گوناگون

آموزش و پرورش دو‌ قطبی

اصل سی‌ام قانون اساسی مقرر می‌دارد: ١-”دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه افراد ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسائل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفایی کشور بطور رایگان گسترش دهد”.

_بند دوم ماده سیزده میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی که ایران در سال ١٣۵۴ شمسی به آن پیوسته و به موجب ماده ٩ قانون مدنی در حکم قانون است،  مقرر داشته: اولا آموزش وپرورش ابتدائی باید اجباری ورایگان  در دسترس عموم قرار گیرد. ثانیا آموزش و پرورش متوسطه به اشکال مختلف  از جمله آموزش و پرورش فنی وحرفه‌ای متوسطه باید تعمیم یافته و به کلیه وسایل مقتضی به ویژه معمول کردن آموزش و پرورش مجانی دردسترس عموم قرارگیرد. ثالثا آموزش و پرورش عالی باید به کلیه وسایل مقتضی بویژه بوسیله معمول کردن تدریجی آموزش و پرورش مجانی به تساوی کامل بر اساس استعداد هرکس در دسترس عموم قرار گیرد.

باتوجه به اسناد بالادستی فوق “حق بر آموزش” به‌عنوان یکی از حقوق غیر قابل انکار بشر شناخته شده است. حال می‌خواهیم ببینیم کشور ما در کجا ایستاده است؟در این نوشته تنها به دو مرحله ابتدائی و متوسطه می‌پردازیم. دانشگاه‌ها، فرصتی دیگر می‌طلبد. پس از تجویز تاسیس مدارس غیر انتفاعی، این مدارس که قبل از انقلاب، عددشان به تعداد انگشتان دست نمی رسید  مثل قارچ، بویژه در شهرهای بزرگ زیر نظر و با مجوز آموزش و پرورش سبز، با یک تبلیغ عظیم گروه زیادی از اولیای دانش آموزان بسوی این مدارس جذب شدند برخلاف نامشان”غیر انتفاعی” به‌صورت مؤسساتی در آمد ساز در آمدند در نتیجه با پرداختن حق‌التدریس‌های بالا دبیران و معلمان کارکشته و باسواد از مدارس دولتی به این مدارس کوچ کردند.

بنابراین، هم اکنون ما دو نوع مدرسه غیر انتفاعی داریم:

اول؛ مدارس غیر انتفاعی که صبغه مذهبی دارند که فرزندان مسئولان رده بالای مملکتی و بازاریان را تشکیل می‌دهند.

 دوم؛ مدارس غیر انتفاعی که مخصوص فرزندان سرمایه‌داران و کارخانه‌داران و دهک‌های بالای جامعه هستند.

نقطه مشترک این‌دو شهریه بالا، جذب معلمان کیفی با حقوق‌های بالاتر از مدارس دولتی با امکانات ویژه ، ازجمله کلاس‌های زیر ٢٠ نفر.

در واقع نوع اول مدیران ارشد، وزیران و وکیلان را تربیت می‌کنند.  نوع دوم بچه‌هایشان را آماده می کنند که به‌عنوان نخبه، جذب کشورهای اروپایی و آمریکایی شوند. البته بعید نیست گروه دوم هم زمانی به اولی‌‌‌‌‌‌ها بپیوندند!

 

حال می‌ماند فرزندان دهک‌های دیگر جامعه کارمندان، کارگران، پیشه وران و کشاورزان که در کلاس‌های بالای چهل نفر با معلمان و دبیران خسته و ناراضی، بدون امکانات لازم که در اقصی نقاط مملکت، تحصیل می‌کنند. نتیجه این است که در آمار قبول شدگان کنکور می‌بینیم بیش از ۹۰درصد از فرزندان دهک‌های بالای جامعه ، هستند و فرزندان مستضعفان، سرشان بی‌کلاه مانده است. اینها کارگران و بدنه‌های زیرین جامعه آینده را خواهند ساخت.

این نظام دو قطبی، مخالف صریح اسناد بالادستی بسیار خطرناک و به‌نوعی ایجاد کننده کینه اجتماعی است. با این روش ،حاکمان آینده کسانی خواهند بود که جامعه خود را نمی‌شناسند. شنیده شد اخیرا به مدارس غیر انتفاعی دستور داده‌‌‌اند تعدادی دانش آموز را رایگان ثبت نام کنند که در صورت اجرا ،احتمال رانتی شدن قضیه وجود دارد ومسکنی است که درد رادرمان نخواهد کرد.

همدلی ـ دکتر محمد علی اخوت (وکیل پایه یک دادگستری)

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا