گوناگون

غزه باید توسط دولتی به نمایندگی از فلسطینیان ساکن در آن اداره شود

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا معتقد است که خلاء قدرت پس از مهار بحران و فروکش کردن آتش جنگ در غزه می‌تواند عواقب خطرناکی به همراه داشته باشد…..
آقای بورل در مقاله‌ای که در نشریه فاینانشیال تایمز منتشر شده پیشنهاد کرده است که دولتی به نمایندگی از فلسطینیان ساکن نوار غزه پس از بازگشت ثبات و آرامش، کنترل این منطقه را در دست بگیرد.

وی در بخشی از این مقاله آورده است که خلاء قدرت به سرعت توسط «نیروهای کنترل نشده» پر می شود و این امر می توانند غزه را به «سرزمینی شکست خورده تبدیل کند که منشا چرخه دیگری از خشونت و تروریسم» خواهد بود.

رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا سپس تاکید کرده است که امنیت اسرائیل ایجاب می‌کند که یک کشور مستقل فلسطینی در گستره نوار غزه و بخش اشغالی کرانه باختری از جمله بیت‌المقدس شرقی تشکیل شود.

جوزپ بورل همچنین در این مقاله تاکید کرده است که اروپا و جامعه بین‌المللی دیگر جابجایی گسترده و اجباری فلسطینیان را نمی پذیرند.

وزیر خارجه چین برای ریاست نشست شورای امنیت درباره جنگ غزه به نیویورک می‌رود

وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه اعلام کرد که وانگ یی، رئیس دستگاه دیپلماسی این کشور طی هفته جاری برای شرکت در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد با موضوع درگیری میان اسرائیل و حماس به نیویورک سفر خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه چین با بیان اینکه وانگ یی ریاست این نشست را بر عهده خواهد داشت، گفت که کشورش به عنوان رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه جاری، چهارشنبه ۲۹ نوامبر نشستی در سطح عالی در خصوص مناقشه اسرائیل و فلسطینیان برگزار خواهد کرد.

فرد مظنون به تیراندازی به ۳ دانشجوی فلسطینی در آمریکا دستگیر شد

پلیس آمریکا از دستگیری فرد مظنون به تیراندازی به ۳ دانشجوی فلسطینی در برلینگتون ایالت ورمانت خبر داد.

سه جوان فلسطینی در این حمله که به گفته پلیس به نظر می‌رسد با انگیزه «نفرت» صورت گرفته، مجروح شدند.

به گفته پلیس ایالتی، مظنون مردی ۴۸ ساله به نام جیسون جی. ایتون است که روز یکشنبه در نزدیکی محل تیراندازی دستگیر و پس از بازرسی به عمل آمده از محل زندگی‌اش، بازداشت شد.

شبکه خبری ای‌بی‌سی، به نقل از پلیس ایالت برلینگتون در گزارشی آورده است که انتظار می‌رود که روند رسیدگی قضایی به این پرونده از روز دوشنبه آغاز شود.

تیراندازی به سوی سه جوان فلسطینی در مقابل ساختمان آپارتمانی که مظنون در آن زندگی می‌کرد، روی داده است.

در بیانیه پلیس آمده است که شواهد جمع‌آوری‌شده در بازرسی از محل اقامت فرد مظنون به همراه شواهد دیگری که در طول این تحقیقات به دست آمد، دلایل کافی را در اختیار بازرسان و دادستان‌ها برای متهم کردن این فرد به انجام تیراندازی قرار داده است.

عکس آرشیوی از سه جوان فلسطینی که در آمریکا بر اثر شلیک مردی ۴۸ ساله مجروح شدند

سخنگوی وزارت خارجه ایران: اسرائیل دستاوری نداشته و مایل به ادامه جنگ است

ناصر کنعانی سخنگوی، وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه گفت که تهران رایزنی‌هایی را با مقام‌های قطری برای برقراری آتش‌بس پایدار در غزه و پایان حملات اسرائیل به این بخش محاصره شده از اراضی فلسطینی انجام داده است.

آقای کنعانی در این خصوص تصریح کرد: «ما خواهان پایان این جنگ هستیم و رایزنی‌های خود را در سطح عالی، در سطح آقای رئیس جمهور و وزیر امور خارجه با سایر مقامات کشورهای مختلف و دبیرکل سازمان ملل ادامه می‌دهیم.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران سپس مدعی شد که اسرائیل تاکنون در حملات خود به غزه دستاوردی را نداشته و تمایل دارد این جنگ را ادامه دهد.

وی افزود: «بر اساس اطلاعاتی که داریم دولت قطر تلاش‌های جدی را در خصوص آتش بس در دست انجام دارد و امیدواریم که آتش بس کنونی پایدار باشد.»

ناصر کنعانی همچنین با طرح این ادعا که «در ارتباط با موضوع فلسطین آمریکا در چند دهه گذشته بخشی از مشکل بوده نه بخشی از راه حل» تاکید کرد که بدون پشتوانه آمریکا این جنگ به راه نمی‌افتاد.

اسرائیل: ایلان ماسک بدون چراغ‌سبز ما استارلینک را در غزه فعال نمی‌کند

ایلان ماسک موافقت کرده است که بدون تایید مقامات دولت اسرائیل اینترنت ماهواره‌ای خود را در باریکه غزه فعال نکند.

به گفته وزیر ارتباطات اسرائیل اینترنت ماهواره‌ای استارلینک بنا به توافقی که با آقای ماسک بدست آمده تنها با مجوز این وزارت‌خانه در اسرائیل و نیز باریکه غزه فعال خواهند شد.

وزیر ارتباطات اسرائیل با انتشار پستی در ایکس ضمن اشاره به این موضوع، به ایلان ماسک برای چنین توافقی تبریک گفت.

ایلان ماسک، میلیاردر و کارآفرین حوزه فن‌آوری در آمریکا صبح روز دوشنبه برای دیدار با رئیس جمهوری اسرائیل وارد تل‌آویو شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا