فرهنگی

روایتی از گورهای جمعی

اجساد ده ها فرد ناشناس دیروز چهارشنبه در یک گور دسته جمعی در گورستانی در خان یونس در جنوب نوار غزه به خاک سپرده شد….

به گزارش خبرگزاری فرانسه ، اجساد را که در پارچه های برزنتی آبی که برخی از آن ها آغشته به خون بودند، پیچیده بودند، در یک گودال شنی گذاشتند. بعضی از آن ها کودک بودند.

باسم دبابش از کمیته اضطراری وزارت امور مذهبی به خبرگزاری فرانسه گفت: از آنجایی که این شهدا کسی را نداشتند که با او خداحافظی کنند، یک گور دسته جمعی حفر کردیم تا آنها را دفن کنیم.

به گفته اعضای کمیته در محل دفن، بقایای اجساد که فقط یک شماره بر روی کفن هایشان نوشته بود، از بیمارستان‌های اندونزیایی و الشفا در شمال نوار غزه آورده شده بودند.

اشرف القدری، سخنگوی وزارت بهداشت غزه گفت: بیمارستان اندونزی در کنار اردوگاه آوارگان جبالیا که توسط حملات هوایی اسرائیل هدف قرار گرفته بود، روز دوشنبه تا حدودی تخلیه شد.

ام محمد الران، زنی که از بیمارستان اندونزی به سمت رفح در جنوب فرار کرده است، گفت: همه جا جسد بود. اگر آن ها را با چشمان خودم ندیده بودم، باور نمی کردم. او به خبرگزاری فرانسه گفت: افراد مجروح جلوی چشم ما در حالی که از آن ها خون بیرون می‌ریخت جان باختند. بوی تعفن مرگ همه جای بیمارستان را فرا گرفته بود. مجروحان برای مسکن فریاد می زدند، اما پزشکان چیزی نداشتند که به آنها بدهند.

او تلفن همراهش را روشن کرد تا ویدیویی را که گرفته بود نشان دهد. در آن ویدئو دیده می شد که کرم ها روی زخم عفونی پای یک بیمار می خزند.

به گفته کمیته اضطراری وزارت امور مذهبی، اجسادی که روز چهارشنبه به خان یونس رسیدند، پیشتر توسط اسرائیل «بازداشت» شده بودند.

خلیل سیام، مدیر یک شرکت حمل و نقل، به خبرگزاری فرانسه گفت که اجساد شب قبل به آنجا رسیده اند و معلوم نیست “در حال تجزیه هستند یا نه”.

خبرگزاری فرانسه با ارتش اسرائیل و چندین آژانس سازمان ملل که در غزه فعال هستند تماس گرفته، اما تا اواخر روز چهارشنبه هیچ پاسخی دریافت نکرده است.

هزاران کشته در نوار غزه وجود دارد و مسئله تدفین آن ها بسیاری از مردم غزه را شوکه کرده است.

از زمان شروع جنگ، کشته شدگان جنگ با عجله در زمین های خصوصی و حتی یک زمین فوتبال دفن شده اند؛ زیرا گورستان ها پر یا غیرقابل دسترس هستند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا