چرخانمقالات

حزب تودهٔ ایران: باید اسرائیل را به قبول آتش‌بس مجبور ساخت!

هر گونه راه حلی برای خاتمه جنگ اسراییل در غزه می‌بایست در چارچوب قطعنامه‌های سازمان ملل متحد و شورای امنیت در ارتباط با حل مشکل فلسطین باشد. تنها راه‌حل قطعی، خاتمه دادن به اشغال سرزمین‌های فلسطینی است. حزب تودهٔ ایران مدافع ادامهٔ همبستگی جهانی با خلق فلسطین در مسیر اجرایی شدن حق تعیین سرنوشت فلسطینیان است.

جنایت‌های تکان‌دهندهٔ‌ دولت اسرائیل در غزه هر روز ابعاد دهشتناک‌تری به خود می‌گیرد!

تهاجم‌های نظامی پی در پی و فزایندهٔ و گسترش یابندهٔ ارتش اسرائیل از زمین و هوا بر ساکنان غیرنظامی و بی‌دفاع در شمال و جنوب نوار غزه  همچنان ادامه دارد.  کشته شدگان این تهاجم‌های جنایتکارانه که اکثریت مطلق قربانیان و جان‌باختگان آن‌ها را شهروندهای عادی، کودکان، اطفال شیرخوار، و سالمندان، زن و مرد و غیرنظامی هستند اکنون تعداد آنان به‌بیش از ۱۳ هزار نفر رسیده است. بیش از ۵ هزار نفر از این قربانیان کودکان و اطفال شیرخوارند. تعداد زخمی های عملیات نظامی اسرائیل در مناطق مسکونی غزه بیش از ۳۰ هزار نفرند.  کشورهای امپریالیستی به سرکردگی امپریالیسم آمریکا و  سانه های مطبوعاتی، دیداری، و شنیداری سرمایه داری از همان آغاز بدون هیچ شرمی از گزارش واقعیت‌های این جنگ نابرابرِ  توجیه‌ناپذیر که دولت اسراییل تمامی قوانین بین‌المللی را در جریان ادامه‌یابندهٔ آن زیر پا گذاشته است خود داری کرده‌اند.  سران این کشورها و این رسانه‌ها درعمل به مثابهٔ‌ بلندگوهای تبلیغاتی اسرائیل عمل کرده اند.

کشتار هولناک پناهجویان فلسطینی در جریان بمباران مدرسهٔ “الفاخوره” در اردوگاه آوارگان “جبالیه” واقع در شمال غزه به‌وسیلهٔ ارتش اشغالگر اسرائیل در روز شنبه ۲۷ آبان‌ماه به کشته شدن بیش از ۲۰۰ نفر ازجمله تعدادی زیادی کودک منجر شد، جنایتی هولناک که بار دیگر اعتراض مدافعان صلح و حقوق بشر در سراسر جهان را برانگیخته است. این مدرسه وابسته به سازمان ملل (“اونروا”) است و آوارگان را در خود جای داده بود که بیشتر آنان کودک‌اند.  هم‌زمان مدرسهٔ “تل الزعتر”- نامی که نمادی از جنایات گذشته حکومت اسراییل را در اذهان هواداران صلح و حقوق بشر زنده می‌کند- نیز هدف بمباران جنگنده  هوایی اسرئیلی قرار گرفت.

وزارت خارجه دولت خودگردان فلسطین در واکنش به بمباران مدرسهٔ “الفاخوره” گفت این حملهٔ وحشیانه ثابت می‌کند رژیم اشغالگر علیه غیرنظامیان فلسطینی اعلان جنگ کرده است. اظهارات وزرای دولت اسرائیل در ارتباط با آیندهٔ نوار غزه و سرنوشت فلسطینی‌های ساکن این منطقه و ازجمله درمورد راه‌حل‌هایی مبتنی بر اسکان آنان در مناطق اعلام‌نشده در کشورهای دیگر به‌شدت نگران کننده است. دبیرکل سازمان ملل متحد یکشنبه ۲۸ آبان‌ماه از حمله‌های هوایی این رژیم به این دو مدرسه- مدرسهٔ “الفاخوره” در جبالیه و مدرسهٔ “تل الزعتر”- به شدت ابراز تأسف کرد.  به‌گزارش وبگاه “سازمان ملل متحد”، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، گفت:”عمیقاً از این دو حمله شوکه شدم. دو مدرسه در غزه در کم‌تر از ۲۴ ساعت مورد حمله قرار گرفتند. ده‌ها نفر ازجمله بسیاری از زنان و کودکان درحالی که به دنبال پناهی امن در تأسیسات سازمان ملل بودند، کشته و زخمی شدند.”

دبیرکل سازمان ملل متحد افزود: “این جنگ هر روز تلفات غیرنظامی‌ای شامل زنان و کودکان برجای می‌گذارد و باید متوقف شود. من درخواست خود را برای آتش‌بسِ فوریِ بشردوستانه تکرار می‌کنم.”

ساختارهای قانونمند سازمان ملل که وظیفه کمک رسانی به شهروندان فلسطینی و پناهندگان آنان در کمپ‌ها  و در مناطق اشغالی را به‌عهده دارند برای چند هفته است که فعالیت‌های‌شان را یا تعطیل کرده‌اند یا به‌شدت کاهش داده‌اند.  این نهادهای قانونی به دلیل اتخاذ موضع بی‌طرفی در طول جنگ مورد تهدید تبلیغاتی و نظامی کابینه صهیونیستی-فاشیستی اسراییل قرار گرفته اند.  آژانس پناهندگان فلسطینی سازمان ملل (“اونروا”)، ۱۹ آبان‌ماه، اعلام کرد بیش از ۱۰۰ کارمند سازمان ملل از زمان آغاز جنگ اسرائیل و حماس در غزه کشته شده‌اند و این مرگبارترین درگیری تاریخ سازمان ملل در مدتی چنین کوتاه بوده است.  سیاست‌های درپیش گرفته شده از سوی کابینهٔ جنگ اسرائیل در تها‌جم‌های نظامی به بیمارستان‌های غزه و اشغال آن‌ها زیر استتار ادعایی اثبات نشده دایر بر اینکه “حماس” درون آن‌ها مرکزهای کنترل و فرماندهی داشته است اجرا شده‌اند. درحالی که کادر پزشکی، مقام‌های وزارت بهداشت و درمان فلسطین، و سازمان‌های کمک‌رسانی‌ای غیردولتی و بین‌المللی این ادعاها  را کاملاً مردود دانسته‌اند نشان دهنده و برملا کنندهٔ هدف‌های اعلام نشدهٔ صهیونیست‌های حاکم در تل‌آویو از اجرای این  تها‌جم‌ها هستند. ده‌هاهزار فلسطینی در محوطه‌های اطراف بسیاری از این بیمارستان‌ها به‌منزلهٔ جایی به‌دور از تهاجم پناهگاهی امن یافته بودند که به‌دلیل بمباران‌های چند هفته اخیر دیگر این سرپناه هم برای آنان وجود ندارد.

جالب توجه اینکه نه فقط کارمندان و پرسنل سازمان ملل از قبول ادعا‌های دروغین ارتش و نظامیان اسرائیلی ابا داشته‌اند، در روزهای اخیر حتی خبرنگاران بنگاه‌های خبررسانی غربی نیز نگرانی‌شان نسبت به هدف‌های اعلام نشدهٔ “کابینهٔ جنگ” مستقر در تل آویو ابراز کرده‌اند. در مورد دروغ بودن تبلیغات اسراییل مبنی بر استفاده از بیمارستان “الشفا” به‌منزلهٔ “ستاد فرماندهی حماس” به‌منظور توجیه جنایت بی‌سابقه هجوم نظامی به بیمارستان و کشتار بسیاری از پزشکان و کادر درمانی به‌همراه بیماران نیازمند به درمان و وسایل پزشکی‌ای خاص برای ادامه حیات، همین بس که حامیان رسانه‌ای رژیم اسراییل (مانند “بی‌بی‌سی”) نیز نتوانستند آن را تأیید کنند. واقعیت این است که در هفته های اخیر  ابعاد جنایت های ارتش اسراییل در غزه آنچنان بوده است که افکار عمومی جهان  در ابعاد بی سابقه ای دولت جنایتکار و نژاد پرست اسراییل را محکوم و از حقوق مردم فلسطین دفاع کرده اند. نکته مهم دیگر اینکه شماری از  دولت های جهان، از جمله دولت آفریقای جنوبی خواهان  ارجاع دولت نژاد پرست اسراییل ، به جرم نسل‌کشی،  و جنایت غلیه بشریت به دادگاه کیفری بین المللی شده اند دولت اسرائیل از هفته‌ها قبل کارزاری آشکار به‌قصد جلوگیری از انجام وظیفه نهادهای مسئول و همچنین برنامه‌های کمک‌رسانی سازمان ملل آغاز کرده است. دو هفته پیش اسرائیل حتی دبیرکل سازمان ملل را به یک‌جانبه‌نگری و طرفداری از حماس متهم کرد و استعفای او را خواستار شد.   برنامهٔ جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد هشدار داده است که نوار غزه اکنون با کمبود غذایی‌ای “عظیم” و گرسنگی‌ای گسترده روبرو است و این در شرایطی است که تقریباً کل جمعیت فلسطینی در نوار غزه “شدیداً” به کمک‌های غذایی نیاز دارند.

سیندی مک‌کین، مدیر اجرایی برنامهٔ جهانی غذا وابسته به سازمان ملل در بیانیه‌ای در روز ۲۵ آبان‌ماه گفت ذخیره‌های آب و غذا در غزه “عملاً وجود خارجی ندارد” و “تنها بخش کوچکی” از کمک‌های مورد نیاز از طریق مرزها به این منطقه می‌رسد که آن هم در محاصرهٔ کامل ارتش اسراییل و زیر بمباران بی‌وقفه قرار دارد. او اضافه کرد که با توجه به نزدیک شدن سریع فصل زمستان و همچنین پناهگاه‌های ناامن و متراکم و فقدان آب آشامیدنی، غیرنظامیان در معرض “قحطی قریب‌الوقوع” قرار دارند.

این جنایت‌های کم‌سابقه در شرایطی ادامه داشته‌اند که کشورهای امپریالیستی در آمریکای شمالی، بریتانیا، و اتحادیهٔ اروپا  بدون هیچ شرمی سیاست استراتژیک‌شان را که حمایت همه‌جانبهٔ سیاسی، مالی، و تسلیحاتی از دولت صهیونیستی نتانیاهو در اسرائیل است را هنوز هم توجیه می‌کنند. به‌دلیل استفادهٔ آمریکا، بریتانیا، و فرانسه از حق “وتو”ی‌شان در مسدود کردن راه اجرای هرگونه تصمیم‌گیری‌ای دموکراتیک، قانونی، و مشروع و مبتنی بر کنوانسیون‌های بین‌المللی، سازمان ملل متحد و شورای امنیت آن عملکردی که قادر به جلوگیری از ادامهٔ سیاست‌های جنایتکارانه اسراییل باشد نتوانسته ‌است درپیش گیرد.  شورای امنیت سازمان ملل به‌دلیل  پشتیبانی بی قید و شرط کشورهای امپریالیستی از تهاجم‌های جنایتکارانهٔ اسرائیل، هفته‌ها قادر به تصمم‌گیری و اعمال آن به‌منظور اعلام آتش‌بس نبوده است.

حزب تودهٔ ایران در راستای موضع‌گیری‌های پیگیر خود از  اعلام آتش‌بس فوری و خاتمهٔ عملیات نظامی و امنیتی ارتش اسراییل در نوار غزه و همچنین کرانهٔ باختری حمایت می‌کند. سازمان ملل متحد، مسئولانه در جهت احقاق حقوق طبیعی خلق فلسطین در غزه و تمامی سرزمین‌های اشغالی فلسطینی، فوراً باید وارد عمل شود.

هر گونه راه حلی برای خاتمه جنگ اسراییل در غزه می‌بایست در چارچوب قطعنامه‌های سازمان ملل متحد و شورای امنیت در ارتباط با حل مشکل فلسطین باشد. تنها راه‌حل قطعی، خاتمه دادن به اشغال سرزمین‌های فلسطینی است. حزب تودهٔ ایران مدافع ادامهٔ همبستگی جهانی با خلق فلسطین در مسیر اجرایی شدن حق تعیین سرنوشت فلسطینیان است.

حزب تودهٔ ایران از همهٔ تلاش ها و فعالیت های  همبستگی با خلق فلسطین به‌منظور اعادهٔ حق تعیین سرنوشت و پایان دادن به اشغال سرزمین‌های فلسطین از سوی اسرائیل، تشکیل و به‌رسمیت شناخته شدن کشور مستقل فلسطین در مرزهای ژوئن ۱۹۶۷/ ۱۳۴۶ به‌پایتختی شرق بیت‌المقدس، توقف ساخت شهرک‌های یهودی‌نشین غیرقانونی و برچیدن‌شان از سرزمین‌های فلسطین، آزادی زندانیان فلسطینی از زندان‌های اسرائیل، و بازگشت پناهندگان فلسطینی مطابق با قطعنامه ۱۹۴ سازمان ملل متحد، حمایت می کند. حزب تودهٔ ایران به همراه نیروهای مترقی جهان خواهان ارجاع دولت نژاد پرست اسراییل، به جرم نسل‌کشی، و جنایت علیه بشریت به دادگاه کیفری بین المللی است.

حزب تودهٔ ایران

۲۹ آبان ۱۴۰۲

به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۱۹۵، ۲۹ آبان  ۱۴۰۲

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا