اخبارچرخان

۶۰ درصد از فقرای کشور تحصیلکرده یا شاغل اند

این روزها گسترش فقر و نابودی قشرهای میانی از جمله مباحث داغ هر محفلی است، اینبار هم در نشستی که با عنوان مسئولیت اجتماعی و وظایف دولت‌ها برگزار شد، داوود سوری، اقتصاددان و زهرا کاویانی، پژوهشگر اقتصاد به این موضوع مهم پرداختند….

به گزارش تجارت نیوز، داوود سوری طی سخنانی با اشاره به اینکه اکثر فقرای ما فقرای شاغل و یا فقرای تحصیل‌کرده هستند و فقرایی هستند که از نظر سلامت سالم و جوان هستند، گفته است: «در آخرین بررسی‌ای که داشتیم حدود ۶۰‌ درصد فقرای ما اینگونه هستند و این خیلی سخت است که این ‌درصد از فقرای کشور همه قابلیت‌ها را داشته باشند، اما فقیر زندگی کنند.»زهرا کاویانی، پژوهشگر اقتصادی هم به آماری در این زمینه اشاره کرده است. به گفته وی، به جایی رسیده‌ایم که در سال ۱۴۰۲ حدود ۳۰‌درصد جمعیت ما زیرخط فقر هستند که نزدیک به ۲۶ میلیون نفر را شامل می‌شود. از هر سه ایرانی یک نفر زیر خط فقر قرار دارد.
پیشتر، فرشاد مومنی- اقتصاددان هم با اشاره به اینکه از هر سه ایرانی یک نفر در فقر مطلق به سر می‌برد، گفته بود که زمان دو برابر شدن فقر در ایران به کمتر از سه سال رسیده است. واکنش‌ها به فقر به همین جا ختم نمی‌شود. پدرام سلطانی، فعال اقتصادی نام‌آشنا هم اخیرا با انتشار توئیتی به این موضوع واکنش نشان داده است. اشاره او به سخنان معاون وزیر رفاه بوده است.
علیرضا عسگریان معاون وزیر رفاه در گفت‌وگو با یک رسانه گفته بود: «در حال حاضر تعدادی از دهک دهمی‌ها را پوشش می‌دهیم (یارانه پرداخت می‌کنیم) و ممکن است با تغییر دهک، خانواری مثلا صدک ۹۲ و یا ۹۳ شوند که باز هم این صدک‌ها زیر پوشش (مشمول دریافت یارانه) هستند، اما اگر از صدک ۹۲ و ۹۳ بالاتر بروند حذف می‌شوند (از دریافت یارانه حذف می‌شوند) و البته افراد دیگری جایگزین آنها می‌شوند چون فاصله دهک‌ها ثابت است، یعنی  یک فردی استحقاق دارد و دهک بالاتر می‌رود و کسی که استحقاق (توانایی مالی) ندارد، پایین می‌آید، ولی بین دهک‌ها یعنی تا دهک نهم هر چقدر جابه‌جایی صورت بگیرد، یارانه‌ افراد وصل است و قطع نمی‌شود.»
همین سخنان بود که واکنش سلطانی را به دنبال او داشت. او در توئیت خود نوشت: “پیام اینکه ۹۳-۹۲ درصد مردم از سوی دولت مستحق دریافت یارانه تشخیص داده شده‌اند چیست؟ آیا فقر به دهک دهم رسیده است؟”.بر اساس این گزارش، رسیدن فقر به دهک دهم و حذف قشرهای مختلف  بسیار نگران‌کننده و به قول برخی اقتصاددانان یک جامعه را محکوم به مرگ می‌کند. به همین دلیل علاوه بر مدیریت درست در داخل، روابط بین‌المللی سازنده و موثر با دیگر کشورها، نسخه‌ای است که آنها برای اقتصاد ایران می‌پیچنند تا این اقتصاد بتواند در چرخه‌های رقابتی تولید کالا و خدمات شرکت کند.
تشت رسوایی رژیم از بامش افتاده است و وعده‌های تکراری و توخالی خامنه‌ای دیگر کسی را نمی‌فریبد. پاسخ بازنشستگان، کارگران، فرهنگیان، پرستاران، و دیگر قشرهای زحمتکش و همچنین جنبش‌های زنان، جوانان، دانشجویان، و دانش‌آموزان میهن، به یاوه‌گویی‌های خامنه‌ای و مزدوران سرکوبگرش ادامه مبارزه و اعتراض در شکل‌های مختلف برای دستیابی به زندگی‌ای شایسته و انسانی است. ادامه جنبش مردمی به کابوسی برای ولی ‌فقیه و دستگاه سرکوبگرش تبدیل شده ‌است.
ماهیت اقتصاد سیاسی کشور زیر سلطه رژیم ولایت فقیه نیز جز اقتصاد سرمایه‌داری آن هم از نوع انگلی‌ترین بخش آن یعنی سرمایه‌داری کلان مالی-تجاری و بوروکراتیک چیز دیگری نیست.
تمام شواهد حاکی از آن است که رژیم کارگزار تاجران بزرگ زالوصفت و بوروکرات‌های فاسد، به سیاست های اقتصادی چهل و پنج سال  گذشته‌اش یعنی سیاست‌های تعدیل اقتصادی، مقررات زدایی، خصوصی سازی‌ها، حراج ثروت‌های عمومی- ازجمله اجرای طرح ضد مردمی و ضد ملی به‌اصطلاح “مولد سازی دارایی‌ها” که هم‌اکنون جریان دارد- ادامه می‌دهد. روشن است که چنین سیاست‌هایی نه‌تنها از مشکلات انبوه اقتصادی به نفع توده‌های زحمتکش گرهی نخواهد گشود، بلکه تشدید فقر و گرسنگی و تیره‌روزی بیشتر آنان را هم باعث خواهد شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا