از «۵۵۰۰ نفر» از کشته‌شدگان کودک بودند. مسئولان حماس همچنین از زخمی شدن «۳۰ هزار نفر» از روز هفت اکتبر تاکنون سخن می‌گویند. …

دبیرکل سازمان ملل حمله به مدارس سازمان ملل را «شوکه‌کننده» خواند

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، می‌گوید از حمله به دو مدرسه سازمان ملل در غزه، ظرف ۲۴ ساعت، «شوکه» شده است. آقای گوترش در بیانیه‌ای آورده است: «دهها نفر، شامل بسیاری زن و کودک، در حالیکه به دنبال امنیت در اماکن متعلق به سازمان ملل بودند، کشته و مجروح شدند.» در این بیانیه همچنین آمده است: «صدها هزار غیرنظامی فلسطینی به دلیل تشدید جنگ در غزه به دنبال سرپناهی در اماکن سازمان ملل هستند. من تاکید می‌کنم اماکن ما قابل تعرض نیست.» او افزوده است که این جنگ تلفات غیرنظامی «زیاد و غیرقابل قبول» داشته است. دبیر کل سازمان ملل خواستار «وقفه بشردوستانه» فوری در جنگ شده است.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل: برخی اقدام‌های ارتش اسرائیل می‌تواند جنایت جنگی محسوب شود

فولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل می‌گوید برخی از اقدام‌های ارتش اسرائیل در جنگ غزه می‌تواند «جنایت جنگی» محسوب شود.  او افزود که «رویدادهای وحشتناک» ۴۸ ساعت گذشته در نوار غزه قابل درک نیست. یک مدرسه تحت پوشش سازمان ملل که به عنوان پناهگاه آوارگان مورد استفاده قرار می‌گرفت روز شنبه هدف حمله قرار گرفت. فولکر تورک تصاویر منتشرشده از پیامدهای این حمله را «وحشتناک» خواند. این در حالی است که به گفته کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل دستکم سه مدرسه دیگر نیز که آوارگان در آنها پناه گرفته بودند طی ۴۸ ساعت گذشته هدف حمله قرار گرفتند.

سازمان ملل: ۲۰ هزار نفر در یک روز به جنوب غزه گریخته‌اند

سازمان ملل اعلام کرد در طول روز یک‌شنبه ۱۹ نوامبر (۲۸ آبان) حدود ۲۰ هزار نفر از شمال غزه به سمت جنوب گریخته‌اند. اسرائیل خبر آتش‌بس موقت برای آزادی گروگان‌ها را تکذیب کرد.

ترکیه در انتظار ورود حدود یکصد پناهجو از غزه

یک کارمند وزارت خارجه ترکیه در آنکارا گفت این کشور انتظار دارد امروز دوشنبه (۲۰ نوامبر / ۲۹ آبان) بیش از ۱۰۰ پناهجو از نوار غزه وارد ترکیه شوند. در میان این افراد ده‌ها نفر هستند که باید مورد درمان پزشکی قرار بگیرند.
وزیر بهداشت ترکیه پیشتر اعلام کرده بود که این کشور درصدد است حدود هزار بیمار سرطانی را از غزه به ترکیه منتقل کند.
در این میان خروج شهروندان بیگانه از غزه ادامه دارد. پنی وانگ، وزیر خارجه استرالیا با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی ۳۱ شهروند خارجی از جمله استرالیایی، امروز غزه را از طریق گذرگاه مرزی رفح ترک کرده‌اند.

سازمان بهداشت جهانی: نوزدان بیمارستان شفا دچار عفونت شدید هستند

به گزارش سازمان بهداشت جهانی ۳۱ نوزادی که از بیمارستان شفا به بیمارستانی در رفح در غزه منتقل شده‌اند، دچار عفونت شدید هستند. حال ۱۱ نوزاد وخیم گزارش شده است.
محمد سلامه، یک پزشک این بیمارستان به شبکه سی‌ان‌ان گفت، “این نوزدان در وضعیتی دشوار اما پایدار قرار دارند، البته این وضعیت ممکن است تغییر کند به خصوص با توجه به اینکه هر لحظه ممکن است برق بیمارستان قطع شود”.
روز یکشنبه ۱۹ نوامبر (۲۸ آبان) ۳۱ نوزاد که زودتر از موعد به دنیا آمده‌اند، از بیمارستان شفا در غزه به بیمارستان دیگری منتقل شدند.

پزشکان بدون مرز: ۷۰ نفر در حمله به خان یونس کشته ‌شده‌اند

سازمان پزشکان بدون مرز اعلام کرده در حمله هوایی اسرائیل به خان یونس در نوار غزه حداقل ۷۰ کشته در یک بیمارستان شمارش شده‌اند. به گفته فعالان این سازمان در این بیمارستان، روز یک‌شنبه (۱۹ نوامبر / ۲۸ آبان) ده‌ها بیمار که در میان آنها چهار کودک و نوجوان نیز هستند قرار بوده که در بیمارستان “ناصر” به خاطر سوختگی شدید تحت مداوا قرار گیرند.
بعدازظهر یکشنبه فهرستی در این بیمارستان منتشر شده بود که در آن از کشته شدن ۴۷ نفر سخن رفته بود. یک عکاس در هنگام انتشار این آمار به خبرگزاری آلمان گزارش داده بود، در روز یک‌شنبه شمار زیادی کیسه‌های حمل جنازه در این بیمارستان ردیف هم چیده شده بودند.
ارتش اسرائیل هیچ خبری درباره حمله به جنوب غزه منتشر نکرده است.

پزشکان بدون مرز خواهان آتش‌بس فوری در غزه شد

رییس بخش آلمانی سازمان پزشکان بدون مرز روز دوشنبه به برنامه صبحگاهی تلویزیون سراسری آلمان گفت آتش‌بس در غزه “یک ضرورت فوری” است تا مردم بتوانند به مناطق امن بگریزند و نیازهای اولیه بتواند وارد نوار غزه شود.
کریستیان کاتز همچنین گفت پیش ازهرچیز نیاز به راه‌های امن فرار است. او وضعیت غیرنظامیان را “مرگبار” توصیف کرد و گفت مواد غذایی و آب آشامیدنی بسیار کم است و مجروحان باید مداوا شوند.
سازمان پزشکان بدون مرز آخرهفته اعلام کرد که در حمله به یک کاروان یک سازمان کمک‌رسانی، یکی از اعضای خانواده کسی که برای پزشکان بدون مرز کار می‌کرده کشته و یک نفر دیگر زخمی شده است. مشخص نیست این حمله از سوی کدامیک از دو طرف درگیر در جنگ بوده است.
به گفته پزشکان بدون مرز این کاروان حامل ۱۳۷ نفر از همکاران و وابستگان این سازمان از جمله ۶۵ کودک بوده‌ و به طرف جنوب در حرکت بوده تا سرنشینان را به نقطه امن برساند. به گفته این سازمان پیش از حرکت این کاروان به سازمان تروریستی حماس و نیز به ارتش اسرائیل خبر داده شده بود. پنج خودرویی که در این کاروان بوده‌اند آرم سازمان پزشکان بدون مرز را داشته‌اند و این آرم به طور واضح و روی سقف خودروها قابل رویت بوده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا